Original scientific paper
https://doi.org/10.31952/amha.16.1.1
Francisco Arceo de Fregenal i liječenje prirođenog uvrnutog stopala do 16. stoljeća
José Ramón Vallejo
orcid.org/0000-0002-2296-6450
; Área de Didáctica de las Ciencias Experimentales, Equipo de Historia de la Ciencia y Antropología de la Salud, Facultad de Educación, Universidad de Extremadura, Badajoz, Spain
Marina Mesa
orcid.org/0000-0001-7852-8030
José Miguel Cobos-Bueno
; Departamento de Terapéutica Médico-Quirúrgica, Facultad de Medicina, Universidad de Extremadura, Badajoz, Spain
Abstract
Ispravljanje prirođenog uvrnutog stopala (eng. clubfoot) nije uobičajena tema istraživanja, posebice uzme li se u obzir da se do razdoblja renesanse samo nekoliko autora bavilo tim naslijeđenim poremećajem. S jedne je strane Ambroise Paré, čiji su doprinosi traumatologiji i ortopediji zapanjujući, a s druge Francisco Arceo de Fregenal, poznat i kao španjolski Ambroise Paré. Obojica su razvili metodu liječenja ovog stanja i specijalne ortopedske cipele.
Zašto je, dakle, u španjolskoj literaturi francuski kirurg od početka smatran pionirom koji je razvio ortopedske cipele, a ne Arceo? Zašto se rad Španjolca nije duboko proučavao, kao što zaslužuje? Ta su nas pitanja potaknula na pisanje rada u kojem smo kao glavni cilj odlučili istaknuti Arceov doprinos u ortopediji. Danas postoje konkretni argumenti i radovi koji su doveli do zajedničkog zaključka znanstvenika, koji se bave ovom temom, da je španjolski kirurg bio židovski obraćenik. Društveni, ekonomski i politički uvjeti u Europi u to doba mogu nam dati neke predodžbe o teškoćama prilikom židovske konverzije u 16. stoljeću pa je za znanstvenika, očito, bilo teško imati sljedbenike koji bi branili njegove metode i tehničke zamisli.
Ipak, vjerujemo da je Francisco Arceo de Fregenal zavrijedio više priznanja i da njegov rad treba nastaviti proučavati.
Keywords
povijest ortopedije; prirođeno uvrnuto stopalo (clubfoot); renesansa; Ambroise Paré; Francisco Arceo de Fregenal
Hrčak ID:
205112
URI
Publication date:
15.6.2018.
Visits: 1.732 *