Skip to the main content

Original scientific paper

https://doi.org/10.31298/sl.147.11-12.1

Usporedba vitaliteta i laboratorijske klijavosti žira hrasta crnike (Quercus ilex L.)

Damir Drvodelić orcid id orcid.org/0000-0003-1948-0692 ; Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Milan Oršanić orcid id orcid.org/0000-0003-1948-0692 ; Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Damir Ugarković orcid id orcid.org/0000-0003-1948-0692 ; Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Mario Šango orcid id orcid.org/0000-0003-1948-0692 ; Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije


Full text: croatian PDF 1.190 Kb

page 505-512

downloads: 265

cite

Download JATS file


Abstract

Šume hrasta crnike u Hrvatskoj nalaze u raznim degradacijskim stadijima, a jedan od njih je i makija koja je nepovoljniji stadij za klijanje sjemenki hrasta crnike u usporedbi sa crnikovim panjačama ili sastojinama visokog uzgojnog oblika. Crnika je kserofitna vrsta šumskog drveća. Geološku podlogu na kojoj dolazi crnika čine vapnenci i dolomiti koji su i najzastupljeniji na našem sredozemnom području. Crnika počinje cvjetati u osmoj godini života, rodi sjemenom u dobi 12. do 15. godine, a puni urod je svake 4. do 6. godine. Urod žira hrasta crnike je varijabilan, gdje su u osmogodišnjem periodu zabilježena tri obilna uroda žira. Puni urod hrasta crnike ovisi o klimatskim prilikama, ali se značajno razlikuje i između različitih staništa, posebice s obzirom na geološku podlogu i tip tla. Za laboratorijske analize, žir hrasta crnike sakupljen je na području G.J. „Kamenjak“ na otoku Rabu. Navedenom G.J. upravljaju „Hrvatske šume d.o.o.“. Sjeme je sakupljeno u odijelima 15a, 16a, 26a i 27a u periodu od 01. 12. 2020. do 10. 01. 2021. Sakupljanje je obavljeno metodom stresanja žira sa stabala na postavljene prostirke ispod krošanja i metodom sakupljanja otpalog žira s tla. Procjena vitaliteta sjemena metodom tetrazola i laboratorijske klijavosti napravljena je prema ISTA pravilima za hrast crniku. Postotak laboratorijske klijavosti utvrđen je prema postotku pravilnih klijanaca koji su normalno proklijali nakon 35. dana ispitivanja. Ukupni vitalitet žira hrasta crnike bio je visok i iznosio je 90,25 %, dok su ostatak od 9,75 % činile nevitalne sjemenke. Od vitalnog sjemena najveći postotak (79,50 %) čini sjeme kojemu je potpuno obojen embrij i kotiledoni. Žira s kotiledonima koji ima nekroze do 1/3 na distalnom dijelu, a nisu povezane sa embrionalnom šupljinom bilo je 10,75 %. U prvih sedam dana nije proklijao niti jedan žir pa je energija klijavosti iznosila 0,00 %. U prvih 14 dana laboratorijska klijavost je iznosila je 30,50 %, nakon 21. dana 76,50 %, nakon 28. dana 83,75 % te nakon 35. dana 88,50 %. Razlika između procjene vitaliteta žira i ukupne laboratorijske klijavosti iznosila je svega 1,75 %. Metoda procjene vitaliteta je brža i jeftinija od ispitivanja klijavosti. Rezultate procjene vitaliteta dobivamo za 18 sati, dok klijavost ispitujemo 28 ili 35 dana. Za praksu se može na osnovu rezultata ovih istraživanja predložiti ispitivanje vitaliteta žira hrasta crnike, a ne laboratorijske klijavosti kako preporučuju ISTA pravila (1993). Prosječno vrijeme klijanja (MGT) iznosilo je 19,91 dana. Pravilnih klijanaca bilo je 74,25 %, a nepravilnih 14,25 %. Na kraju ispitivanja utvrđeno je 8,50 % okularno zdravog žira koji nije proklijao dok je gnjilog žira bilo 3,00 %. Najčešća nepravilnost u iznosu od 56,14 % utvrđena je za kategoriju dva spojena klijanca, slijedi nekroza primarnih listova (12,28 %) i zakržljao primarni korijen (10,53 %). Ostale nepravilnosti pojavljuju se u manje od 10 % slučajeva.

