Skip to the main content

Original scientific paper

https://doi.org/10.31298/sl.148.5-6.2

Utjecaj matičnog supstrata na značajke kalkokambisola na području NP Plitvička jezera

Ivan Perković ; Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, Hrvatska *
David Počekal ; Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, Hrvatska
Vibor Roje ; Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, Hrvatska
Darko Bakšić ; Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, Hrvatska
Nikola Pernar ; Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, Hrvatska

* Corresponding author.


Full text: croatian pdf 2.874 Kb

page 237-247

downloads: 144

cite

Download JATS file


Abstract

Kalkokambisol (smeđe tlo na vapnencima i dolomitima) jedno je od najzastupljenijih tipova tala u Hrvatskoj. Kako i sam naziv sugerira razvijeno je na vapnencima i dolomitima, koji uključuju niz prijelaznih formi stijena u pogledu načina i intenziteta fizičkog i kemijskog trošenja. Na području Nacionalnog parka Plitvička jezera otvoreno je 30 pedoloških profila od kojih je 18 na vapnencima i 12 na dolomitima. Na terenu su bili određeni ektomorfološka i endomorfološka svojstva tla. Na prikupljenim uzorcima tla iz humusno-akumulativnog (A) i kambičnog (B) horizonta određeni su sljedeći parametri: granulometrijski sastav tla, reakcija tla odnosno pH-vrijednost u vodi i vodenoj otopini CaCl2, udjel karbonata te udjel organskog i ukupnog dušika. Najveće razlike u ektomorfološkim parametrima između tala povrh vapnenaca i dolomita utvrđene su u stjenovitosti i kamenitosti – na vapnencima se ona kreće u rasponu od vrlo niske do vrlo visoke, dok je na dolomitima nema. Na profilima kalkokambisola povrh dolomita utvrđen je veći udjel frakcija pijeska i manji udjel gline od kalkokambisola povrh vapnenaca. Dominantna teksturna oznaka u B-horizontu koji je ujedno i dijagnostički horizont kalkokambisola povrh vapnenaca je praškasta glina dok je kod kalkokambisola povrh dolomita praškasto glinasta ilovača. Prosječne pH-vrijednosti i udjeli CaCO3 u kalkokambisolima povrh vapnenaca bili su statistički značajno niže od kalkokambisola povrh dolomita duž cijelog profila. Nije utvrđena značajna razlika u udjelima Corg i Ntot između kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita pa tako nema ni velike razlike u omjeru C/N. Prosječni odnos C/N duž cijelog profila kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita iznosi 14, odnosno dekompozicija traje neometano. Ovim istraživanjem je utvrđeno da postoje značajne razlike u ektomorfološkim (stjenovitost i kamenitost) i endomorfološkim (granulometrijski sastav tla, pH-vrijednost tla i udjel CaCO3) svojstvima kalkokambisola na različitim matičnim supstratima.

Keywords

kalkokambisol, vapnenci, dolomiti, NP Plitvička jezera

Hrčak ID:

317565

URI

https://hrcak.srce.hr/317565

Publication date:

30.6.2024.

Article data in other languages: english

Visits: 760 *




UVOD – INTRODUCTION

Kalkokambisol (smeđe tlo na vapnencima i dolomitima) jedan je od najzastupljenijih tipova tala u Hrvatskoj. Dominantno je razvijen na području Dinarskog krša (Pilaš i sur., 2016) i nedvojbeno je najzastupljenije tlo u šumskim ekosustavima (Pernar, 2017). Nastaje trošenjem karbonatnih stijena i rezidualnom akumulacijom netopivog ostatka. Evolucijski gledano, razvija se iz crnice povrh vapnenaca i rendzine povrh dolomita, a daljnjim povećanjem dubine i procesom ilimerizacije evoluira u pravcu luvisola koji se smatra najrazvijenijim tlom na karbonatnim sedimentima (Pernar, 2017; Spaargaren, 2008; Pilaš i sur., 2016).

Svojstva kalkokambisola određuje netopivi ostatak matičnog supstrata, koji je na kršu dijelom i alohtonog porijekla (lesoliki materijal) nanesen eolski (Yallon, 1997; Muhs i sur., 2012). Jedno od jako varijabilnih svojstava kalkokambisola je dubina profila i površinska stjenovitost. Okršenost dolomita znatno je manja od okršenosti vapnenaca, pa je i dubina profila ujednačenija (Husnjak, 2014). Tekstura tla je praškasto glinasta do glinasta (Martinović, 2003; Husnjak, 2014; Pernar, 2017), s izraženom stabilnom poliedričnom strukturom (Pernar, 2017), nepovoljne unutarnje poroznosti agregata koji slabo upijaju vodu (Ćirić, 1984) i povoljnim vodno-zračnim odnosom (Gonzales-Pelayo i sur. 2006). Ovo tlo je u pravilu nekarbonatno, s pH-vrijednošću od 5,5 do 7. Ima visok stupanj kapaciteta zamjene bazičnih kationa > 50 % (Martinović, 2003; Pernar 2017) i varijabilni udio organske tvari (Durn i sur., 2019).

Proces nastanka tla počinje fizičkim i kemijskim trošenjem matične stijene, a odvija se kao niz interaktivnih procesa koji zajedno čine pedogenezu. Tla koja su razvijena na različitim matičnim supstratima imaju karakteristične razlike u fizičkim značajkama kao posljedicu različitog trošenja matičnog supstrata. Kemijski i mineraloški sastav matičnog supstrata uvjetuje količinu trošine koju supstrat može producirati te njegovu početnu propusnost za vodu, što određuje brzinu razvoja tla, odnosno vrijeme potrebno za dostizanje stadija klimaksa (Škorić 1986). Za razliku od tvrdih i čistih vapnenaca koji se dominantno troše kemijski, većina dolomita troši se fizički, pri čemu nastaje dolomitni grus dimenzija pijeska i sitnog šljunka. Na vapnencima kalkokambisol se razvija iz razvojne serije: crnica organogena – crnica organomineralna – crnica posmeđena, dok se povrh dolomita kalkokambisol razvija iz rendzina (Vrbek, 2009). Trošivost ovih stijena, njihova vodopropusnost, predispozicija eroziji i važna uloga u hidrološkom ciklusu snažno se odražavaju na pedogenetske procese i značajke tla, a razumijevanje pedogenetskih procesa dobilo je na važnosti, posebice posljednjih desetljeća, kako zbog globalno prepoznate opasnosti od degradacije tla (Amundson i sur., 2015.; Hou i sur., 2020.), tako i zbog prepoznatosti njegove ekološko-regulacijske uloge povezane s globalnim ciklusom ugljika (Sanderman i sur., 2017).

