Conference paper
UGROŽENE PASMINE GOVEDA U HRVATSKOJ (značenje i zaštita)
Pavo Caput
; Fakultet poljoprivrednih znanosti, Zagreb, Republika Hrvatska
Marijan Posavi
; Fakultet poljoprivrednih znanosti, Zagreb, Republika Hrvatska
Abstract
U Hrvatskoj je 13,8% krava koje pripadaju pasminama, subpasminama i križancima koji su u procesu izgradnje u produktivnije životinje. lmaju sekundamo-komercijalno značenje. Glavninu ovih goveda čine: lstarsko govedo, Slavonsko-Srijemski podolac, buša i sivo govedo Dalmacije. lstarsko govedo je autohtono. Vjerojatno nastalo migracijom podolskog goveda sa istoka i križanjem s primitivnim govedom u našim krajevima i talijanskim podolskim pasminama. U okviru projekta "Genetski polimorfizni i zbirke gena domaćih životinja u Hrvatskoj" u toku je istraživanje stanja, eksterijera, genetskih polimorfizama i formiranje zbirki
"in situ" i "ex situ". Slavonski podolac je izrazito ugrožen. U okviru programa zaštite pod kontrolom je par desetaka grla. Srodan je mađarskom sivom stepskom govedu. U njegovom održavanju nužno je suradnja s Mađarskom u okviru DAGENE (Dannubian Assosiation).
Lički tip buše jedini u Hrvatskoj u naglom je nestajanju. Zbog svojih specifičnih pasminskih obilježja, zavrijeđuje da se iskoristi u alternativnim oblicima uzgojnog programa u Hrvatskoj.
Najuspješnije oplemenjivanje buše u Hrvatskoj postignuto je formiranjem sivog goveda u Dalmaciji. Ova subpasmina posve odgovara uvjetima krša i ima značajnu ulogu u budućim programima ekstenzivne proizvodnje mlijeka i mesa u nas.
U okviru programa zaštite ugroženih pasmina goveda u Hrvatskoj navedene četiri pesmine odnosno subpasmine treba sačuvati.
Keywords
Hrčak ID:
162258
URI
Publication date:
20.9.1991.
Visits: 1.643 *