Keywords

otok Rab,island of Rab,tetrazole method,tetrazol metoda,ISTA pravila,ISTA rules,normal seedlings,pravilni klijanci,nepravilni klijanci,abnormal seedlings

Hrčak ID:

311442

URI

https://hrcak.srce.hr/311442

Publication date:

15.12.2023.

Article data in other languages: english

Visits: 943 *




UVOD

INTRODUCTION

Hrast crnika ( Quercus ilex L.) je vazdazeleno drvo Sredozemlja (Idžojtić, 2009), a u Hrvatskoj je najznačajnija jednodomna, anemofilna vrsta šumskih ekosustava toplijeg područja hrvatskog Sredozemlja. To je uski obalni pojas jugozapadne i južne Istre, najjužiniji dio otoka Cresa, Lošnja, Raba, Paga, Brača, Hvara, Korčule, Mljeta i ostalih otoka južne Dalmacije. Kopnom mu je areal u Hrvatskoj od Zadra prema jugu. Najviše nadmorske visine u Hrvatskoj na kojima dolazi hrast crnika su do 200 m u sjevernoj Dalmaciji te do 350 m nad morem u južnoj Dalmaciji. Prema zahtjevu za svjetlom, crnika je heliofit, s tim da u mlađoj dobi u stadiju ponika i pomlatka može podnijeti umjerenu zasjenu. Podnosi visoke temperature, a na niske je osjetljiv, pogotovo klijanci koji ugibaju kad temperatura padne od -2 do -3 °C. U ostalim fazama razvoja podnosi i znatno niže vrijednosti temperature zraka (Larcher 1969,Prpić i dr. 2011). Kako se šume hrasta crnike u Hrvatskoj nalaze u raznim degradacijskim stadijima, a jedan od njih je i makija, minimalne temperature zraka bile su najniže u tom degradacijskom stadiju, što znači da je makija nepovoljniji stadij za klijanje sjemenki hrasta crnike u usporedbi s crnikovim panjačama ili sastojinama visokog uzgojnog oblika (Ugarković i dr. 2019). S obzirom da crnika uspijeva u toplijem dijelu Sredozemlja, u umjereno toploj klimi s vrućim ljetom u kojem suša traje od dva do tri ljetna mjeseca (Seletković i dr. 2011), crnika je kserofitna vrsta šumskog drveća. Dolazi na vapnencima koji su i najzastupljeniji na našem sredozemnom području te dolomitima. Prema tlu nema velikih zahtjeva, dolazi na svim tipovima tala unutar svojeg areala. Cvjetanje hrasta crnike je u travnju i svibnju, a žir dozrijeva od rujna do listopada iste godine. Crnika počinje cvjetati u osmoj godini života (La Mantia i dr. 2003), rodi sjemenom u dobi 12. do 15. godine, a puni urod je svake 4. do 6. godine. Istraživanja Belamarića (2011) na otoku Rabu ukazuju da je urod žira hrasta crnike varijabilan, gdje su u osmogodišnjem periodu zabilježena tri obilna uroda žira. Puni urod hrasta crnike ovisi o klimatskim prilikama (Prpić i dr. 2011), ali se značajno razlikuje i između različitih staništa, posebice geoloških podloga i tipova tla (Belamarić 2011). Klima kao primaran i posredni stanišni čimbenik ima utjecaj i na urod sjemena. Osim klime i vremena koji imaju utjecaja na urod sjemena, postoji i određeni fiziološki status stabala koji određuje pojavnost obilnog uroda sjemenom (Sork, 1993). Belamarić (2011) je utvrdio negativan utjecaj srednje količine oborine u mjesecu studenom godine koja prethodi urodu žira. Istraživanja na otoku Rabu pokazuju da postoji slaba povezanost između dimenzija stabala i uroda žira (Belamarić 2011).

