Skip to the main content

Original scientific paper

ZDRAVSTVENA PISMENOST MIGRANATA I IZBJEGLICA U ZEMLJAMA TRANZICIJE - BOSNA I HERCEGOVINA

Tina Rashadatjou ; Save the Children in North West Balkans, Ljubljanska 16, 71 000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina *
Josip Šimić ; Faculty of Health Studies, University of Mostar, 88 000 Mostar, Bosnia and Herzegovina
Vladimir Ruf ; Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Mostar, 88 000 Mostar, Bosnia and Herzegovina
Sanja Brkić ; Faculty of Health Studies, University of Mostar, 88 000 Mostar, Bosnia and Herzegovina

* Corresponding author.


Full text: english pdf 438 Kb

page 74-90

downloads: 7

cite


Abstract

Uvod: Bosna i Hercegovina je zemlja koja leži u zapadnom dijelu Balkanskog poluotoka. Graniči s Hrvatskom na sjeveru, jugu i zapadu, te Srbijom i Crnom Gorom na istoku. Provedeno je istraživanje u BiH, točnije na području Unsko-sanske županije unutar kampova.
Cilj: Glavni cilj istraživanja bio je istražiti razinu zdravstvene pismenosti migranata i izbjeglica u zemljama tranzicije s osvrtom na Bosnu i Hercegovinu.
Ispitanici i metode: Istraživanje se provelo među migrantima i izbjeglicama u BiH, unutar prihvatnih centara Borići i Lipa na području Unsko sanske županije tijekom lipnja 2022. godine. Kriteriji uključenja su status migranta ili izbjeglice u trenutku provedbe istraživanja.
Kao instrument istraživanja je korišten anketni upitnik pripremljen na temelju literature te dostupni upitnici kojima se obrađuje slična tematika. Istraživanje je provedeno u BiH među 120 odraslih izbjeglica i migranata koji govore arapski, farsi, bosanski, engleski i urdu jezik, a na navedene jezike je preveden anketni upitnik.
Rezultati: Ovo istraživanje pokazuje da razina zdravstvene pismenosti kod migranata i izbjeglica ne ovisi o razini obrazovanja. Nadalje, ne postoji značajna razlika između više i niže obrazovanih u razumijevanju uputa liječnika. Podatci do kojih smo došli kroz dobivene rezultate ne dokazuju da zdravstvena pismenost varira od zemlje porijekla do zemlje tranzicije. Ovo istraživanje ima ograničen broj uzorka tako da se čitanje nalaza ovog uzorka treba pažljivo pristupiti.
Zaključak: Statistički nema značajne razlike između ove dvije skupine, što nam daje zaključak da se razina zdravstvene pismenosti ne mijenja na putu od zemlje porijekla do zemlje tranzita. Ovo istraživanje ima veliki značaj kako za zemlje odredišta ispitanika, tako i za zemlje tranzita, budući da su migranti i izbjeglice dio javnog zdravstva države u kojoj se nalaze. Sukladno promjenama unutar zemalja tranzicije iz kojih dolaze izbjeglice i migranti, potrebno je provesti više sličnih studija kako bi se dobila sveobuhvatna slika zdravstvene pismenosti.

Keywords

zdravstvena pismenost; migranti; izbjeglice; zemlje tranzicije; Bosna i Hercegovina

Hrčak ID:

322871

URI

https://hrcak.srce.hr/322871

Publication date:

30.11.2024.

Article data in other languages: english

Visits: 16 *