Skip to the main content

Professional paper

Politika isključivanja u stvaranju slovenske države. Slučaj izbrisanih.

Jelka Zorn


Full text: english pdf 245 Kb

page 61-72

downloads: 1.565

cite


Abstract

Koncept nacije-države i (rezidencijalnog) državljanstva – građanstva je usko povezano s dokumentacijom, tj. putovnicama i kontrolom kretanja osoba preko državnih granica. Dokumentiranje i distinkcija između (rezidencijalnih) državljana/građana i ne-državljana/ne-građana su esencijalni za konstrukciju jedinica poput državljanstva/građanstva, nacionalnosti i državnosti. Značenje nacionalne zajednice je kodificirano dokumentima, a ne samo “zamišljeno”.
Nakon odvajanja Slovenija od bivše Jugoslavije većina stanovnika ne-slovenskog porijekla (iz drugih republika bivše Jugoslavije) dobilo je slovensko državljanstvo. Oni koji nisu dobili državljanstvo potajno su izbrisani iz Popisa stalnih stanovnika (tj. 18.305 izbrisanih osoba). Izbrisanima su otuđena sva prava koja proizlaze iz statusa stalnih rezidenata: ukinuta su im sva socijalna i ekonomska prava uključujući i pravo na život i boravak u Sloveniji, premda su u Sloveniji živjeli desetljećima sa svojim obiteljima; imali domove, socijalne mreže, zaposlenje itd. Članak prikazuje neke posljedice brisanja iz Popisa. Etnografska metoda je korištena kako bi se skupilo znanje i podaci o svakodnevnim iskustvima osoba koje su podvrgnute takvom obliku diskriminacije kao i potpunom isključivanju iz društva te koje su izgubile svaku državnu zaštitu. Polazišna točka istraživanja bila je perspektiva osoba podvrgnutih brisanju, njihova iskustva, sjećanja i interpretacije.
Rezultati analize intervjua pokazuju da postoji visoka korelacija između ljudskih prava i državljanstva/građanstva tj. građanskih prava.

Keywords

BRISANJE STANOVNIŠTVA; DISKRIMINACIJA; ISKLJUČENJE; DRŽAVLJANSTVO; GRAĐANSTVO; LJUDSKA PRAVA; BIROKRACIJA; POLICIJA

Hrčak ID:

14460

URI

https://hrcak.srce.hr/14460

Publication date:

30.6.2004.

Article data in other languages: english

Visits: 3.020 *