Original scientific paper
Biopokazatelji učinaka teških metala na rasplođivanje i međudjelovanja otrovnih i esencijalnih metala u pokusima na štakoricama
Martina Piasek
; Institute for Medical Research and Occupational Health, Zagreb, Croatia
Neala Schönwald
; Institute for Medical Research and Occupational Health, Zagreb, Croatia
Maja Blanuša
; Institute for Medical Research and Occupational Health, Zagreb, Croatia
Krista Kostial
; Institute for Medical Research and Occupational Health, Zagreb, Croatia
John W. Laskey
; National Health and Environmental Effect Research Laboratory, U.S. Environmental Protection Agency, Research Triangle Park, North Carolina, U.S.A.
Abstract
Žene u dobi za rađanje i malena djeca skupine su s velikom sklonošću pomanjkanju esencijalnih elemenata i stoga podložne ozbiljnim učlncima teških metala. U pokusima na životinjama pokazano je da skotne i laktirajuće ženke i mladunčad imaju povećanu apsorpciju iz probavnog trakta i povećane retencije metala. Otrovni metali djeluju na homeostazu esencijalnih elemenata. Podaci o maternalno posredovanim perinatalnim učincima metala su nedostatni, a učinci kadmija na žensku reprodukciju su manjkavi. U radu su prikazani rezultati eksperimentalnih istraživanja reprodukcijskih i perinatalnih učinaka olova i kadmija koja su provedena u laboratorijima u Zagrebu i u Sjevernoj Karolini, SAD. Tijekom istraživanja u izloženih ženki i u njihovim potomcima također su procjenjivana djelovanja metala na koncentracije esencijalnih elemenata. Uporabom jednostavnih biopokazatelja učinaka na rasplođivanje nađeno je da supkronična peroralna izloženost olovu odnosno kadmiju tijekom skotnosti i laktacije značajno snizuje tjelesne težine mladunčadi, a olovo također smanjuje preživljavanje potomaka. Kao bio pokazatelji učinaka kadmija na steroidogenezu procjenjivane su koncentracije steroidnih hormona u serumu. Opaženo je da akutna in vivo izloženost kadmiju snizuje koncentracije progesterona i estradiola u ovisnosti o stadiju graviditeta. Tijekom izloženosti nakupljanje olova odnosno kadmija u organima popraćeno je promjenama koncentracija željeza i cinka u organima u štakorica i u njihove mladunčadi. Zaključeno je da bi u budućim procjenjivanjima rizika učinaka teških metala trebalo istražiti endokrine poremećaje u jajnicima i u posteljici te istodobna djelovanja otrovnih i esencijalnih elemenata i u izloženih majki i u njihovih potomaka.
Keywords
cink; kadmij; koncentracija steroidnih hormona; olovo; perinatalna izloženost; reprodukcijska toksičnost; željezo
Hrčak ID:
144721
URI
Publication date:
18.12.1996.
Visits: 1.626 *