Index
SADRŽAJ
Marko Medved
orcid.org/0000-0002-2221-9121
; Theology of Rijeka, Dislocated Studies of Catholic Faculty of Theology, University of Zagreb, Rijeka, Croatia
Abstract
RTČ broj 2, 2013. kojega od ovoga broja kao novi urednik potpisuje Marko Medved, donosi radove s međunarodnog znanstvenog simpozija „Koncilski pastoralni poticaji aktualnoj crkvenoj praksi“ održanog na Teologiji u Rijeci 15. ožujka 2013., kao i nekoliko rasprava te prikaza.
Josip Šimunović u članku „Dokumenti Drugoga vatikanskog sabora i župna zajednica. Poticaji i prosudba stanja“ donosi pregled saborskih tekstova koji izričito spominju župu/župnu zajednicu, otvarajući time razmišljanje o cjelokupnom životu i djelovanju župne zajednice u duhu ekleziologije Drugog vatikanskog koncila. Peter Kvaternik u članku „Crkva si ti: Svaki je Kristov učenik dužan širiti vjeru koliko može (LG 17)“ ističe kako treba primijeniti nove pastoralne pothvate da bi se u članovima Crkve podigla svijest odgovornosti za život Crkve kako bi u sebi osjetili poziv: »Ja sam Crkva, zajedno smo Crkva«, tj. da žive kršćanstvo ostvarujući riječ Drugog vatikanskog koncila: »Svaki je Kristov učenik dužan da širi vjeru koliko može« (LG 7).
Marija Pehar piše članak „Koncilska mariologija u marijanskim propovijedima fra Bonaventure Dude. Analiza i poticaji“. Iz bogatog Dudinog opusa izvučene su najznačajnije marijanske propovijedi kroz trogodišnji liturgijski ciklus i glavne marijanske blagdane, te su detaljnom analizom uspoređene s temeljnim odrednicama koncilske mariologije. Marko Medved piše članak „Katolici i politika: od Syllabusa Pija IX. do Drugog vatikanskog koncila“ u kojem se, prigodom 1700 godišnjice Milanskog edikta, autor pita u kojoj je mjeri nauk Katoličke Crkve o odnosu Crkve i države i o slobodi vjeroispovijesti doživio određene promjene od sredine 19. stoljeća do Drugog vatikanskog sabora, ističući pritom važnost nouvelle théologie te koncilski zahtjev za laičkom a ne više konfesionalnom državom. Među raspravama Juraj Batelja piše rad „Novozavjetne teme u katehetskim propovijedima blaženog Alojzija Stepinca“ u kojem proučava okružnice, propovijedi i prigodne nagovore blaženika ukazujući na njegovu pastirsku skrb za kršćanski odgoj povjerenih mu vjernika i način na kojem ih je nastojao učvrstiti u istinama vjere. Vjekoslava Jurdana i Anita Borzić donose „Jedan primjer iz hrvatske nabožne književnosti. Molitvica iz Posedarja“ u kojem tu nezabilježenu molitvicu iz usmene agrafijske baštine inkorporiraju u zabilježeni fundus hrvatske usmene nabožne književnosti. Milan Špehar i Jurica Galić autori su rada „Mali koraci – ekumenizam Srećka Badurine“ u kojem analiziraju ekumenska nastojanja šibenskog biskupa, ističući jednostavnost, smirenost i spontanost njegovog praktičnog ekumenizma. Nikola Vranješ i Tomislav Miletić pišu članak „Teorija evolucije u suvremenom pastoralno-katehetskom kontekstu“ u kojem promišljanju o odnosu suvremenog pastoralno-katehetskog djelovanja prema činjenici evolucije. Rad „Molitva u Getsemanskom vrtu (Mk 14,32-42)“ autora Marija Cifraka i Stanka Ćosića sinoptičkom usporedbom pokazuje tipične Markove naglaske u izvještaju muke s obzirom na Isusovu molitvu u Getsemaniju a koju su zabilježila i ostala dvojica sinoptika. Na kraju donosi se prikaz knjiga Alojzija Ćondića „Ustani, zove te. Bogoslovno-pastoralna razmišljanja“ i Slavena Bertoše „Migracije prema Puli. Primjer austrijske Istre u novom vijeku“.
Keywords
Koncil; pastoral; Crkvena praksa; Simpozij; Rijeka
Hrčak ID:
115121
URI
Publication date:
31.1.2014.
Visits: 1.039 *