Skip to the main content

Original scientific paper

PREVENTIVNA ZDRAVSTVENA PROVJERA EMIGRANATA U SAD POČETKOM XX. STOLJEĆA NA PRIMJERU HOTELA „EMIGRANTI“ U RIJECI

Jasna Rotim Malvić


Full text: croatian pdf 665 Kb

page 237-250

downloads: 786

cite


Abstract

Rijeka se na listu velikih iseljeničkih luka Europe poput Hamburga, Bremena, Liverpoola upisala krajem 1903 godine kada je brodom britanske kompanije Cunard Line uspostavljena putnička linija Rijeka – New York. Do 1914 godine u Ameriku je preko riječke luke otputovalo 317.639 putnika – iseljenika. Veliki je protok ljudi stvarao gradu probleme i u tu je svrhu Ministarstvo unutarnjih poslova Ugarske već 1904 godine krenulo u gradnju velebne zgrade namijenjene iseljenicima, Kad je otvorena 1907. godine nazvana je Hotel emigranti i mogla je prihvatiti oko 2.500 ljudi. Naziv hotel dobila je zbog najviših graditeljskih i sanitarnih standarda, ali i zbog komfora koji se u njoj nudio iseljenicima, velike svijetle spavaonice, odvojene sobe dnevnog boravka, niz manjih i jedna velika prostrana terasa, više su upućivale na turistički hotel nego na dom za iseljenike.
Zdravstveni nadzor nad iseljenicima obavljali su dr David Friedmann, dr. Arturo Jellouscheg i dr. Emil Tauffer zaduženi od strane Pomorskog Gubernija u Rijeci, konzulata SAD u Rijeci i Pomorskog društvo Adria. Premda su se i gradska vlasti i Ugarska vlast hvalila hotelom i rigidnoj
liječničkoj kontroli koja se u njemu provodila nad iseljenicima, američke su vlasti ipak nerijetko vraćale neke iseljenike, i to na račun kompanije, nakon što bi se na Ellis Islandu na pregleda pred iskrcavanjem otkrilo da su pojedinci došli bolesni.

Keywords

Emigranti u SAD; početak XX. stoljeća; preventivna zdravstvena; Rijeka; luka; hotel Emigranti

Hrčak ID:

151966

URI

https://hrcak.srce.hr/151966

Publication date:

15.12.2015.

Article data in other languages: english

Visits: 1.785 *