Original scientific paper
FRANJO GALINEC 1887.-1945.
Drago Bišćan
Abstract
Treba zabilježiti i naglasiti da je Franjo Galinec, profesor varaždinske
gimnazije i književni povjesničar, žrtva svoga hrvatskog rodobljublja. Zajedno sa svojim kolegama, profesorom Josipom Kaštelanom i gimnazijskim vjeroučiteljem Josipom Kalajdžićem, bio je ubijen u okolici Varaždina u svibnju 1945. godine. Ubojice bili su komunistički zločinci koji su za vrijeme crvene strahovlade bez suđenja ubijali i nedužne ljude. Nema takvog zločina u ranijoj dugoj povijesti varaždinske gimnazije.
Ali, prije svega, profesor Galinec mora biti spomenut i istaknut kao
znanstvenik. Područje njegova znanstvenog interesa bijaše starija hrvatska književnost, posebno ona koja je izražena na hrvatskom kajkavskom jeziku.
Zbog prerane smrti njegov znanstveni opus nije opsežan (dvadesetak bibliografskih jedinica), ah je napisao nekoliko radova koji imaju čvrsto mjesto u znanstvenoj literaturi. To je studija "Isusovac Ardelio Delia Bella i Vuk Karadzic", studija o Hilarionu Gašparotiju, autoru knjige "Cvet Sveteh", rasprave o Ezopovim basnama i Edipovu motivu u kajkavskoj književnosti, zatim istraživanje podrijetla hrvatskih narodnih pripovijedaka u pisanoj književnosti. Njemu najdraža metoda istraživanja je komparativna metoda jer on
hoće da njegova glavna znanstvena zadaća bude otkrivanje tematskih, idejnih, čak tekstualnih podudarnosti medu piscima u različitim književnim sredinama ili različitim razdobljima, ali isto tako i među piscima koji su jedni drugima bili suvremenici.
Kao gimnazijski profesor podučavao je u nastavi hrvatskog jezika, književnosti, a povremeno i u nastavi latinskog, grčkog i njemačkog jezaika.
Grad Varaždin dao je nekoliko znanstvenika koji su se bavili hrvatskom književnom poviješću: Ivan Kukuljević Sakcinski, Vatroslav Jagić, Ivan Milčetić, Branko Vodnik, Miroslav Šicel. Profesor Galinec zaslužuje da bude uvršten u ovu plejadu na koju su varaždinski intelektualci vrlo ponosni.
Keywords
Hrčak ID:
134489
URI
Publication date:
5.12.1998.
Visits: 1.826 *