Original scientific paper
Gospodarska etika u suvremenom procesu globalizacije
Ivan Koprek
; Filozofski fakultet Družbe Isusove, Zagreb, Hrvatska
Abstract
U suvremenom procesu globalizacije danas se sve više među etičarima zapaža interes za gospodarsku etiku. Primjećuje se da je proces globalizacije ambivalentan. S jedne su strane s tom pomodnom riječi konotirana euforična očekivanja da se napredak čovječanstva proširi u sve zakutke zemlje na dobrobit čovjeka. U tom smislu proces globalizacije oživljuje nove nade.
No, uz očekivanja i obećavajućih nada globalizacija jamačno budi i mnoge strahove, naročito zabrinutost pred općim "socijalnim darvinizmom", neetičkim postupcima i razaranjem autohtonih kultura, odnosno prirode. Mnogi se pribojavaju zapadnoga gospodarstvenoga i kulturnoga imperijalizma koji se bez ikakvih zadrški širi na druge kulture i vrijednosti te drže da je globalizacija u nekim svojim gledištima samo sofisticirana inačica hegemonizma i imperijalizma u kojima se zaoštrava proces konkurencije. Upravo iz toga raste neetička praksa koja potiče egoizam i socijalnu neodgovornost.
Na primjerima trojice autora (K. Homanna, P. Ulricha i A. Sena) autor ove studije traži antropološke postavke za jednu gospodarsku etiku, odnosno ukazuje na prinos religija, poglavito katoličkoga socijalnoga nauka.
Opravdano rezerviran stav Crkve prema globalnoj konkurenciji shvaćenoj kao "društvo laktašenja" autor promišlja kroz izgradnju "globalizacije solidarnosti", koja treba zamijeniti globalizaciju traženja profita i povećanja siromaštva.
Keywords
Hrčak ID:
1123
URI
Publication date:
3.3.2004.
Visits: 3.488 *