Skip to the main content

Review article

OD "MEŠTRIJE PUPKOREZNE" J. B. LALANGUEA DO "PORODILJSTVA" PROF. DR. A. LOBMAYERA I PROF. DR. F. DURSTA

Jovan Maksimović orcid id orcid.org/0000-0001-8846-6320 ; Scientific society of health culture history in Vojvodina. Medical history section of Serbian medical society, Belgrade. Faculty of medicine, Novi Sad.
Marko Maksimović ; Scientific society of health culture history in Vojvodina. Medical history section of Serbian medical society, Belgrade. Faculty of medicine, Novi Sad.


Full text: english pdf 535 Kb

page 385-412

downloads: 748

cite


Abstract

U radu je predstavljen kratak pregled primaljstva i razvoj porodiljstva u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske od dolaska J. B. Lalangue-a u Varaždin, preko osnivanja i rada Škole za babice i Zemaljskog rodilišta u Zagrebu, do osoba bez kojih taj razvoj ne bi bio moguć ili bi bio sasvim drugačiji. Lalangue, koji je bio vrstan porodničar, primijetio je vrlo brzo sve nesreće izazvane nestručnim radom tadašnjih babica, pa je napisao i objavio knjigu “ Brevis institutio de re obstetritia illiti Kratek navuk od meštrie pupkorezne...” i započeo prve tečajeve za seoske žene. Težište samog rada je na analizi udžbenika Prof. dr. Anatuna Lobmayera, koji je bio prvi profesor porodiljstva i ravnatelj “Kraljevske babičke škole” i “Zemaljskog rodilišta” u Zagrebu. Udžbenici za babice pod nazivom “Porodiljstvo – Učevna knjiga za primalje” doživjeli su šest izdanja, za preko 50 godina i predstavljaju osnovu za primaljsku udžbeničku literaturu u Hrvatksoj. Prof. dr Franjo Durst, asistent i nasljednik Prof. dr A. Lobamyera dovršio je i dijelom revidirao posljednja dva izdanja ovog udžbenika. Pored biografija profesora “Primaljeske škole” u radu je dana analiza i kritički osvrt na spomenute udžbenike s gledišta današnje medicine.

Keywords

primaljstvo; povijest; primaljski udžbenici, Primaljska škola, Zemaljsko rodilište, Hrvatska, Zagreb, Varaždin

Hrčak ID:

134990

URI

https://hrcak.srce.hr/134990

Publication date:

15.12.2014.

Article data in other languages: english

Visits: 2.122 *