Original scientific paper
Poučavanje katoličke religije u Europi: činjenice, problemi i odgovori
Carmelina Chiara Canta
; Dipartimento di Scienze dell'Educazione, Università di Roma Tre, Rim, Italija
Abstract
U ovom članku analiziraju se različite situacije poučavanja katoličke religije u Europi s posebnim osvrtom na talijanski slučaj. Situacije su vrlo raznolike jer su različite kulturalne, povijesne i pedagoške tradicije i okolnosti raznih zemalja. Dok se u Njemačkoj izričito govori o (katoličkom i protestantskom) konfesionalnom poučavanju uz laičko poučavanje (etika), u Italiji postoji poučavanje koje je istovremeno i kulturalno i konfesionalno, uz mogućnost slobodnog izbora (fakultativnost).
U aktualnoj talijanskoj i europskoj situaciji središnju ulogu imaju "dvije duše", koje su međusobno različite i komplementarne: školsko-pedagoška i katehetsko-religiozna.
Drži se da u perspektivi sve ujedinjenije Europe svakoj zemlji valja priznati pravo na različitost, uvažavajući njezinu različitu građansku, religijsku i kulturnu povijest.
U tom još uvijek vrlo fluidnom kontekstu moguće je zamisliti različite scenarije (povijest religija ili povijest religijskog fenomena, etika ili moralna filozofija, različita ponuda multireligijske kulture), koji mogu biti konfesionalni i/ili laički, od kojih je neke moguće ostvariti u sadašnjoj situaciji bez radikalnih promjena.
U okviru "europske socijalizacije" koja se ostvaruje posredstvom znanja o religijama, škola se predstavlja kao "odgojna dijaloška radionica"; sat religije (vjeronauka) ima osim toga dodatne elemente za promicanje poštivanja, razumijevanja i dijaloga. U didaktičkom govoru taj se prijedlog može prevesti u izradu interreligijskog kurikuluma koji će voditi računa o raznim odgovorima koje su religije dale i još danas daju na pitanja o čovjekovom smislu.
Keywords
poučavanje katoličke religije; školski vjeronauk u Europi; interreligijski kurikulum
Hrčak ID:
113839
URI
Publication date:
18.6.2004.
Visits: 1.136 *