Vitalitet sjemena se definira kao njegova životna sposobnost ili broj za život sposobnih sjemenki izražen u postotku od ukupnog broja sjemenki u radnom uzorku prema International Seed Testing Association (ISTA, 1993) pravilima za procjenu vitaliteta sjemena. Kod dormantnih vrsta sjemena ili kod sjemena kod kojega ispitivanje klijavosti traje relativno dugo ne određuje se klijavost, nego vitalitet (Regent 1980). Gosling (2003) raspravlja o razlici između pojmova klijavost i vitalitet sjemena i zaključuje kako je najvažnija razlika što se ispitivanjem klijavosti dobiju podaci o postotku proklijalog sjemena dok je vitalitet samo procjena moguće potencijalne klijavosti. To bi značilo kako ono sjeme koje je procijenjeno kao vitalno i ima sposobnost razvoja u pravilne klijance, ne mora nužno biti klijavo. Iz tog razloga klijavost i vitalitet sjemena nisu i ne mogu biti sinonimi. U praksi bi to značilo kako je za istu partiju sjemena najveća vrijednost procjena vitaliteta, zatim nešto manja procjena laboratorijske klijavosti, a još manja rasadničke klijavosti. Najmanji postotak klijavosti dobije se izravnom sjetvom sjemena na terenu (pošumljavanje, umjetna obnova sastojina).

Prema ISTA (1993) pravilima za klijavost sjemena (poglavlje 5, klijavost sjemena), vrste iz roda Quercus spp. ispituju se na podlozi od pijeska metodom na pijesku (TS- top of sand) ili u pijesku ( in sand). Temperatura klijanja je konstantna i mora iznositi 20 °C, prvo brojanje se obavlja 7 dana (energija klijavosti), a zadnje 28 ili 35 dana. Preporuka je prije ispitivanja žira obaviti njegovo močenje u vodi do 48 sati, odrezati gornju trećinu suprotno od embrija i ukloniti perikarp. To se radi iz razloga što bržeg i uniformnijeg klijanja pošto su svi žirovi preparirani na isti način. O procjeni vitaliteta šumskog sjemena na raznim vrstama pišu mnogi autori. O vitalitetu sjemena poljskog jasena pišu Drvodelić i Oršanić (2016,2020), o vitalitetu sjemena obične bukve Drvodelić i dr. (2011) i Gavranović Markić (2022), a o vitalitetu sjemena hrasta lužnjaka Gradečki Poštenjaki dr. (2011) Gradečki Poštenjak i dr. (2006) ispituju vitalitet bukve i gorskog javora, a laboratorijsku klijavost pitomoga kestena ( Castanea sativa Mill.) u skladu s pravilima ISTA (1993) Drvodelić i dr. (2019). O procjeni vitaliteta sjemena mukinje, jarebike, oskoruše i brekinje piše Drvodelić (2010) u svojoj disertaciji gdje se ispituje i laboratorijska klijavost navedenih vrsta. Laboratorijsku klijavost žira hrasta lužnjaka istražuje Vukelić (2018), a hrasta crnike Belamarić (2011), Liñán i dr. (2011) i Caliskan (2014). O utjecaju perikarpa žira hrasta crnike na laboratorijsku klijavost pišu Zerrouki i dr. (2022).

Utvrđivanjem nicanja ponika hrasta crnike na otoku Rabu u različitim stanišnim uvjetima bavili su se Oršanić i dr. (2011), a Rodríguez‐Molina i dr. (2002) vitalitetom sadnica crnike i plutnjaka uzgojenog žirom u tlo prirodno zaraženo gljivom Phytophthora cinnamomi.

Procjenom vitaliteta žira hrasta crnike nije se bavilo puno autora, a o usporedbi vitaliteta i laboratorijske klijavosti ne piše nitko. To je bio glavni razlog ovih istraživanja, posebno danas kad se stalno piše o globalnim klimatskim promjenama koje će biti jako izražene upravo na području Mediterana.

MATERIJALI I METODE RADA

MATERIAL AND METHODS

Za laboratorijske analize, žir hrasta crnike ( Quercus ilex L.) sakupljen je na području G.J. „Kamenjak“ na otoku Rabu. Navedenom G.J. upravljaju „Hrvatske šume d.o.o.“. Sjeme je sakupljeno u odijelima 15a, 16a, 26a i 27a u periodu od 01. 12. 2020. do 10. 01. 2021. Sakupljanje je obavljeno metodom stresanja žira sa stabala na postavljene prostirke ispod krošanja (slika 1) i metodom sakupljanja otpalog žira s tla (slika 2).

image1.jpeg

Slika 1. Sakupljanje žira sa stabala metodom trešnje na postavljene prostirke ispod krošanja

Figure 1. Collection of acorns from trees using the shake method on placed mats under the canopy

