Review article
Primjena reflektirajuće infracrvene fotografije u forenzici
Ivan Jerković
orcid.org/0000-0003-4716-9375
; Sveučilišni odjel za forenzične znanosti, Sveučilište u Splitu, Hrvatska
Abstract
Uloga fotografije u forenzici nije samo dokumentiranje mjesta događaja, već otkrivanje i dokumentiranje nevidljivih i slabo vidljivih tragova, a može biti i dokazno sredstvo kad tragove nije moguće fizički izuzeti s mjesta događaja. U tome kontekstu posebno je važna infracrvena (IC) fotografija koja omogućuje vizualizaciju tragova na temelju njihovih različitih svojstava apsorpcije, reflektiranja i transmisije IC zračenja. Stoga je cilj ovoga rada stremio analizirati dostupna tehnička rješenja za snimanje IC fotografija te mogućnosti njihove primjene u forenzici.
Pretragom podatkovne baze Web of Science u razdoblju od 2000. do 2019. pronađena su 23 rada koja se bave primjenom IC fotografije u forenzici. Pokazano je da je IC fotografija prikladna za otkrivanje i/ili poboljšanje vidljivosti raznih vrsta tragova. Uspješno je primijenjena na tragovima krvi na tamnim i raznobojnim površinama, kao i na površinama koje su prebojene ili zahvaćene vatrom. Također ju je bilo moguće primijeniti za otkrivanje tragova barutnih čestica na tamnim materijalima te za poboljšavanje vidljivosti tragova papilarnih linija na raznobojnim pozadinama. Istraživanja pokazuju i primjenjivost u otkrivanju i dokumentiranju loše vidljivih, preinačenih i laserski uklonjenih tetovaža, modrica i tragova ugriza, a katkad i u dokumentiranju nalaza obdukcije.
Za snimanje IC fotografija nisu potrebna velika ulaganja, nego je dostatno s DSLR fotoaparata ukloniti filtar koji blokira IC zračenje te uporabiti jedan od filtara koji blokiraju svjetlost iz vidljivoga spektra. Iako se način snimanja ne razlikuje puno od standardne fotografije, brojna svojstva materijala utječu na rezultate, pa je ishod često neizvjestan i ne postoje univerzalno primjenjive postavke.
Keywords
Hrčak ID:
243828
URI
Publication date:
30.9.2020.
Visits: 1.816 *