Skip to the main content

Original scientific paper

Teološko naslijeđe Marka Marulića i tumačenje Mt 16,18: »Ti si Petar-stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju«

Franz Posset ; Beaver Dam, Wisconsin, USA


Full text: english pdf 2.560 Kb

page 213-230

downloads: 796

cite


Abstract

Laički teolog iz Splita Marko Marulić pokazuje izrazito zanimanje kako za naslijeđe klasične, poganske antike, tako još više za baštinu crkvenih otaca i Svetog pisma. Svojom filozofskom i teološkom usredotočenošću i vraćanjem biblijskoj i patrističkoj teologiji on se čvrsto uklapa u širu sliku renesansnoga humanizma, pokreta devotio moderna i »teologije pobožnosti« (Frömmigkeitstheologie). Marulić pripada intelektualnom pokretu kojemu je načelo povratak k izvorima (ad fontes). Njegov Repertorij sjajno je svjedočanstvo toga povratka: djelo pruža uvid u Marulićevu klasičnu, biblijsku i patrističku lektiru, a u ovoj se studiji razmatra zajedno s njegovom latinskom Biblijom iz 1489. Središte naše pozornosti usmjereno je na biblijsko i ranokršćansko (patrističko) naslijeđe u Marulićevim latinskim djelima, i to s obzirom na jedan od najprijepornijih redaka čitava Novog zavjeta, Mt 16,18, tj. na značenje riječi »stijena«: »A ja tebi kažem: Ti si Petar Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju.«
Postoje tri osnovne mogućnosti za tumačenje »stijene«: (a) Petrova osoba, (b) Petrova vjera, kojom je on Isusa priznao Kristom, Sinom Božjim, ili (c) sam Isus Krist kao Stijena. Marulić, kao kristocentričar, priklanja se tradicionalnom tumačenju »stijene« kako su ga tijekom stoljeća namrijeli crkveni oci i naučitelji: stijena je sam Krist. U tome se Marulić oslanja – kako zaključujemo iz Repertorija – na tumačenje sv. Jeronima.
Ideja da bi stijena u Mt 16,18 bio Petar postala je raširenom u Katoličkoj crkvi tek tijekom protureformacije, no taj je pogled potpuno tuđ splitskom laičkom teologu.

Keywords

Marko Marulić; laička teologija; povijest egzegeze; teolo¬gija pobožnosti; devotio moderna; renesansni humanizam; apostol Petar

Hrčak ID:

120333

URI

https://hrcak.srce.hr/120333

Publication date:

22.4.2014.

Article data in other languages: english

Visits: 1.749 *