Skip to the main content

Original scientific paper

Jezične osobine spomenika za rječnik makedonskih crkvenoslavenskih rukopisa

Вангелија Десподова


Full text: macedonian pdf 1.369 Kb

page 83-101

downloads: 501

cite


Abstract

Jezične osobine spomenika za rječnik makedonskih crkvenoslavenskih rukopisa
U ovom prilogu razmatrani su samo rukopisi tzv. srednjeg razdoblja, tj. od 12. do početka 15. stoljeća. Nema oštre granice između staroslavenskih kanonskih rukopisa koji su nastali na makedonskom terenu i makedonskih crkvenoslavenskih rukopisa koji i dalje čuvaju ćirilometodski karakter. Međutim, i pored težnje prepisivača i redaktora da ne mijenjaju tekst koji su imali pred sobom, zbog ne uvijek točne predodžbe o normama literarno-pismenog jezika i pravopisa, ipak unose u novi prijepis dijalekatske osobine svog govora i tako se narušava stari sustav. Neke crte iz narodnog jezika koje su u staroslavenskim rukopisima s makedonskog terena samo zabilježene i sreću se samo u pojedinim primjerima, u makedonskim rukopisima od 12. do 14. stoljeća dolaze više do izražaja ili se već prihvaćaju kao norma. Komparacijom jezičnih osobina većeg broja makedonskih rukopisa pokušavaju se ustanoviti sustavi koji se javljaju kao kronološki spojevi ili utjecaji.
U makedonskim rukopisima inovacije su najviše primjetne u fonetici, a manje u morfologiji, sintaksi i leksiku. Zanimljivo je primijetiti: dok se prema fonološkom sustavu može odrediti dijalekatsko područje i izvršiti ubifikacija rukopisa, u morfologiji (osim u nekim iznimka) su promjene zastupljene jednako u svim mak. rukopisima, nezavisno od književnog kruga kome pripadaju.
Htjeli bismo još primijetiti da pri izdvajanju makedonskog rukopisa treba uzimati u obzir njihove jezične karakteristike u cjelini, a ne da se izdvajaju samo neke od njih.

Keywords

Hrčak ID:

14403

URI

https://hrcak.srce.hr/14403

Publication date:

30.9.1981.

Article data in other languages: macedonian

Visits: 1.530 *