Skip to the main content

Other

Postoji li postmodernistička sociologija?

Zygmunt Bauman ; University of Leeds, Leeds


Full text: croatian pdf 16.942 Kb

page 309-323

downloads: 477

cite


Abstract

U ovom tekstu autor nastoji utemeljiti pojam postmodernizma i iznalazi da on ima smisla ukoliko zastupa novu samosvijest intelektualca, odnosno, da se ovaj pojam ne može odrediti iz pojma modernizma jer rasprava o postmodernizmu generira vlastiti pojam modernizma.
Koncept postmodernizma javlja se iz svojevrsne »krize statusa« suvremenog intelektualca. Ova kriza može se objasniti urušavanjem etnocentrične glorifikacije zapadnjačkog načina života, krizom legitimiteta suvremene države u kojoj procesi sedukcije i represije čine legitimizaciju suvišnom, te dominacijom tržišta u svim sferama življenja. Oslobađanje političkih snaga od ovisnosti o legitimnosti omogućuje oslobađanje od političkog uplitanja, ali ne rezultira slobodom za intelektualnu kreativnost jer s povlačenjem države nastupa novi zaštitnik-i-cenzor: tržište. Tržište postiže ono za što su se intelektualci borili uzalud: pretvara potrošnju informacija u ugodnu i zabavnu razbibrigu čime obrazovanje dostiže vrhunac svoje popularnosti i najnižu razinu svoje vrijednosti jer ga prosuđuju novostvoreni standardi intelektualaca.
Postmodernizam stoga proklamira kraj sociologije i socijalne psihologije »kakove ih poznajemo« i označava nove situacije i prodore za ponovno razmatranje i ponovno određivanje zadataka i strategija sociologije i socijalne psihologije. Autor, stoga, smatra da bi sociologiju u uvjetima postmodernizma trebalo od tradicionalne razlikovati ne po procedurama i namjeri sociološkog nastojanja, već po novom objektu istraživanja.

Keywords

Hrčak ID:

155637

URI

https://hrcak.srce.hr/155637

Publication date:

30.9.1988.

Article data in other languages: english

Visits: 1.702 *