Kako i sam naziv sugerira kalkokambisol (smeđe tlo na vapnencima i dolomitima) razvijen je na vapnencima i dolomitima, koji pak uključuju niz prijelaznih formi stijena u pogledu načina i intenziteta fizičkog i kemijskog trošenja. Cilj rada je utvrditi postoje li razlike između fizičkih i kemijskih svojstava kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita na odabranim reprezentativnim profilima prikupljenim u sklopu projekta "Izrada pedološke karte Nacionalnog parka Plitvička jezera". Hipoteza postavljena u ovom radu je da se različitim načinom trošenja vapnenaca i dolomita manifestiraju i različiti utjecaji na ekto- i endomorfološka te na fizička i kemijska svojstva kalkokambisola.

MATERIJALI I METODE – MATERIAL AND METHODS

Područje istraživanja – Study site

Plitvička jezera najstariji su i najveći nacionalni park Republike Hrvatske, proglašen nacionalnim parkom 1949. godine, te su od 1979. ušla na UNESCO-vu Listu svjetske baštine (Prpić i Kosić, 2019). Ukupna površina parka je 29.630 hektara, od čega vodene površine zauzimaju oko 1 % od ukupne površine. Ostatak Parka čine dominantno šumska područja (81 %), travnjačke površine (oko 15 %) te oko 3 % površine značajnije izmijenjene antropogenim djelovanjem (Plan upravljanja NP Plitvička jezera 2019.-2028.). Nadmorska visina kreće se između 384 m.n.v. i 1279 (Seliški vrh) m.n.v. (Vukelić i dr., 2023). Park se većinom nalazi na jugoistočnom dijelu Male Kapele i na prijelaznom području prema Plješevici.

Prema Köppenovoj klasifikaciji, područje NP Plitvička jezera ima umjereno toplu vlažnu klimu s toplim ljetom (Cfwbx) bez sušnog razdoblja, a prema rasponu nadmorskih visina NP Plitvička jezera ima dva od pet klimatskih razreda. Prevladava razred C – umjereno tople kišne klime, a na manjoj je površini prisutan razred D i tip Df koji označava snježno-šumsku, borealno-vlažnu klimu na visinama iznad 1200 m (Šegota i Filipčić 2003). Srednja godišnja temperatura zraka iznosi 9,2 °C, a u vegetacijskom razdoblju (IV. do IX. mjesec) 14,9 °C. Prosječna godišnja količina oborina iznosila je 1539 mm, a za vegetacijsko razdoblje 742,9 mm, s najmanjom količinom u mjesecu srpnju (Vukelić i dr., 2023).

Geološka podloga unutar granica NP Plitvička jezera, a i šireg okruženja dio je prostrane karbonatne sredine s naslagama mezozojske starosti na neposrednoj površini (Polšak i sur., 1976, 1978; Vukelić i dr., 2023). Osnovne vrste stijena koje možemo razlikovati su vapnenačke i dolomitne stijene te niz njihovih prijelaznih formi. Oblikovanju i izgledu reljefa u ovom dijelu Hrvatske možemo zahvaliti nizu zbivanja u geološkoj prošlosti koji su se događali na prostoru Dinarida pri stvaranju planinskih masiva (kako Velebita, tako i Velike i Male Kapele te Ličke Plješevice). Pri tom izdizanju i kretanju stijena stvorila su se područja jače i slabije razlomljenosti, odnosno slabije i jače vodopropusnosti. Voda je kroz dugi niz godina oblikovala reljef kemijskim i mehaničkim razaranjem karbonatnih stijena. Odnos slabije propusnih ili vododrživih dolomita prema okršenim i vodopropusnim vapnencima rezultirao je današnjim konačnim izgledom čitavog prostora unutar granica Parka, a tako i izvan tih granica (Krnjak, 2019).

U NP Plitvička jezera nalaze se raznolike šumske zajednice sa sveukupnim 80 %-tnim udjelom u površini Parka. Najzastupljenije vrste drveća su obična bukva ( Fagus sylvatica L.) i obična jela ( Abies alba Mill). Od ostalih vrsta dolaze: gorski javor ( Acer pseudoplatanus L.), javor mliječ ( Acer platanoides L.), javor gluhač ( Acer obtusatum W aldst. and Kit. ex Willd. ), hrast kitnjak ( Quercus petraea (Matt) Liebl.), gorski brijest ( Ulmus montana Stokes), te od crnogorice obična smreka ( Picea abies (L.) Karsten) i obični bor ( Pinus sylvestris L.). Dominantne šumske zajednice su: brdska šuma bukve s mrtvom koprivom ( Lamio orvalae-Fagetum /Horvat 1938/ Borhidi 1963) i bukovo-jelove šume s mišjim uhom zapadnih Dinarida ( Omphalodo-Fagetum /Tregubov 1957 corr. Puncer 1980/ Marinček et al. 1993), dok se na dolomitnom matičnom supstratu pojavljuje i bukova šuma s kukurijekom (Helleboro nigri-Fagetum /Zukrigl 1973/ Pelcer 1978 nom. illeg. ). Sve tri navedene zajednice pripadaju svezi Aremonio-Fagion te podsvezi Lamio orvale-Fagenion (Ilirske montanske bukove i bukovo-jelove šume) (Vukelić, 2012).

Prikupljanje uzora tla – Soil sampling

Terenska istraživanja provedena su tijekom 2021., 2022. i 2023. godine u okviru projekta "Izrada pedološke karte nacionalnog parka Plitvička jezera". Na izabranim profilima na terenu određeni su ektomorfološki parametri tla – određene su koordinate otvorenog pedološkog profila, nadmorska visina, ekspozicija, inklinacija, utvrđena je biljna zajednica, kao i stjenovitost i kamenitost prema FAO (2006) (tablica 1). Na profilima su po horizontima uzeti uzorci tla te je određena skeletnost u skladu s FAO (2006), kao i debljina pojedinih horizonata i ukupna dubina cijelog profila (endomorfološki parametri tla).

Ukupno je izdvojeno 18 profila kalkokambisola povrh vapnenaca te 12 profila povrh dolomita (slika 1, tablica 1). Nakon prikupljanja uzoraka tla, uzorci su dopremljeni u Ekološko-pedološki laboratorij u Zavodu za ekologiju i uzgajanje šuma Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

image1.jpeg

Slika 1. Lokaliteti otvorenih pedoloških profila u NP Plitvička jezera

V – kalkokambisol na vapnencu; D – kalkokambisol na dolomitu

Figure 1. Localities of open pedological profiles in Plitvice Lakes National Park

V – calcocambisol on limestone; D – calcocambisol on dolomite

Tablica 1. Osnovne značajke lokaliteta na istraživanom području

Table 1. Basic features of the locality in the study site

Oznaka profila

Soil profile

Taksonomski naziv tla

Type of soil

Koordinate HTRS96

Coordinates HTRS96

N. V.

A.S.L.