Ukupno je sakupljeno 200 kg sjemena za potrebe umjetne obnove hrasta crnike sadnjom žira pod motiku na površini 1 ha u G.J. „Rab“, odsjek 7a kojim gospodari Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije.

image2.jpeg

Slika 2. Izgled sakupljenog žira hrasta crnike s tla

Figure 2. Appearance of collected holm oak acorns from the ground

Uzet je radni uzorak od 4x100 komada nasumičnih stresenih i sakupljenih žirova na kojima je ispitan vitalitet. Za određivanje vitaliteta žira korištena je biokemijska metoda tetrazola, a priprema i procjena sjemena vrsta roda Quercus L. obavljena je prema ISTA pravilama (ISTA Rules for seed testing, 1993). Nakon bojanja otopinom tetrazola, svaki žir je pregledan pod lupom sa svjetlom uz povećanje od 20 x.

Za ispitivanje laboratorijske klijavosti uzeta je količina 400 kom žirova. Prije ispitivanja laboratorijske klijavosti žir je vagan preciznom vagom na stotinku grama. Izbrojen je broj žirova u 1 kg te je dobiven podatak o prosječnoj masi jednog žira.

Laboratorijska klijavost ispitivana je metodom u pijesku prema ISTA (1993) pravilima. Korištene su PVC prozirne posude dimenzija 25x18x14 cm, zatvorene PVC prozirnom folijom i poklopcem. Kvarcni pijesak bio je granulacije 0,1 do 0,4 mm s dodatkom 37 % destilirane vode. Svaka posuda je sadržavala 1400 ml pijeska, 518 ml vode i 25 žirova. Prethodno flotirani i preparirani žirovi, bez perikarpa, položeni su na sloj 3 cm navlaženog pijeska te su prekriveni s 2 cm istoga pijeska. Vlaženje destiliranom vodom izvršeno je, jednom, 28. dana kada su posude otklopljene. Dodano je minimalno toliko vode da bi se održala prethodna vlažnost pijeska. Posude s žirovima stavljene su u dezinficiranu (Asepsol eko, PLIVA, Hrvatska) Kambič komoru rasta Kambič, RK-980 CH, u kontrolirane uvijete. Trajanje dnevne i noćne faze iznosilo je 12 sati, dnevna i noćna temperatura su bile konstantne i iznosile su 20 ºC. Zračna vlaga iznosila je 80 %, a osvjetljenje od 13.400 lux-a (na površini pijeska) do 14.000 lux-a (ispod samih lampi) što je razina 2 svjetlosti u komori. Osvjetljenje je mjereno pomoću lux metra model LX-101 LUX METER Lutron.

Energija klijanja i ukupna klijavost utvrđene su brojanjem klijanaca nakon razdoblja predviđenog za naklijavanje: 7. i 35. dan. Procjena klijanaca obavljena je u skladu s pravilima ISTA (International Rules for Seed Testing, Edition 1993 /1, Chapter 5: The Germination Test) i uz pomoć ISTA priručnika o procjeni klijanaca (R. Don, 2003: ISTA Handbook on Seedling Evaluation, 3rd Edition). Broj pravilnih klijanaca sedmoga dana uzima se kao energija klijavosti sjemena (%). Zbog usporenog klijanja produžili smo ispitivanje 30 % vremena više nego to dopuštaju ISTA (1993) pravila. Iz tog razloga procjenu klijavosti nismo obavili 28. nego 35. dan. Digitalnim fotoaparatom snimljeni su svi nepravilni klijanci s posebnim osvrtom na pojedine dijelove koji definiraju nepravilan klijanac. Prilikom procjene svakom nepravilnom klijancu dodijeljena je odgovarajuća šifra (jedna nepravilnost) ili šifre (više nepravilnosti). Prema R. Don (2003, ISTA Handbook on Seedling Evaluation, 3rd Edition) vrste roda Quercus L. pripadaju u kategoriju B (drveće i grmlje), sekciju 21 (porodica Fagaceae, tip klijanca G i grupu klijanca B-2-2-2-2). Napravljena je sumarna tablica s opisom nepravilnih klijanaca. Postotak laboratorijske klijavosti utvrđen je prema postotku pravilnih klijanaca koji su normalno proklijali nakon 35. dana ispitivanja.

