Skip to the main content

Original scientific paper

Analiza kretanja vratara u vaterpolu

Theodoros Platanou ; Department of Physical Education and Sport Science, University of Athens, Greece
Vassilios Thanopoulos ; Department of Physical Education and Sport Science, University of Athens, Greece


Full text: english pdf 104 Kb

page 94-102

downloads: 417

cite


Abstract

Optimalan plan i program treninga u vaterpolu mora se temeljiti na analizi natjecateljske aktivnosti i fizioloških zahtjeva igre te na informacijama o motoričkom i funkcionalnom statusu sportaša do kojih se dolazi mjerenjima i testiranjima. U brojnim su radovima istražene kretne strukture i tjelesne, motoričke i fiziološke, reakcije sportaša u momčadskim sportovima poput nogometa, ragbija, hokeja na ledu, rukometa, košarke i drugih. Slična istraživanja vaterpolske igre, u kojima se utvrđuju objektivni pokazatelji i njihove relacije sa stvarnim fiziološkim zahtjevima, malobrojna su. Cilj je ovog istraživanja bio grupirati natjecateljske kineziološke aktivnosti i kvantificirati osnovne kretne strukture koje izvodi vratar tijekom utakmice u trajanju od 4 x 9 minuta, kao i procijeniti intenzitet vratarove igre na temelju samopercepcije i samoprocjene uloženoga napora. Postavljene su slijedeće hipoteze: 1) ukupno “radno vrijeme” vratara u poraženim momcadima duže je od aktivnosti vratara u pobjedničkim momčadima; 2) odsječci vremena u kojima se vratar odmara (akcija / odmor) kraći su za vratare u poraženim momčadima nego za vratere u pobjedničkim momčadima.
Materijal i metode
Analizirana je natjecateljska aktivnost devetorice vratara, članova prve vaterpolske grčke lige, od kojih su trojica članovi nacionalne vrste, na uzorku od 15 utakmica. Svaki vratar je tijekom utakmice neprekidno sniman video kamerom Panasonic MS-4, a kasnije je snimka analizirana “sličicu po sličicu” s preciznošću od 0,04'’ (25 sličica u sekundi) video kamerom Hitachi M384.
Rezultati
Utakmice su ukupno, zajedno s predasima i odmorima između četvrtina, prosječno trajale 64' 23'’ 16/100 ± 4' 45'’ 3/100, a bez njih 52' 44'’ 44/100 ± 3' 38'’ 16/100. Od ukupnog trajanja utakmice na čistu igru otpada 81,96% vremena. Ukupno prosječno vrijeme tijekom kojega su vratari bili aktivni iznosilo je 15' 50'’ 40/100 ± 1' 50'’ 21/100, a prosječno vrijeme odmora, zajedno s predasima i odmorima između četvrtina, iznosilo je 48' 21'’ 50/100 ± 4' 05'’ 2/100, dok je bez njih iznosilo 36' 33'’ 2/100 ± 2' 40'’ 89/100. Relativno vrijeme vratarove aktivnosti u odnosu na ukupno vrijeme odmora iznosi 1/3,09 ± 0,42, dok je u odnosu na odmor tijekom ciste igre vratar aktivan 1 / 2,35 ± 0,32 vremena. Prosječna frekvencija, standardna devijacija, trajanje i postotna vrijednost svake kretne strukture prikazana je u tablici. U usporedbi trajanja aktivnosti i odmora vratara pobjedničkih i poraženih momčadi nisu dobivene statistički značajne razlike.
Rasprava i zaključak
Istraživanje daje uvid u ukupnu aktivnost kvalitetnih vartepolskih vratara (muškaraca) tijekom utakmice. Dobiveni rezultati upućuju na to da se aktivnost vratara sastoji od relativno malog broja odvojenih kretnih struktura koje se javljaju s promjenljivom učestalošću, intenzitetom i trajanjem tijekom utakmice. Najcešće ponavljane akcije, koje su i najdulje trajale, bile su pri- prema za skok (55 puta registrirana akcija) i sporo plivanje (46 puta registrirana akcija). One predstavljaju gotovo 93% svih vratarovih akcija. Ostatak vremena (skoro 7%) troši se na kratkotrajne, ali vrlo intenzivne (skokovi, podignute ruke) ili srednje intenzivne akcije (brzo plivanje i dodavanje). Mjerenjem mliječne kiseline ustanovilo se da joj je razina tijekom igre u vratara relativno niska (5-6 mmol/l – Rodriquez, 1994). Čini se da razdoblja aktivnosti niskog intenziteta omogućuju djelomičan oporavak vratarovih energetskih izvora. Iz toga slijedi da natjecateljska aktivnost od vaterpolsog vratara traži, uz visoku razinu eksplozivne snage koja je potrebna za izvedbu eksplozivnih kretnih struktura, i visoku razinu snažne izdržljivosti. Iz činjenice da nisu utvrđene statistički značajne razlike između vratara pobjedničkih i poraženih momčadi, može se zakljuciti kako konačan rezultat utakmice i uspješnost/neuspješnost ne ovise o trajanju pritiska na vratara, već o drugim faktorima.

Keywords

vaterpolo; vratar; kineziološka analiza

Hrčak ID:

225367

URI

https://hrcak.srce.hr/225367

Publication date:

28.6.2002.

Article data in other languages: english german

Visits: 1.718 *