Original scientific paper
https://doi.org/10.30754/vbh.61.2.691
Informacijske potrebe i informacijsko ponašanje učenika i učenica I. gimnazije u Osijeku pri pretraživanju zdravstvenih informacija
Ivana Martinović
Sara Bakota
Boris Badurina
Abstract
Cilj je ovog rada odrediti informacijske potrebe i ponašanje učenika i učenica pri traženju zdravstvenih informacija.
Metodologija. U istraživanje je uključeno 255 učenika prvog i četvrtog razreda I. gimnazije u Osijeku. Istraživanje je provedeno metodom anketiranja tijekom rujna i listopada 2016. godine. Ovo istraživanje dio je znanstveno-istraživačkog projekta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku pod nazivom Istraživanje informacijskog ponašanja mladih pri pretraživanju informacija za zdravlje na mobilnim uređajima.
Rezultati. Rezultati istraživanja pokazuju da učenice i učenici I. gimnazije u Osijeku pokazuju interes za mnoge zdravstvene teme. Učenici jednako kao i učenice u posljednjih šest mjeseci imali su potrebu za različitim zdravstvenim informacijama. Učenici i učenice zdravstvenu informaciju smatraju vrlo važnom, a majka je prvi izvor kojem se obraćaju kad traže zdravstvenu informaciju. Vrlo često zdravstvene informacije učenici i učenice traže na internetu. Učenice i učenici izjašnjavaju se da bi više informacija o zdravstveni temama htjeli dobiti u školi te da bi voljeli na raspolaganju imati stručne osobe kojima bi se osobno ili na druge načine besplatno mogli obratiti kad prepoznaju svoju zdravstvenu informacijsku potrebu.
Originalnost/Vrijednost. Originalnost ovoga rada ogleda se u činjenici što je prvo istraživanje u okviru informacijskih znanosti u Republici Hrvatskoj koje se bavi zdravstvenim informacijskim potrebama i ponašanjem mladih. Vrijednost rada očituje se u pružanju uvida u informacijsko ponašanje mladih.
Praktična primjena. Rezultati mogu poslužiti kao podloga za oblikovanje nastavnih predmeta koji će uključivati zdravstvene teme. Nadalje, rezultati mogu poslužiti kao smjerokaz oblikovanju i unaprjeđenju usluga savjetodavnih službi za mlade. Rezultati istraživanja mogu također poslužiti kao smjernice za unaprjeđenje informacijskih službi i usluga namijenjenih mladima.
Ograničenja. U okviru ovoga rada istraživanje je provedeno na relativno malom uzorku te su generalizacije o temi zdravstvenog informacijskog ponašanja mladih onemogućene. Kako bi se dobio detaljniji uvid u informacijske potrebe i ponašanje mladih u Republici Hrvatskoj, potrebni su rezultati prikupljeni istraživanjem na većem uzorku ili na nacionalnoj razini.
Keywords
informacijsko ponašanje; informacijske potrebe; mladi; učenici; zdravstvene informacije
Hrčak ID:
217960
URI
Publication date:
18.3.2019.
Visits: 1.903 *