Ekspozicija Exposition Inklinacija Inclination
N [m] E [m] [m] [°]
kalkokambisoli na vapnencu – calcocambisol on limestone
V1tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 49741294315546202210
V2tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 497333943114777521715
V3tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 497224443044358511615
V4tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 4972488433165805525
V5tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49719864328677651929
V6tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49709484348077705512
V7tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 49685944334777601559
V8tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49683484350456532454
V9tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49641184363027623210
V10tipično do ilimerizirano, duboko tlo / typical and ilimerized, deep soil 49620234308279222934
V11tipično do ilimerizirano, duboko tlo / typical and ilimerized, deep soil 49617954312538458119
V12tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 4974516430775600408
V13tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 4974965429053585357
V14tipično, duboko tlo / typical, deep soil 495809442789881512023
V15tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 495966342578211005614
V16tipično, plitko tlo / typical, shallow soil 49622204246979608021
V17plitko, skeletno tlo / shallow, skeletal soil 49732964275957134613
V18srednje duboko, skeletno tlo/ moderately deep skeletal soil 497361441946786829025
kalkokambisol na dolomitu – calcocambisol on dolomite
D 1tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 496789342964269525034
D 2tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 497023842885665025520
D 3tipično, duboko, antropogenizirano tlo / typical, deep, anthropogenic soil 49616514328057151353
D 4tipično, srednje duboko, antropogenizirano tlo / typical, moderately deep, anthropogenic soil 496596143022169017734
D 5tipično, duboko tlo / typical, deep soil 49664934321307833124
D 6tipično, srednje duboko, antropogenizirano tlo / typical, moderately deep, anthropogenic soil 49713944304334952204
D 7tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49641084343337501261
D 8tipično, srednje duboko, antropogenizirano tlo / typical, moderately deep, anthropogenic soil 4965935426009794__
D 9tipično, srednje duboko, antropogenizirano tlo / typical, moderately deep, anthropogenic soil 4968004423201777__
D 10tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 4978432421920867103
D 11tipično, srednje duboko tlo / typical, moderately deep soil 49676784253468861010
D 12plitko, skeletno tlo / shallow, skeletal soil 496439542878298230211

Labaratorijske analize – Laboratory analysis

Uzorci tla su sušeni na zraku pri sobnoj temperaturi pri čemu je izdvojen sitni skelet i organska tvar (grančice, listovi i sl.). Zatim su uzorci tla drobljeni u tarioniku i prosijani kroz sito gustoće pletiva 2 mm × 2 mm i 0,2 mm × 0,2 mm u skladu s normom ISO 11464 (1994) i Pernar i dr. (2013). Nakon usitnjavanja i prosijavanja, na uzorcima tla iz humusno-akumulativnog (A) i kambičnog (B) horizonta određeni su sljedeći parametri:

  • granulometrijski sastav tla (tekstura tla) u skladu s normom ISO 12277, 1998;

  • reakcije tla odnosno pH-vrijednosti u vodi i otopini CaCl2 u skladu s ISO 10390, 1994;

  • na uzorcima gdje je utvrđena pH-vrijednost u CaCl2 veća od 5,5 određen je i udjel karbonata u tlu u skladu s ISO 10693, 1995;

  • udjel ukupnog ugljika (ISO 110694, 1995) i ukupnog dušika (ISO 13878, 1998) metodom suhog spaljivanja u uređaju u Flash 2000® Combustion NC Soil Analyzer (Thermo Fisher Scientific, Waltham, MA, USA).

Udio organskog ugljika (Corg) izračunat je tako da je od udjela ukupnog ugljika (Cuk) koji je određen metodom suhog spaljivanja oduzet udjel mineralnog ugljika (Cmin), koji je izračunat na osnovi udjela karbonata.

Statistička obrada podataka – Statistical data analysis

Za sve analizirane varijable napravljena je detaljna deskriptivna statistika (N, aritmetička sredina, standardna devijacija te minimalne i maksimalne vrijednosti), po vrsti matičnog supstrata (vapnenac i dolomit). Razlike između kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita testirane su t-testom i neparametrijskim Mann-Whitniyevim U testom. Rezultati su se smatrali statistički značajni s granicom pouzdanosti p < 0,05 (Sokkal i Rohlf 1995). Statističke analize su napravljene pomoću programa Statistica 14.0 (TIBCO Software Inc. 2020).

REZULTATI I RASPRAVA – RESULTS AND DISCUSSION

Prema podacima iz tablice 2 vidljivo je da su na odabranim lokalitetima dominantne tri zajednice: (i) Lamio orvalae-Fagetum (slika 2a) koja se nalazi na 13 od 18 lokaliteta uzorkovanih na vapnencima i samo na jednom lokalitetu uzorkovanom na dolomitu, (ii) druga zajednica je Helleboro nigri-Fagetum (slika 2c) koja dolazi na jednom lokalitetu uzorkovanom na vapnencu te 4 lokaliteta uzorkovanih na dolomitu, (iii) treća zajednica je Omphalodo-Fagetum (slika 2b) na 3 lokaliteta na vapnencu i 3 lokaliteta na dolomitu. Vidljivo je iz prethodno navedenog da je zajednica Lamio orvalae-Fagetum dominantna na vapnencu, dok se zajednica Helleboro nigri-Fagetum uglavnom pojavljuje na dolomitu , a Omphalodo-Fagetum se podjednako pojavljuje na dolomitu i vapnencu. Osim otvorenih profila u šumskim zajednicama, na području vapnenaca otvoren je jedan pedološki profil na travnjaku – pašnjaku, dok su na području dolomita otvorena tri profila na travnjaku – košanici (tablica 2).

image2.jpg

Slika 2. a – zajednica brdske bukove šume s mrtvom koprivom ( Lamio orvalae-Fagetum); b – zajednica bukovo-jelove šume s mišjim uhom zapadnih Dinarida ( Omphalodo-Fagetum); c – zajednica bukove šume s kukurijekom ( Helleboro nigri-Fagetum)

Figure 2. a – beech forest with dead nettle ( Lamio orvalae-Fagetum); b – Dinaric beech-fir forest ( Omphalodo-Fagetum); c – common beech and black hellebore forest ( Helleboro nigri-Fagetum)