REZULTATI S RASPRAVOM

RESULTS WITH DISCUSSION

Broj žirova hrasta crnike u 1 kg u našem istraživanju iznosio je 342 komada dok je prosječna masa 1 žira iznosila 2,92 g. Vrlo su sličane vrijednosti kojenavodi Regent (1980) kako u 1 kg čistog žira ima od 200 do 500 komada ili prosječno 350 komada pri čemu 1 žir ima masu od 2,86 g. U tablici 1. Prikazani su rezultati procjene vitaliteta žira hrasta crnike ( Quercus ilex L.) biokemijskom metodom tetrazola.

Tablica 1. Procjena vitaliteta žira hrasta crnike ( Quercus ilex L.) biokemijskom metodom tetrazola

Table 1. Evaluation of the vitality of holm oak acorns (Quercus ilex L.) using the tetrazole biochemical method

Broj/

Number

Opis/

Description

1 2 3 4

% vit/nevit

Vit./Non-vit.

% od uk.

% summ.

1.

potpuno obojeno

fully colored

8583787231888,0979,50
2.

kotiledoni s nekrozama do 1/3 na distalnom dijelu, koje nisu povezane s embrionalnom šupljinom

cotyledons with necroses up to 1/3 on the distal part, which are not connected to the embryonic cavity

6616154311,9110,75
3.

vrh radikule neobojen

tip of radicle uncolored

-------
4.

kombinacija brojeva 2. i 3.

combination of numbers 2.and 3.

-------

UKUPNO VITALNO

TOTAL VITAL

91 89 94 87 361 100,00 90,25
5.

embrio s neobojenim površinama ili nekrozama više od 1/3 površine

embryo with uncolored surfaces or necrosis of more than 1/3 of the surface

1212615,381,50
6.

kotiledoni s neobojenim površinama ili nekrozama više od 1/3 površine

cotyledons with uncolored surfaces or necrosis of more than 1/3 of the surface

38182051,285,00
7.

kombinacija brojeva 5. i 6.

combination of numbers 5. and 6.

3111615,381,50
8.

potpuno neobojeno

completely uncolored

9.

sjeme napadnuto insektima ili gljivama

seeds attacked by insects or fungi

2-32717,951,75
10.

prazno (šturo) sjeme

empty (deaf)seed

-------

UKUPNO NEVITALNO

TOTAL NON-VITAL

9 11 6 13 39 100,00 9,75

SVEUKUPNO

OVERALL

100 100 100 100 400 - 100,00

Ukupni vitalitet žira hrasta crnike iznosio je 90,25 % što znači kako je u sve kategorije nevitalnog sjemena činile 9,75 %. Od vitalnog sjemena najveći postotak zauzima sjeme kojemu je potpuno obojen embrij i kotiledoni (79,50 %). Žira s kotiledonima koji imaju nekroze do 1/3 na distalnom dijelu, a nisu povezane sa embrionalnom šupljinom bilo je 10,75 %. Nisu utvrđene ostale kategorije vitalnog žira (broj 3. i 4.).

Pronađene su četiri kategorije nevitalnog sjemena (brojevi 5, 6, 7 i 9). Od nevitalnog žira najviše je bilo onoga u kategoriji gdje su kotiledoni s neobojenim površinama ili nekrozama više od 1/3 površine (5,00 %). Slijedi kategorija sjeme napadnuto insektima ili gljivama (1,75 %). Potom slijede kategorije gdje je embrio s neobojenim površinama ili nekrozama više od 1/3 površine (1,50 %), tekombinacija brojeva 5. i6. (1,50 %).

Na slici 3. Prikazan je postotak klijavost žira po ponavljanjima tijekom 35 dana ispitivanja.

image3.gif

Slika 3. Postotak klijavost žira po danima ispitivanja

Figure 3. Percentage of acorn germination by daysof testing

U prvih sedam dana nije proklijao niti jedan žir pa je energija klijavosti iznosila 0,00 %. U prvih 14 dana isklijalo je 30,50 % žirova. Nakon 21. dana isklijalo je 76,50 % žirova. U četvrtom brojanju 28. dana ispitivanja proklijalo je 83,75 % žirova. Nakon 35. dana isklijalo je ukupno 88,50 % svih žirova što nam predstavlja podatak o prosječnoj laboratorijskoj klijavosti žira hrasta crnike. U istraživanju Caliskana (2014) klijavost žira crnike na konstantnoj temperaturi od 20 °C iznosila je, ovisno o provenijenciji, od 30 do 81%. Zerrouki i dr. (2022) pišu o utjecaju uklanjanja perikarpa na klijavosti žira crnike različitih varijeteta. Uklanjanje perikarpa žira kod dva varijeteta (Tebessa i Batna) dalo je maksimalnu klijavost od 100% dok su žirovi s perikarpom isklijali 40 %. Rezultati dobiveni navedenim istraživanjem jasno pokazuju kako perikarp čini značajnu prepreku brzom i homogenom klijanju žira hrasta crnike.

