Skip to the main content

Preliminary communication

Termogeni učinci stimulacijskog napitka, dodatka prehrani prije vježbanja

Jay R. Hoffman ; The College of New Jersey, Ewing, USA
Jie Kang ; The College of New Jersey, Ewing, USA
Nicholas A. Ratamess ; The College of New Jersey, Ewing, USA
Stefanie L. Rashti ; The College of New Jersey, Ewing, USA
Avery D. Faigenbaum


Full text: english pdf 300 Kb

page 200-206

downloads: 1.837

cite


Abstract

Uvod
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati akutne efekte napitka za poticanje energetske potrošnje na primitak kisika u mirovanju (VO2), respiracijski kvocijent (RQ), potrošnju kalorija (kcal), frekvenciju srca (HR) i krvni tlak (BP) kod zdravih i fizički aktivnih ispitanika ženskog spola.

Metode
Deset žena (u dobi od 20,4±,8 godina; visokih 165,4±6,6 cm; tjelesne mase 58,3±7,7 kg; s postotkom tjelesne masti od 20,1±4,9 %) testirano je dva puta metodom slučajnog i dvosmjerno anonimnog odabira. U oba mjerenja, provedena u Laboratory for Human Performance, ispitanice koje nisu ništa konzumirale prethodna 3 sata, uzimale su ili 120 ml suplementa (SUP) ili 120 ml placeba (PL). Ispitanice su nakon uzimanja supstancije 3 sata mirovale u poluležećem položaju. VO2 i frekvencija srca bilježeni su svakih 5 minuta tijekom prvih pola sata te svakih 10 minuta tijekom sljedećih 150 minuta. Krvni tlak je mjeren svakih 15 minuta tijekom prvih pola sata te svakih 30 minuta kroz preostalo vrijeme testiranja. Profil raspoloženja utvrđivao se svakih 30 minuta. Analizom površine ispod krivulje (AUC) izračunat je VO2, dok su se prosjek za tri sata i prosjek svakog pojedinačnog sata utvrđivali za respiracijski kvocijent (RQ), potrošnju ugljikohidrata u kcal, potrošnju masti u kcal, ukupnu potrošnju u kcal, frekvenciju srca i krvni tlak.

Rezultati i rasprava
Analiza površine ispod krivulje pokazala je da nema statistički značajnih razlika u primitku kisika (VO2) između SUP i PL skupina ispitanica za vrijeme od tri sata u kojem je testiranje provedeno (slika 1). Isto tako nije pronađena statistički značajna razlika u potrošnji energije između grupa SUP (0,92±0,16 kcal/min) i PL (0,89±0,17 kcal/min) tijekom testiranja (slika 2). Značajna razlika zabilježena je između grupa u prosječnom RQ za vrijeme testiranja (slika 3). Iako nije zabilježena nikakva promjena u kalorijskoj potrošnji, značajne razlike zabilježene su u potrošnji masti kao izvoru energije (slika 4). Navedene razlike zabilježene su tijekom prvog (0,35±0,19 kcal/min u grupi SUP i 0,20±0,13 kcal/ min u grupi PL) i drugog sata mjerenja (0,46±0,21 kcal/min u grupi SUP i 0,24±0,11 kcal/min u grupi PL), ali nisu zabilježene značajne razlike između grupa tijekom trećeg sata mjerenja (0,47±0,25 kcal/min u grupi SUP i 0,33±0,20 kcal/min u grupi PL). Tijekom trosatnog protokola mjerenja nisu zabilježene ni statistički značajne razlike u frekvenciji srca niti u sistoličkom ni dijastoličkom krvnom tlaku (tablica 1). Analiza stanja raspoloženja (slika 5) nije pokazala razlike između grupa u napetosti, depresiji, ljutnji, žestini, umoru i zbunjenosti tijekom trosatnog testiranja. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da uzimanje napitka Redline Princess® ne povećava potrošnju energije u mladih i zdravih žena, ali da značajno stimulira potrošnju masti. Nadalje, uzimanje ovog suplementa ne stimulira i ne povisuje frekvenciju srca kao ni krvni tlak.

Keywords

Hrčak ID:

30820

URI

https://hrcak.srce.hr/30820

Publication date:

30.12.2008.

Article data in other languages: english

Visits: 3.238 *