Najveće razlike u ektomorfološkim parametrima između kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita utvrđene su u stjenovitosti i kamenitosti zemljišta. Dok na dolomitima nije utvrđena stjenovitost i kamenitost zemljišta, na vapnencima se stjenovitost prema FAO (2006) kreće u rasponu o vrlo niske (0 do 2 %) do vrlo visoke (40 do 80 %). Kamenitosti nema na lokacijama osam otvorenih pedoloških profila, a osrednja je na oko dva pedološka profila (tablica 2). Okršenost dolomita znatno je manja od okršenosti vapnenaca, pa je i dubina soluma ujednačenija odnosno kamenitosti i stjenovitosti u pravilu nema. Razlog ovakvih rezultata leži u načinu trošenja stijene. Za razliku od tvrdih i čistih vapnenaca koji se samo kemijski troše, dolomitne stijene pokazuju intenzivno mehaničko raspadanje i tvorbu obilja dolomitnog pijeska i sitnog šljunka. Do sličnih rezultata dolaze i Vukelić i dr. (2023) na području NP Risnjak gdje nije utvrđena stjenovitost i kamenitost na kalkokambisolima na dolomitima, a na kalkokambisolima povrh vapnenaca stjenovitost je iznosila od 0 do 70 %, a kamenitost od 5 do 20 %. Velike oscilacije u stjenovitost povrh vapnenaca ovise o teksturi stijene (posebice slojevitosti) i položaju slojeva. Kalkokambisole na gromadastim vapnencima odlikuje stjenovitost i preko 80 %, dok na pločastim vapnencima stjenovitost može i izostati. Za kalkokambisole, u području rasprostranjenosti u RH, Martinović (2003) navodi da im je stjenovitost značajna (30 do 50 %), što se u ovom radu podudara samo za kalkokambisole povrh vapnenaca.

Tablica 2. Ektomorfološke značajke tla

Table 2. Ectomorphological soil properties

Oznaka profila

Soil profile

Biljna zajednica

Plant community

Stjenovitost

Rockiness

Kamenitost

Stoniness

[ploš. %]
Matični supstrat vapnenacParent material limestone
V1 Lamio orvalae-Fagetum typicum 10-30-500-3
V2 Lamio orvalae-Fagetum typicum 10-200-3
V3 Lamio orvalae-Fagetum typicum 0-20
V4 Lamio orvalae-Fagetum typicum 100-5
V5 Lamio orvalae-Fagetum typicum 5-700
V6 Lamio orvalae-Fagetum typicum 5-150-2
V7 Lamio orvalae-Fagetum caricetosum pilosae 0-20-2
V8 Lamio orvalae-Fagetum typicum 20-903-10
V9 Omphalodo-Fagetum aceretosum pseudoplatani 0-50-5
V10 Lamio orvalae-Fagetum typicum 10-400
V11 Lamio orvalae-Fagetum typicum 0-200
V12 Lamio orvalae-Fagetum typicum 3-500-1
V13 Omphalodo-Fagetum caricetosum pilosae 5-150
V14Travnjak (pašnjak) – Grassland (pasture) 3-50
V15 Lamio orvalae-Fagetum typicum 3-100
V16 Lamio orvalae-Fagetum typicum 0-30
V17 Helleboro nigri-Fagetum typicum 0-50-5
V18 Omphalodo-Fagetum aceretosum pseudoplatani 35-458-10
Matični supstrat dolomitParent material dolomite
D1 Helleboro nigri-Fagetum typicum 00
D2 Helleboro nigri-Fagetum typicum 00
D3Travnjak – Grassland 00
D4 Helleboro nigri-Fagetum abietetosum albae 00
D5 Helleboro nigri-Fagetum typicum 00
D6Travnjak – Grassland 00
D7 Omphalodo-Fagetum caricetosum albae 00
D8Travnjak – Grassland 00
D9Travnjak – Grassland 00
D10Šumska čistina – Forest clearing 00
D11Omphalodo-Fagetum caricetosum albae var. Abies alba 00
D12 Lamio orvalae-Fagetum typicum 00

Skeletnost je, slično kao stjenovitost i kamenitost, veća u kalkokambisolima povrh vapnenaca. Prosječna skeletnost kalkokambisola povrh vapnenaca u A-horizontu iznosi 4,92 % s velikom standardnom devijacijom (SD = 12,2), zbog čega nije statistički značajno veća od kalkokambisola povrh dolomita, gdje je skeletnost 0,5 % (tablica 3). Statistički značajno veće razlike utvrđene su u B-horizontu (p = 0,0028), gdje skeletnost na kalkokambisolima povrh vapnenaca iznosi 24,69 % (visoka skeletnost, FAO 2006) u odnosu na kalkokambisole povrh dolomita, gdje je skeletnost 4,58 % (niska skeletnost, FAO 2006) (tablica 3).

Prosječna debljina A-horizonta povrh vapnenaca je 8,9 cm s rasponima debljina od 2 do 17,5 cm, dok se prosječna debljina A-horizonta povrh dolomita statistički značajno razlikuje (p = 0,0033) i iznosi 15,3 cm s rasponima debljina od 9 do 25 cm (tablica 3). Ovi podaci se slažu s podacima Martinović (2003) koji je utvrdio debljine A-horizonta kalkokambisola povrh vapnenaca od 7,2 do 13 cm, a u kalkokambisolima povrh dolomita od 10,5 do 16,6 cm u bioklimatu šume bukve i jele u kojim su dominantno i otvoreni profili u sklopu ovog istraživanja, te navodi da imaju manju debljinu A-horizonta u odnosu na toplije bioklimate. Pernar (2017) navodi da debljina humusno-akumulativnog horizonta kalkokambisola obično opada s većom dubinom profila, tako da se kod plićih kalkokambisola radi o moličnoj formi, a kod dubljih o ohričnoj. Razlike u debljini humusnog-akumulativnog horizonta između kalkokambisola povrh dolomita i vapnenaca uvjetovano je dominantnim biljnim zajednicama koje se pojavljuju na različitim matičnim supstratima. Na kalkokambisolima povrh vapnenaca dominantna biljna zajednica je brdska bukova šuma s mrtvom koprivom (Lamio orvalae-Fagetum), gdje je prosječna debljina 9,1 cm s rasponima debljina od 3 do 15 cm, dok su na kalkokambisolima povrh dolomita najzastupljenije zajednice travnjaka i zajednica bukove šume s kukurijekom (Helleboro nigri-Fagetum) gdje je prosječna debljina 13,5 cm rasponima debljina od 9 do 20 cm. U B-horizontu nema statistički značajnih razlika u debljini horizonta između kalkokambisola povrh vapnenca i dolomita. Prosječna debljina B-horizonta kalkokambisola povrh vapnenaca iznosi 27,6 cm (raspon debljina B-horizonta od 12 do 57 cm) i neznatno je veća od kalkokambisola povrh dolomita – 27 cm (raspon debljina B-horizonta od 10 do 40 cm). Prosječna dubina profila kalkokambisola povrh vapnenaca (do čvrste stijene) iznosi 36,5 cm, dok je prosječna dubina povrh dolomita (do detritusa stijene) 42,3 cm (tablica 3). Dominantni varijetet kalkokambisola povrh vapnenaca prema dubini soluma je plitki ( < 35 cm, 56 % otvorenih profila), zatim slijede srednje duboki varijetet (35 do 50 cm; 28 % profila) i duboki (> 50 cm, 16 % profila). Na kalkokambisolima povrh dolomita dominantni varijetet je srednje duboki (50 % profila), a zatim slijede plitki i duboki s 25 % otvorenih pedoloških profila. Martinović (2003) navodi da su u Hrvatskoj najzastupljeniji varijeteti plitkog kambisola (25 do 30 cm), što se podudara s podacima iz ovoga rada za kalkokambisole povrh vapnenaca na području NP Plitvička jezera. Kalkokambisoli povrh dolomita imaju prosječno veću dubinu od kalkokambisola povrh vapnenaca. Razlog manjih dubina kalkokambisola povrh vapnenaca je način trošenja stijena. Vapnenac se troši otapanjem koje se sporo odvija – za akumulaciju 1 cm tla iz vapnenca s 1-2 % netopljivog ostatka u humidnoj klimi potrebno je 800 do 10000 godina (Pernar, 2017).

