Skip to the main content

Editorial

VIJESTI IZ MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE


Full text: croatian pdf 50 Kb

page 213-213

downloads: 242

cite

Full text: english pdf 50 Kb

page 214-214

downloads: 207

cite


Abstract

RIJEČ UREDNIŠTVA
Početkom veljače 2016. godine Hrvatsko šumarsko društvo je u ime šumarskih institucija: Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskoga šumarskog instituta, Akademije šumarskih znanosti, Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije te Hrvatskoga šumarskog društva, uputilo novom ministru poljoprivrede prof. dr. sc. Davoru Romiću čestitku na imenovanju za ministra poljoprivrede, sa zamolbom za termin sastanka s predstavnicima navedenih šumarskih institucija. Uz zamolbu ministru su poslani zajednički usuglašeni stavovi s promišljanjem o budućim potrebnim aktivnostima u hrvatskom šumarstvu.

Prigodom imenovanja HŠD je uputio čestitku i novom pomoćniku ministra za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju mr. sp. Ivici Francetiću.

Dana 16. svibnja 2016. ministar prof. dr. sc. Davor Romić i pomoćnik ministra mr. sp. Ivica Francetić primili su delegaciju šumarskih institucija u sastavu: dekan Šumarskog fakulteta prof. dr. sc. Vladimir Jambreković, ravnateljica Hrvatskoga šumarskog instituta dr. sc. Dijana Vuletić, glavni tajnik Akademije šumarskih znanosti prof. dr. sc. Jura Čavlović, predsjednik HKIŠDT prof. dr. sc. Tomislav Poršinsky i tajnica HKIŠDT Silvija Zec, dipl. ing. šum., predsjednik HŠD-a Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. i tajnik HŠD-a mr. sc. Damir Delač.

Zajednički je raspravljeno o 11 točaka iz dopisa upućenih ministru. Većina točaka je već pokrenuta od strane Ministarstva i nalazi se u raznim fazama odvijanja.

Prvom prilikom tražit će se povrat naziva šumarstva u imenu ministarstva (Ministarstvo je već tražilo mišljenje Hrvatskoga šumarskog društva o povratu i pripremaju se materijali za izmjenu naziva u Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva).

Formirano je Povjerenstvo za izradu strategije šumarstva RH za razdoblje 2016.-2030. godine (17 članova: 2 predstavnika ministarstva poljoprivrede, 3 Šumarskog fakulteta, 1 Savjetodavne službe, 3 Hrvatskoga šumarskog instituta, 1 Hrvatskih šuma, 1 Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije, 1 Hrvatskog saveza udruga privatnih šumovlasnika, 2 Hrvatske udruge poslodavaca i 3 Hrvatske gospodarske komore). Do 1. rujna 2016. treba izraditi nacrt prijedloga strategije i dostaviti ga Ministarstvu koje će ga staviti na javnu raspravu.

Također je formirano Povjerenstvo za izradu novog Zakona o šumama, gdje i HŠD ima svoga predstavnika, kao i Povjerenstvo za izradu strategije razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja 2016.–2020. godine. Intencija je što veća buduća finalizacija i kontrola izvršenja ugovora za drvnu industriju. Sve strategije se trebaju donijeti do kraja 2016. godine, a svi dokumenti će se ponuditi javnosti na promišljanje i raspravu.

Cilj Ministarstva je da se strategijama omogući zadržavanje stanovništva u ruralnim prostorima, a da je dobit trgovačkog društva za gospodarenje državnim šumama u drugom planu.

Stav Ministarstva o bitnim pitanjima: zadržati naknadu za OKFŠ (možda smanjenje s 0,0265 % na 0,025 % od godišnjeg prihoda ili oslobađanje plaćanja naknade gospodarskim subjektima do milijun kuna godišnjeg prihoda), jedinstveno šumskogospodarsko područje, a dilema je da li Hrvatske šume zadržati u statusu trgovačkog društva ili ih ustrojiti kao javnu ustanovu u cilju sigurnije zaštite šuma kao općeg dobra.

Želi se otvoriti prostor struci za djelovanje u zajedničkom interesu. Također, želja je imati Zakon o uporabi i preradi drva, ali to se vjerojatno neće moći donijeti zbog stava Europske komisije. Rješenje je da se kroz Zakon o šumama uključi drvna industrija, što bi se detaljnije razradilo kroz pravilnik.

Posebno je pitanje stanje u privatnim šumama gdje su neriješeni imovinsko-pravni odnosi, a gdje ima dosta nelegalne sječe. Do 2019. godine trebali bi biti gotovi programi gospodarenja za sve privatne šume u RH. Pitanje je i višegodišnjih ugovora za izvoditelje radova u šumarstvu radi njihovog lakšeg razvoja, posebice korištenja sredstava iz Programa ruralnog razvoja (nabava strojeva).
Radit će se druga nacionalna inventura šuma, a poželjno je razgraničenje poljoprivrednog i šumskog zemljišta.

Tijekom svibnja i lipnja raspisuju se šumarske operacije 8.5.1, 8.5.2, 8.6.1 i 8.6.2 iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020., a od prije je raspisana operacija 4.3.3.

Uredništvo

Keywords

Hrčak ID:

161543

URI

https://hrcak.srce.hr/161543

Publication date:

30.6.2016.

Article data in other languages: english

Visits: 1.536 *