Skip to the main content

Review article

Trideset godina enteroplastične urološke kirurgije

Ruđer Novak
Antun Tucak


Full text: croatian pdf 2.899 Kb

page 11-17

downloads: 381

cite

Full text: english pdf 2.899 Kb

page 11-17

downloads: 98

cite


Abstract

Tijekom 30 godina (1960-1990) na Klinici za urologiju Kliničke bolnice "Sestara milosrdnica" u Zagrebu i Klinike za urologiju Kliničke bolnice Osijek, kao i na nekim drugim urološkim odjelima u našoj zemlji, učinjene su ukupno 622 enteroplastične operacije - kako u urološkom žargonu nazivamo upotrebu crijeva prilikom rekonstrukcijskih uroloških zahvata. Najčešće korišteni zahvat ove vrste bila je ureteroileostomija po Brickeru, a ukupno su obavljene 203 takove operacije. Najrjeđa je bila supstitucija uretera izoliranim segmentom ileuma (13 bolesnika) te, ona najnovija, primjena hipotoničnoga crijeva umjesto mjehura, s vlastitom modifikacijom (14 bolesnika).
Izbor metode, odnosno vrsta upotrijebljenoga crijeva, kao i položaj crijevnoga segmenta u zdjelici, mijenjao se tijekom vremena, uporedo s našim saznanjima i stečenim iskustvom. Time se došlo i do nekih paradoksalnih otkrića. Tako se napr. nekada hipotonija crijevnoga segmenta smatrala slabošću nekih metoda supstitucije, a danas se planski koristi upravo hipotonični crijevni segment.
Zajedničke su komplikacije svim metodama hiperhloremička acidoza, uzlazna infekcija, kronično oštećenje bubrežne funkcije, ureterointestinalna stenoza, kao i intestinorenalni refluks na istoj razini. Intenzitet i učestalost komplikacija varira kod pojedinih metoda, uz napomenu da danas bolje poznamo prevenciju i suzbijanje ovih komplikacija. Daleko najčešća indikacija bio je karcinom mokraćnoga mjehura i odmah zatim uznapredovala maligna bolest u zdjelici, a najrjeđa prirođene anomalije donjih mokraćnih organa. Poslijeoperativni mortalitet kretao se od 0 (hipotonični mjehur) do 13.6 % kod "sigma-mjehura". Najčešći uzrok smrti bio je peritonitis nakon dehiscijencije crijevnoga šva. Najviše ranih komplikacija pokazao je "rektum-mjehur" (15.9%), od kojih je na prvom mjestu također dehiscijencija crijevnoga šva. Najviše kasnih komplikacija ima ureterosigmoidostomija (72.8 %) i one se mahom odnose na elektrolitske poremećaje i kroničnu urosepsu s bubrežnom insuficijencijom.

Keywords

Enteroplastične operacije

Hrčak ID:

190607

URI

https://hrcak.srce.hr/190607

Publication date:

1.12.2001.

Article data in other languages: english

Visits: 870 *