Dominantna teksturna oznaka kalkokambisola povrh vapnenaca je praškasta glina, dok je kod kalkokambisola povrh dolomita praškasto glinasta ilovača. Mnoge studije navode da je glinovita frakcija dominantna u kalkokambisolima (Škorić et al. 1987; Pernar 2017; Martinović 2003; Miloš i Maleš 1998; Miloš i Bensa 2014), dok su ostale frakcije (pijesak dominantno) varijabilne ovisno o pedogenetskim čimbenicima, a posebice o matičnom supstratu i reljefu. Udjeli krupnog i sitnog pijeska u A- i B-horizontima kalkokambisola povrh vapnenaca su manji od 1 %, dok se udjeli krupnog i sitnog pijeska u kalkokambisolima povrh dolomita kreću oko 7 %, uz statistički značajne razlike (tablica 3). Udjeli praha (krupnog i sitnog) nisu pokazali statistički značajne razlike između kalkokambisola povrh vapnenaca i dolomita. Najveće statistički značajne razlike u granulometrijskom sastavu tla pokazali su udjeli frakcije gline. Udio gline u A-horizontu kalkokambisola povrh vapnenca iznosi 48,6 % i statistički se značajno razlikuje od udjela gline u kalkokambisolu povrh dolomita gdje je 34,5 % (p = 0,0025). U B-horizontu razlike između udjela gline su manje, bez statistički značajne razlike (povrh vapnenca udjel gline je 44,0 %, a povrh dolomita 35,8 %) (tablica 3). Ovi podaci su donekle u skladu s rezultatima istraživanja Martinovića (2003) koji je utvrdio da su u A-horizontu podjednaki granulometrijski sastavi (glinasta ilovača) između kalkokambisola na vapnencu i kalkokambisola na dolomitu u različitim bioklimatskim područjima Republike Hrvatske.

Tablica 3. Deskriptivna statistika (aritmetička sredina i standardna devijacija), t-test i Mann-Whitney U test za istraživane endomorfološke parametre i granulometrijski sastav tla

Table 3. Descriptive statistics (arithmetic mean and standard deviation), t-test and Mann-Whitney U test for the investigated ectomorphological soil properties and particle size distribution

A horizont / A horizon

Varijable

Variable

Vapnenac

Limestone

Dolomit

Dolomite

t-value Df p Rank Sum U Z p-value
Debljina (cm) / T hickness (cm) 8,94 ± 4,5115,33 ± 4,98-3,6458280,0011209,038,0-2,94220,0033*
Skeletnost (%) – soil skeletion (%)4,92 ± 12,200,50 ± 1,451,2410280,2249317,569,51,60870,1077
KP (2-0,2 mm)0,22 ± 0,222,70 ± 4,51-2,3445280,0264197,026,0-3,45020,0006*
SP (0,2-0,063 mm)0,45 ± 0,274,97 ± 5,56-3,4734280,0017197,026,0-3,45020,0006*
KPr (0,063-0,020 mm)13,86 ± 5,5715,21 ± 4,08-0,7024280,4883264,093,0-0,61380,5393
SPr (0,020-0,002 mm)36,87 ± 8,0642,68 ± 11,09-1,6637280,1073237,066,0-1,75680,0789
G (<0,002 mm)48,60 ± 11,2234,45 ± 9,253,6215280,0011351,036,03,02680,0025*
B horizont / B horizon

Varijable

Variable

Vapnenac

Limestone

Dolomit

Dolomite

t-value Df p Rank Sum U Z p-value
Debljina (cm) / T hickness (cm) 27,58 ± 13,6427 ± 10,70,1245280,9018261,090,0-0,74080,4588
Skeletnost (%) – soil skeletion (%)24,69 ± 23, 384,58 ± 6,562,8890280,0074350,037,02,98450,0028*
KP (2-0,2 mm)0,31 ± 0,522,05 ± 2,59-2,7935280,0093195,024,0-3,53480,0004*
SP (0,2-0,063 mm)0,97 ± 1,544,88 ± 4,33-3,5339280,0014205,034,0-3,11150,0019*
KPr (0,063-0,020 mm)14,38 ± 7,2617,66 ± 10,37-1,0199280,3165263,092,0-0,65620,5117
SPr (0,020-0,002 mm)40,33 ± 10,4739,65 ± 10,120,1749280,8624284,0103,00,19050,8489
G (<0,002 mm)44,02 ± 17,1935,76 ± 14,951,3557280,1860310,077,01,29120,1966

KP – krupni pijesak; SP – sitni pijesak; KPr – krupni prah; SPr – sitni prah; G – glina; * – statistički značajne razlike (p < 0,05)

KP – coarse sand; SP – fine sand; KPr – coarse silt; SPr – fine silt; G – clay; * – statistically significant differences (p < 0,05)