U tablici 2. prikazan je podatak o prosječnom vremenu klijanja (MGT) žira koji je iznosio 19,91 dana.

Tablica 2. Prosječno vrijeme klijanja (MGT) žira hrasta crnike

Table 2 Average germination time (MGT) of holm oak acorns

Dani/ Days (T)

Proklijalo (kom) = n

/G erminated (pcs) = n

Umnožak dana i proklijalih žirova / Product of days and germinated acorns (nT)
700
141221708
211843864
2829812
3519665

Ukupno / Total

(∑n ; ∑ nT)

3547049

Prosječno vrijeme klijanja (MGT)/

Mean germination time (MGT)

(MGT= ∑ nT /∑n)

> 19,91 dana/days

Na slici 4. Prikazano je postotno učešće pravilnih klijanaca hrasta crnike i ostalih kategorija.

image4.gif

Slika 4. Postotno učešće klijanaca hrasta crnike i neproklijalih žirova

Figure 4. Percentage participation of holm oak seedlings and ungerminated acorns

Pravilnih klijanaca prema ISTA (1993) pravilima o procjeni klijanaca vrsta roda Quercus bilo je 74,25 %, a nepravilnih 14,25 %. Na kraju ispitivanja utvrđeno je 8,50 % okularno zdravog žira koji nije proklijao dok je gnjilog žira bilo 3,00 %. Ako se sumarno gledaju pravilni i nepravilni klijanci, klijavost je iznosila 88,50 %. To je važno jer samo pretpostavljamo da će se iz nepravilnog klijanaca razviti i nepravilna sadnica na terenu.

Na slici 5. prikazano je postotno učešće nepravilnih klijanaca prema šifri nepravilnosti kako to definiraju ISTA (1993) pravila.

image5.gif

Slika 5. Postotno učešće nepravilnih klijanaca hrasta crnike prema šiframa nepravilnosti kako definiraju ISTA pravila

Figure 5. Percentage participation of irregular holm oak seedlings according to irregularity codes as defined by the ISTA rules

Najčešća nepravilnost (56,14 %) utvrđena je za kategoriju dva spojena klijanca, slijedi nekroza primarnih listova (12,28 %) i zakržljao primarni korijen (10,53 %). Ostale nepravilnosti pojavljuju se u manje od 10 %. Regent (1966,1980) ističe kako je kod vrste Quercus ilex L. česta pojava dvostrukih (blizanci), pa i višestrukih biljki. U tablici 3. prikazano je koji dio nepravilnog klijanca se promatra, šifra i opis nepravilnosti prema ISTA pravilima.

Tablica 3. Dio klijanca koji se promatra, šifra i opis nepravilnosti prema ISTA pravilima

Table 3. The part of the seedlings that is observed, code and descriptionsirregularity defined by the ISTA rules

Dio klijanca

Part of the seedling

Šifra nepravilnosti

Irregularity code

Opis nepravilnosti

Description of irregularities

Cijeli klijanac/ The seedlings

00/01

00/04

00/06

Deformiran/ Is deformed

Dva spojena klijanca klijanca/ Consist of fused twin seedlings

Žuti ili bijeli klijanac/ Is yellow or white

Primarni korijen/ The primary root

11/01

11/02

11/03

11/05

Zakržljao/ Is stunted

Kratak/ Is stubby

Nedovoljno razvijen /Is retarded

Slomljen /Is broken

Terminalni pup i okolno tkivo/ The terminal bud and the surrounding tissue 22/01Deformiran/ Is deformed
Primarni list-primjena pravila 50 %/ The primary leaves - apply the 50% rule 33/05Nekrotičan/ Are necrotic

Najveći broj prema šiframa nepravilnosti pojavljuje se kod primarnog korijena (4 šifre), slijedi cijeli klijanac (3 šifre), terminalni pup i okolno tkivo (1 šifra) i primarni list (1 šifra).

