Original scientific paper
https://doi.org/https://dx.doi.org/10.21857/mnlqgc381y
Po šumama i gorama...: raznolikost i distribucija naziva za šumu u hrvatskim govorima
Dunja Brozović Rončević
; Centar za jadransku onomastiku i etnolingvistiku Sveučilišta u Zadru
Tijmen Pronk
; Leiden University Centre for Linguistics
Abstract
U radu se analizira velika raznolikost i brojnost temeljnih naziva za šumu u hrvatskim mjesnim govorima te se razmatra njihova rasprostranjenost na jezičnom zemljovidu Hrvatske. Uz najrasprostranjenije nazive kao što su šuma, gora, boška/bošak, kao temeljni nazivi za šumu u pojedinim hrvatskim govorima posvjedočene su i riječi drmun, husta, loza, lug, grm, umejak, kolinjak, gušć, ograde, drveća, les, živica, dubrava, kiće, grmlje, krč i gaj.
U članku se donosi detaljan pregled zemljopisne rasprostranjenosti ovih naziva na temelju terenskih istraživanja provedenih u nedavno dovršenom velikom projektu LinGeH i postojeće dijalektološke literature. Rasprostranjenost hrvatskih riječi za šumu prikazana je na nekoliko jezičnih zemljovida.
U radu se nadalje raspravlja o podrijetlu i etimologiji pojedinih riječi za šumu i njihovim toponimijskim odrazima, što je osobito relevantno s obzirom na činjenicu da su neke od riječi koje se danas više ne rabe kao temeljne riječi za šumu ili za osobitu vrstu šume, zabilježene samo u toponimiji. Uz svaki se pojedini naziv razmatraju i čimbenici koji su mogli utjecati na današnju distribuciju leksema.
Keywords
hrvatsko dijalektno nazivlje; lingvistička geografija; riječi za šumu u hrvatskim govorima (šuma, gora, bošak, husta)
Hrčak ID:
324884
URI
Publication date:
23.12.2024.
Visits: 0 *