U A-horizontu kalkokambisola povrh vapnenca pH-vrijednost u vodi iznosi 5,54 ± 0,53 (slabo kisela reakcija) i statistički je značajno manja (p = 0,0003) od one utvrđene u kalkokambisolu povrh dolomita gdje iznosi 6,63 ± 0,83 (vrlo slabo kisela reakcija). pH-vrijednosti u otopini CaCl2 također su statistički značajno niže (p = 0,0003) u kalkokambisolima povrh vapnenaca (4,78 ± 0,56) u odnosu na kalkokambisole povrh dolomita (5,95 ± 0,95). U B-horizontu kalkokambisola povrh vapnenaca pH-vrijednost u vodi iznosi 6,37 ± 0,76 i također je statistički značajno niža (p = 0,0118) od kalkokambisola povrh dolomita gdje iznosi 7,09 ± 0,59. Također su utvrđene nešto više pH-vrijednosti u otopini CaCl2 na kalkokambisolima povrh dolomita u odnosu na kalkokambisole povrh vapnenaca, ali bez statistički značajne razlike (tablica 4). Ovi rezultati u skladu su s podacima koje donosi Pernar (2017), a koji navodi da su to nekarbonatna tla, što je u skladu s teorijom razvoja ovog tipa tla, koja su nastala kao rezultat dekarbonatizacije karbonatnog matičnog materijala i akumulacije netopljivog ostatka. Karbonati su prisutni u vidu karbonatne opne na kontaktu s čvrstim vapnencem, u C-horizontu iznad dolomita, a na strmijim dolomitnim padinama u čitavom profilu zbog sitnog skeleta (koji je nerijetko povezan s vjetroizvalama). Rezultati su sukladni s podacima na području NP Risnjak, gdje je u B-horizontu pH-vrijednost bila pronađena u rasponu od 5,5 do 7,2 (izuzev ekstremnih slučajeva) (Vukelić i dr. 2023). Martinović (2003) navodi da kalkokambisoli povrh dolomita u odnosu na druge taksonomske jedinice kalkokambisola imaju vrlo slabo alkalnu reakciju. Na povišene pH-vrijednosti u površinskom dijelu kalkokambisola mogu utjecati i vjetrom nanesene fine čestice CaCO3 koje povećavaju pH-vrijednost (Baltensweiler i sur. 2017; 2020). Iako je za tipični kalkokambisol “in situ” karakteristična odsutnost karbonata u profilu tla (Pernar 2017; Škorić i sur. 1987; Miloš i Maleš 1998), za pojedine kalkokambisole svojstvena je karbonatnost kao posljedica koluvijalnih procesa i nanosa karbonatnog skeleta (Vrbek i Pilaš, 2007; Bogunović i sur., 2009).

U A-horizontu na kalkokambisolima povrh vapnenaca od ukupno 18 profila udio karbonata utvrđen je na 2 profila (11 %), a na kalkokambisolima povrh dolomita od ukupno 12 profila udjel karbonata utvrđen je na 10 profila (83 %). S porastom dubine raste i udio karbonata (tablica 4), tako da je u B-horizontu na kalkokambisolima povrh vapnenaca od ukupno 18, udio karbonata utvrđen je na 8 profila (44 %), a na kalkokambisolima povrh dolomita od ukupno 12 udio karbonata utvrđen je na 11 profila (92 %). Udio karbonata u oba horizonta kalkokambisola povrh vapnenca je značajno manji od kalkokambisola povrh dolomita sa statistički značajnim razlikama (u A-horizontu p = 0,0007; u B-horizontu p = 0,0116). U A-horizontu u kalkokambisolima povrh vapnenca udio karbonata iznosi 0,13 ± 0,39 g kg-−1, dok je kod kalkokambisola povrh dolomita 76,9 ± 162,8 g kg−1. U B-horizontu u kalkokambisolima povrh vapnenaca udio karbonata iznosi 0,80 ± 1,25 g kg−1, a u kalkokambisolima povrh dolomita 106,6 ± 253,9 g kg−1. Razlog većim udjelima u dubljim dijelovima tla može biti rezultat ponovnog taloženja otopljenog CaCO3 iz fragmenata karbonatne stijene, kao i sitni fragmenti fizički istrošene karbonatne stijene (pogotovo je karakteristično za dolomitni matični supstrat) koje su prisutne u horizontu i doprinose većoj koncentraciji otopine tla (Švob i dr. 2021).

Udio organskog ugljika (Corg) u oba horizonta nije se statistički značajno razlikovao. U A-horizontu kalkokambisola povrh vapnenca prosječni udio organskog ugljika iznosi 139,4 ± 55,79 g kg−1, a u kalkokambisolima povrh dolomita iznosi 123,4 ± 75,22 g kg−1. S porastom dubine smanjuje se i prosječni udio organskog ugljika (povrh vapnenaca 58,21 ± 27,09 g kg−1, a povrh dolomita 45,99 ± 22,38 g kg−1). Pernar (2017) i Martinović (2003) navode da udjeli organskog ugljika (humusa) u A-horizontu variraju u širokim granicama ovisno o načinu korištenja zemljišta. Pernar (2017) navodi da je prosječni udio organskog ugljika na travnjacima 20 – 30 g kg−1, u humidnom klimatu u šumi 60 g kg−1, a s pojavom prijelazne forme humusa poprima vrijednosti i više od 120 g kg−1. Statistički značajne razlike u A-horizontu nisu utvrđene za udjele ukupnog dušika (Ntot) između istraživanih kalkokambisola. Vrijednosti njihovih prosječnih udjela približno iznose 9 g kg−1. Statistički značajno veća razlika (p = 0,0401) prosječnog udjela ukupnog dušika (Ntot) utvrđena je u B-horizontu – u kalkokambisolima povrh vapnenaca iznosi 4,25 ± 1,72 g kg−1, dok u kalkokambisolima povrh dolomita iznosi 3,18 ± 1,07 g kg−1 (tablica 4). Odnosi Corg/Ntot u A- i B-horizontima kod kalkokambisola povrh vapnenca te kalkokambisola povrh dolomita su vrlo slični te ne postoje statistički značajne razlike. Kod kalkokambisola povrh vapnenca taj odnos iznosi 15 ± 2,2 u A-horizontu i 13 ± 1,2 u B-horizontu, a kod kalkokambisola povrh dolomita 14 ± 1,7 u A-horizontu i 14 ± 4,3 u B-horizontu (tablica 4). C/N odnos je vrlo dobar pokazatelj kvalitete organske tvari tla (Baties 1996), a odnos veći od 25 ukazuje na usporene dekompozicijske procese (Swift i dr. 1979). Kad je C/N odnos manji od 25, što je slučaj za kalkokambisole na području NP Plitvička jezera dekompozicija organske tvari je neometana, odnosno odvija se u pravilu unutar jedne godine.