ZAKLJUČAK

CONCLUSION

Broj žirova hrasta crnike u 1 kg iznosio je 342 komada dok je prosječna težina jednog žira iznosila 2,92 g. Ukupni vitalitet žira hrasta crnike bio je visok i iznosio je 90,25 % dok su ostatak od 9,75 % činile nevitalne sjemenke. Od vitalnog sjemena najveći postotak (79,50 %) čini sjeme kojemu je potpuno obojen embrij i kotiledoni. Žira s kotiledonima koji imaju nekroze do 1/3 na distalnom dijelu, a nisu povezane sa embrionalnom šupljinom bilo je 10,75 %. U prvih sedam dana nije proklijao niti jedan žir pa je energija klijavosti iznosila 0,00 %. U prvih 14 dana laboratorijska klijavost je iznosila je 30,50 %, nakon 21. dana 76,50 %, nakon 28. dana 83,75 % te nakon 35. dana 88,50 %. Klijavost iznad 80 % se smatra visokom i takvo sjeme ima prednost u rasadničkoj proizvodnji, posebno kontejnerskih sadnica. Razlika između procjene vitaliteta žira i ukupne laboratorijske klijavost iznosila je svega 1,75 %. S obzirom na to da je procjena vitaliteta šumskog sjemena brza i jeftinija metoda i rezultati se dobiju za samo 18 sati dok se klijavost ispituje 28 ili 35 dana (ovisno o brzini klijanja) i puno je skuplji i složeniji postupak, za praksu se može na osnovu rezultata ovih istraživanja predložiti ispitivanje vitaliteta žira hrasta crnike, a ne laboratorijske klijavosti kako preporučuju ISTA (1993) pravila. Prosječno vrijeme klijanja (MGT) iznosilo je 19,91 dana. Pravilnih klijanaca bilo je 74,25 %, a nepravilnih 14,25 %. Na kraju ispitivanja utvrđeno je 8,50 % okularno zdravog žira koji nije proklijao dok je gnjilog žira bilo 3,00 %. Najčešća nepravilnost u iznosu od 56,14 % utvrđena je za kategoriju dva spojena klijanca, slijedi nekroza primarnih listova (12,28 %) i zakržljao primarni korijen (10,53 %). Ostale nepravilnosti pojavljuju se u manje od 10 % slučajeva. Buduća istraživanja treba usmjeriti prema šumarskoj genetici iz razloga pojave tako velikog postotka tzv. dvostrukih klijanaca i odgovoriti na pitanje da li je to rezultat oprašivanja ili nasljedna značajka žira hrasta crnike.

References

1 

Belamarić, B., 2011. Utjecaj stanišnih čimbenika na urod hrasta crnike (Quercus ilex L.).Magistarski rad, Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet. p. 109

2 

Caliskan, S., 2014;Germination and seedling growth of holm oak (Quercus ilex L.): effects of provenance, temperature, and radicle pruning. iForest. 7:103–109

3 

Drvodelić, D., 2010. Značajke sjemena i rasadnička proizvodnja nekih vrsta roda Sorbus L. Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet. Disertacija. 568 str.

4 

Drvodelić, D., M. Oršanić, V. Paulić, M. Rožman, 2011;Morfološko-biološke značajke plodova i sjemena bukve (Fagus sylvatica L.) s različitih nadmorskih visina. Glasnik za šumske pokuse. 44:1–18

5 

Drvodelić D,. M. Oršanić, 2016;Procjena vitaliteta svježeg i preležalog sjemena poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl). Šumarski list. 1401112539546:

6 

Drvodelić, D., I. Poljak, I. Perković, M. Šango, K. Tumpa, I. Zegnal, M. Idžojtić, M., 2019. Ispitivanje laboratorijske klijavosti pitomoga kestena (Castanea sativa Mill.) u skladu s pravilima ISTA. Šumarski list. p. 9–10469

7 

Drvodelić, D., M. Oršanić, 2020. Problematika sjemenarstva i rasadničarske proizvodnje sadnica poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl) i hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) U: Ekologija, obnova i zaštita poplavnih šuma Posavine / Oršanić, Milan (ur.). Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet,; 2020p. 101–188

8 

Gavranović Markić, A., 2022. Varijabilnost značajki plodonošenja, sjemena i sadnica u odabranim sjemenskim sastojinama obične bukve (Fagus sylvatica L.) Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije,. 2022Disertacija.

