Skip to the main content

Professional paper

What are the lessons learned from the attack on SCADA/DCS systems?

Krešimir Pešice orcid id orcid.org/0000-0003-3498-4944


Full text: croatian pdf 1.914 Kb

page 43-49

downloads: 622

cite

Download JATS file


Abstract

Kibernetička sigurnost je često korišten pojam u različitim kontekstima. Kada se kaže kibernetička sigurnost svatko ima različito razumijevanje tog pojma. Kibernetičkom sigurnošću definirati ćemo mjere zaštite računalnih sustava od neovlaštenog pristupa podatcima ili napada na sustav. Na početku ovog preglednog članka citirat ćemo izjavu američkog profesora informatike na Sveučilištu Purdue i vodećeg stručnjaka za računalnu sigurnost Eugene Howard Spafforda “Jedini informacijski sustav koji je zaista siguran je onaj koji je isključen iz napajanja, zaliven u betonski blok te zaključan u sobu obloženu olovom koju čuvaju dobro naoružani čuvari – čak ni tada, ne bih se baš kladio na njega”.
Industrijski sustavi automatizacije upravljanja (u daljnjem tekstu: ICS) nezaobilazan su dio svakog postojanja u energetici. Pokazalo se u praksi da kibernetički napadi na takva postrojenja mogu imati vrlo ozbiljne posljedice, uključujući fizičku destrukciju opreme ili cijelog postrojenja. Iako kibernetički napadi na informatičke sustave (u daljnjem tekstu: IT ) imaju velike posljedice na poslovanje tvrtki, u ovom članku u središtu pozornosti biti će ICS sustavi koji upravljaju opremom i postrojenjima.
Čak 87 posto višeg menadžmenta u industriji nafte i plina izjasnilo se, da je njihova tvrtka imala kibernetičke incidente u posljednjih 12 mjeseci. (Kroll Global Fraud & Risk Report, 2018.).

Keywords

cyber security; SCADA/DCS systems; energy sector

Hrčak ID:

249923

URI

https://hrcak.srce.hr/249923

Publication date:

14.1.2021.

Article data in other languages: croatian

Visits: 1.792 *




Kibernetička sigurnost je često korišten pojam u različitim kontekstima. Kada se kaže kibernetička sigurnost svatko ima različito razumijevanje tog pojma. Kibernetičkom sigurnošću definirati ćemo mjere zaštite računalnih sustava od neovlaštenog pristupa podatcima ili napada na sustav. Na početku ovog preglednog članka citirat ćemo izjavu američkog profesora informatike na Sveučilištu Purdue i vodećeg stručnjaka za računalnu sigurnost Eugene Howard Spafforda “Jedini informacijski sustav koji je zaista siguran je onaj koji je isključen iz napajanja, zaliven u betonski blok te zaključan u sobu obloženu olovom koju čuvaju dobro naoružani čuvari – čak ni tada, ne bih se baš kladio na njega”. Industrijski sustavi automatizacije upravljanja (u daljnjem tekstu: ICS) nezaobilazan su dio svakog postojanja u energetici. Pokazalo se u praksi da kibernetički napadi na takva postrojenja mogu imati vrlo ozbiljne posljedice, uključujući fizičku destrukciju opreme ili cijelog postrojenja. Iako kibernetički napadi na informatičke sustave (u daljnjem tekstu: IT ) imaju velike posljedice na poslovanje tvrtki, u ovom članku u središtu pozornosti biti će ICS sustavi koji upravljaju opremom i postrojenjima. Čak 87 posto višeg menadžmenta u industriji nafte i plina izjasnilo se, da je njihova tvrtka imala kibernetičke incidente u posljednjih 12 mjeseci. (Kroll Global Fraud and Risk Report, 2018.).


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.