Tablica 4. Deskriptivna statistika (aritmetička sredina i standardna devijacija), t-test i Mann-Whitney U test za istraživane kemijske značajke tla

Table 4. Descriptive statistics (arithmetic mean and standard deviation), t-test and Mann-Whitney U test for the investigated soil chemical properties

A horizont / A horizon

Varijable

Variable

Vapnenac

Limestone

Dolomit

Dolomite

t-value Df p Rank Sum U Z p-value
pHH2O 5,54 ± 0,536,63 ± 0,83-4,4029280,0001192,021,0-3,66180,0003*
pHCaCl2 4,78 ± 0,565,95 ± 0,95-4,2882280,0002192,521,5-3,64070,0003*
ww8,04 ± 1,498,33 ± 3,15-0,3321280,7423289,098,00,40220,6876
CaCO3 0,13 ± 0,3976,9 ± 162,8-2,0120280,0531199,028,0-3,33650,0007*
Corg139,4 ± 55,79123,4 ± 75,220,6719280,5072304,083,01,03720,2997
Ntot9,20 ± 2,688,75 ± 4,340,3474280,7309289,098,00,40220,6876
Corg/Ntot14,82 ± 2,2413,56 ± 1,741,6378280,1127320,067,01,71450,0864
B horizont / B horizon

Varijable

Variable

Vapnenac

Limestone

Dolomit

Dolomite

t-value Df p Rank Sum U Z p-value
pHH2O 6,37 ± 0,767,09 ± 0,59-2,7567280,0102219,048,0-2,51880,0118*
pHCaCl2 5,62 ± 0,926,31 ± 0,69-2,2097280,0355234,063,0-1,88380,0596
ww6,52 ± 1.075,94 ± 1,81,1189280,2727309,078,01,24880,2117
CaCO3 0,80 ± 1,25106,6 ± 253,9-1,78,38280,0085220,049,0-2,47650,0116*
Corg58,21 ± 27,0945,99 ± 22,381,2936280,2064314,073,01,46050,1442
Ntot4,25 ± 1,723,18 ± 1,071,9174280,0654328,059,02,05320,0401*
Corg/Ntot13,49 ± 1,2514,35 ± 4,31-0,8012280,4298298,089,00,78320,4335

* – statistički značajne razlike (p < 0,05)

* – statistically significant differences (p < 0,05)

ZAKLJUČCI – CONCLUSIONS

Sa gledišta geneze i evolucije tla, teoretski nema razlika u mehanizmu tvorbe tla na čvrstim vapnencima i dolomitima, zbog čega postojeća klasifikacija ne izdvaja zasebno kalkokambisole povrh vapnenaca i dolomita. Kalkokambisoli (smeđe tlo na vapnencima i dolomitima) kako i sam naziv sugerira, razvijaju se na različitim vrstama stijena (vapnencima i dolomitima), koji uključuju niz prijelaznih formi stijena u pogledu načina i intenziteta fizičkog i kemijskog trošenja. U Hrvatskoj se rijetko uspoređuju svojstva kalkokambisola na vapnencima od onih na dolomitima, na temelju čega je postavljena hipoteza da postoje razlike u svojstvima tla, koje su ovim istraživanjem i potvrđene. Utvrđene razlike proizlaze iz načina trošenja stijena, za razliku od vapnenaca koji se troše samo kemijski, dolomiti se troše kemijski i mehanički. Osim ektomorfoloških i endomorfološih razlika, utvrđene su razlike i u kemijskim svojstvima. Prosječne pH-vrijednosti tla i prosječni udjeli karbonata u profilima tla bili su veći u kalkokambisolima povrh dolomita u odnosu na kalkokambisole povrh vapnenaca, dok su udjeli organskog ugljika i ukupnog dušika kao i odnos C/N bili podjednaki. Iako su prosječni udjeli ugljika i dušika bili podjednaki, ukupne zalihe istih su veće u kalkokambisolima povrh dolomita koja su dublja tla i imaju deblji humusnoakumulativni horizont, gdje su najveće vrijednosti organskog ugljika i totalnog dušika. Jasne razlike su utvrđene i u biljnim zajednicama koje pridolaze na različitim supstratima: zajednica Lamio orvalae-Fagetum dominantna je na vapnencu, dok je zajednica Helleboro nigri-Fagetum karakteristična za dolomitni supstrat. Ako su poznata svojstva tla formirana na različitim matičnim supstratima u određenim klimatskim, vegetativnim i topografskim uvjetima, tada se karakteristike tla mogu predvidjeti na temelju matičnog supstrata, što u konačnici može pomoći u upravljanju zemljištima, kako bi se koristila učinkovitije i produktivnije.

References

1 

Amundson, R., A. A. Berhe, J. W. Hopmans, C. Olson, A. E. Sztein, D. L. Sparks, 2015;Soil and Human Security in the 21st Century. Science. 348(6235) https://doi.org/ 10.1126/science.1261071

2 

Baltensweiler, A., L. Walthert, C. Ginzler, F. Sutter, R. S. Purves, M. Hanewinkel, 2017;Terrestrial Laser Scanning Improves Digital Elevation Models and Topsoil pH Modelling in Regions with Complex Topography and Dense Vegetation. Environ Model Softw. 95:13–21

3 

Baltensweiler, A., G. B. M. Heuvelink, M. Hanewinkel, L. Walthert, 2020;Microtopography Shapes Soil pH in Flysch Regions across Switzerland. Geoderma. 380:https://doi.org/10.1016/j.geoderma.2020.114663

4 

Bogunović, M., A. Bensa, S. Husnjak, B. Miloš, 2009;Suitability of Dalmatian Soils for Olive Tree Cultivation. Agronomski glasnik. 56:367–404

5 

Baties, N. H., 1996;Total carbon and nitrogen in the soils of the world. European Journal of Soil Science. 47:151–163. https://doi.org/10.1111/j.1365-2389.1996.tb01386

6 

Ćirić, M., 1984. Pedologija, udžbenik. Izdavač: Svjetlost OOUR Zavod za udžbenike i nastavna sredstva,. str. 312,. Sarajevo:

7 

Durn G., S. D. Škapin, N. Vdović, T. Rennert, F. Ottnerr, S. Ružičić, N. Cukrov, I. Sondi, 2019. Impact of Iron Oxides and Soil Organic Matter on the Surface Physicochemical Properties and Aggregation of Terra Rossa and Calcocambisol Subsoil Horizons from Istria (Croatia). Catena 183. https://doi.org/ 10.1016/j.catena.2019.104184

8 

FAO 2006. Guidelines for soil description(fourth edition). Food organization on the united nations. p. 1–95. Rome:

9 

González-Pelayo O., V. Andreu, J. Campo, E. Gimeno-García, J. L. Rubio, 2006;Hydrological Properties of a Mediterranean Soil Burned with Different Fire Intensities. Catena. 6823:186–193. https://doi.org/ 10.1016/j.catena.2006.04.006

10 

Hou D., N. S. Bolan, D. C. W. Tsang, M. B. Kirkham, D. O’Connor, 2020;Sustainable Soil Use and Management: An Interdisciplinary and Systematic Approach. Sci Total Environ. 138961: https://doi.org/ 10.1016/j.2020

11 

Husnjak, S., 2014;Sistematika tala Hrvatske, Hrvatska sveučilišna naklada. Croatia. 1–371. (Zagreb).