9 

Gosling, P. G., 2003. What is the relationship between a ‘germination’ test and a ‘viability’test?, U: Proceedings of the ISTA Forest Tree and Shrub Seed Committee Workshop, Forestry and Game Management Research Institute Jiloviště-Strnady, CR and Forestry Commission Research Agency. UK, 48-50, Prague – Průhonice, Czech Republic.

10 

Gradečki, M., K. Poštenjak, S. Crnković, 2006;Investigation of qualitative properties of the seeds. Radovi. 9:307–318

11 

Gradečki-Poštenjak, M., S. Novak Agbaba, R. Licht, D. Posarić, D., 2011;Dinamika plodnošenja i kvaliteta uroda sjemena hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u narušenim ekološkim uvjetima. Šumarski list. 135(13):169–180

12 

Idžojtić, M., 2009. Dendrologija list.Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet, Zagreb. p. 903

13 

La Mantia T., S. Cullotta, G. Garfi, 2003;PhenologyandgrowthofQuercusilex L. indifferentenvironmentalconditionsinSicily (Italy). Ecol Medit. 29(1):15–25

14 

ISTA, 1993;International rules for seed testing 1993. Seed Sci Technol. 21:160–186

15 

ISTA Working Sheets on Tetrazolium Testing 2003Tree & Shrub Species, The International Seed Testing Association (ISTA). Bassersdorf, Switzerland:

16 

Larcher, W., 1969;Zunahme des Frostabhärtungsvermögens von Quercus ileximLaufe der Individualentwicklung,. Oecol Plant. (88):130–135

17 

Liñán, J., M. Cantos, J. Troncoso, J. et al., 2011;Some propagation methods for cloning holm oak (Quercus ilex L.) plants. cent.eur.j.biol. 6:359–364

18 

Oršanić, M., D. Drvodelić, D. Ugarković, 2011;Ekološko-biološke značajke hrasta crnike (Quercus ilex L.) na otoku Rabu. Croatian Journal of Forest Engineering : Journal for Theory and Application of Forestry Engineering. 32(1):31–41

19 

Prpić, B., I. Tikvić, M. Idžojtić, Z. Seletković, 2011. Ekološka konstitucija značajnih vrsta drveća i grmlja.U: Šume hrvatskog Sredozemlja (S. Matić ur.), Akademija šumarskih znanosti, Zagreb. p. 245–269

20 

Regent, B., 1966. Nova, brza metoda određivanja klijavosti hrastova žira u klijalici, na podlozi od filter papira. Zagreb.:

21 

Regent, B., 1980. Šumsko sjemenarstvo, Jugoslovenski poljoprivredni šumarski centar-služba šumske proizvodnje,. Beograd,:

22 

Rodríguez‐Molina, M. C., L. M. Torres‐Vila, A. Blanco‐Santos, E. P. Nunez, E Torres‐Álvarez, E., 2002;Viability of holm and cork oak seedlings from acorns sown in soils naturally infected with Phytophthora cinnamomi. Forest Pathology. 32(6):365–372

23 

Seletković, Z., I. Tikvić, M. Vučetić, D. Ugarković, 2011. Klimatska obilježja i vegetacija sredozemne Hrvatske.U: Šume hrvatskog Sredozemlja (S. Matić ur.), Akademija šumarskih znanosti, zagreb. p. 142–156

24 

Sork, V.L.,: 1993;Evolutionaryecologyof mast-seedingintemperateandtropicaloaks (Quercusspp.). Vegetatio. 107108:133–147

25 

Ugarković, D., Ž. Španjol, I. Tikvić, D. Kapučija, I. PlišoVusić, 2019;Microclimatedifferencesinthedegradationstagesofholmoak (Quercusilex L.) forests. Šumarski list. 910:391–402

26 

Vukelić, M., 2018. Utjecaj termoterapije na mikobiotu, rasadničku klijavost žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) i morfološke značajke sadnica golog korijena. Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet. Diplomski rad.

27 

Zerrouki, A., M. Rached-kanouni, B. Touafchia, L. Redjaimia, K. Kara, N. Chetouh, 2022. The effect of pericarps on germination of holm oak (Quercus ilex).In proceedings of iv. International agricultural, biological & life science conference agbiol. 95 str.


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.