12 

ISO 11464, 1994: Soil quality - Pretreatment of samples for physico-chemical analyses. ISO,; Geneve:

13 

ISO 10390, 1994: Soil quality – Determination of pH. ISO,; Geneve:

14 

ISO 10693, 1995: Soil quality – Determination of carbonate content –. Volumetricmethod, ISO, Geneve:

15 

ISO. 10694:1995;Soil quality – Determination of organic and total carbon after dry combustion (elementary analysis). ISO,. (Geneve).

16 

ISO 13878,. 1998. Soil quality – Determination of total nitrogen content by dry combustion (elemental analysis). ISO,; Geneve:

17 

ISO 11277,. 2009. Soil quality – Determination of particle size distribution in mineral soil material – Method by sieving and sedimentation. ISO,; Geneve:

18 

Krnjak, H., 2019. Strukturno-geološki model područja Nacionalnog parka Plitvička jezera. Diplomski rad. RGN fakultet,. Sveučilište u Zagrebu,. str. 49,. Zagreb:

19 

Martinović, J., 2003. Gospodarenje šumskim tlima u Hrvatskoj. p. 1–525. Jastrebarsko.:

20 

Miloš, B., P. Maleš, 1998;Soils of Kaštela Bay and Problems of Their Protection. Agronomski glasnik. 4:185–204

21 

Miloš, B., A. Bensa, 2014;A GIS Based Assessment of Agricultural Resources for Karstic Areas of the Adriatic Coastal Region. Agriculture and Forestry. 60(4):135–141

22 

Muhs D. R., J. R. Budhan, J. M. Prospero, G. Skipp, S. R. Herwitz 2012;Soil Genesis of the Island of Bermuda in the Quaternary: The Importance of African Dust Transport and Deposition. J Geophys Res. 1170(0):3025 https://doi.org/ 10.1029/2012JF002366

23 

Pernar, N., 2017. Tlo nastanak, značajke, gospodarenje; Sveučilište u Zagrebu,. Šumarski fakultet, str. 799,. Zagreb:

24 

Pernar, N., D. Bakšić, I. Perković, 2013;Terenska i laboratorijska istraživanja tla, priručnik za uzorkovanje i analizu; Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet,. Hrvatske šume, str. 192:(Zagreb).

25 

Pilaš I., J. Medak, B. Vrbek, I. Medved, K. Cindrić, M. Gajić-Čapka, M. Perčec Tadić, M. Patarčić, Č. Branković, I. Güttler, 2016. Climate Variability, Soil, and Forest Ecosystem Diversity of the Dinaric Mountains.In: Sustainable Development in Mountain Regions. (Zhelezov G., ed.). , editor. Springer,; Cham,: p. 113–139

27 

Polšak, A., M. Juriša, M. Šparica, A. Šimunić, 1976. Osnovna geološka karta SFRJ 1:100 000, list Bihać, L33-116.Institut za geološka istraživanja Zagreb, Savezni geološki zavod. Beograd:

28 

Polšak, A., J. Crnko, An. Šimunić, Al. Šimunić, M. Šparica, M. Juriša, 1978. Osnovna geološka karta SFRJ 1:100 000, Tumač za list Bihać, L33-116.Institut za geološka istraživanja Zagreb, Savezni geološki zavod. Beograd:

29 

Prpić, J., D. Kosić, 2019;Plitvička jezera – 40 godina od upisa na UNESCO-ovu listu Svjetske i kulturne baštine. Hrvatske vode. 27:2019110:361–365

30 

Sanderman J., T. Hengl, G. J. Fiske, 2017. Soil Carbon Debt of 12,000 Years of Human Land Use.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 114(36):p. 9575–9580

31 

Sokkal, R. R., F. J. Rohlf, 1995. Biometry: The principles and practice of statistics in biological research. 3rd ed. p. 887New York:

32 

Spaargaren O., 2008. Luvisols.In: Encyclopedia of Soil Science. (Chesworth W., ed.). , editor. Springer,; p. 440–443

33 

Swift, M. J., O. W. Heal, J. M. Anderson, 1979. Decomposition in terrestrial ecosystems. Oxford: Blackwell.;

34 

Šegota, T., A. Filipčić, 2003;Köppenova podjela klime i hrvatsko nazivlje. Geoadria. 8(1):17–37

35 

Škorić, A. 1986. Postanak, razvoj i sistematika tla.Fakultet poljoprivrednih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Zagreb:

36 

Škorić A., M. Adam, F. Bašić, M. Bogunović, D. Cestar, J. Martinović, B. Mayer, B., Miloš, Ž. Vidaček, 1987. Pedosphere of Istria.Projektni savjet Pedološke karte Hrvatske. Zagreb:

37 

Švob, M., A. Bensa, D. Dominguez-Villar, D. Perica, K. Krklec, 2021;Basic Properties of Calcocambisol from a Location on North Dalmatian Plain. Agric. conspec. sci. 86:20214:305–316

38 

TIBCO Software Inc., 2020. Data Science Workbench, version 14. http://tibco.com

39 

Vrbek, B., 2009. Istraživanje tipova tala područja J. U. „Park prirode Medvednica“ s izradom karte karte tala mjerila 1:25000.Hrvatski šumarski institut. p. 1–58. Jastrebarsko:

40 

Vrbek, B., I. Pilaš, 2007. Soils of Krka National Park.In: Book of Abstracts of the Symposium Krka River and Krka National Park: Natural and Cultural heritage, Protection and Sustainable Development. (Marguš D., ed). , editor. Krka National Park,; Šibenik, Croatia,: p. 949–977

41 

Vukelić, J., 2012. Šumska vegetacija Hrvatske, Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,. str. 398,. Zagreb:

42 

Vukelić, J., N. Pernar, I. Perković, D. Bakšić, M. Baneković, I. Šapić, 2023. Tlo i šumska vegetacija Nacionalnog parka „Risnjak“,. str. 1-132, Crni lug.

43 

Vukelić, J., I. Šapić, D. Ugarković, K. Krapinec, 2023. Šume Nacionalnog parka „Plitvička jezera“,. p. 1–165. Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Oikon, Šume NP Plitvička jezera (oikon.hr).

44 

Yallon, D. H. 1997;Soils in the Mediterranean Region: What Makes Them Different? Catena. 2834:157–169

Acknowledgements

Ovaj rad je napravljen u okviru projekta „Izrada pedološke karte nacionalnog parka Plitvička jezera" koji je financirala Javna ustanova Nacionalni park Plitvička jezera.


This display is generated from NISO JATS XML with jats-html.xsl. The XSLT engine is libxslt.