Skip to the main content

Preliminary communication

Vremenski uvjeti tijekom atenske olimpijske veslačke regate kanua i kajaka na mirnim vodama u olimpijskom veslačkom centru u schiniasu

Vasilios Diafas
Socratis Kaloupsis
Vihren Bachev
Eleni Dimakopoulou
Vassiliki Diamanti


Full text: english pdf 162 Kb

page 72-77

downloads: 1.851

cite


Abstract

Uvod
Vremenski uvjeti mogu utjecati na uspješnost sportaša, osobito u sportovima koji se održavaju na otvorenom, kao što su veslanje i kanu-kajak - visoke temperature, visoka relativna vlažnost i velika brzina vjetra lako mogu odgoditi ili čak uništiti dobro planirano natjecanje. Interakcija između vremenskih uvjeta i sportske uspješnosti uočena je ne samo na olimpijskim natjecanjima, već i na natjecanjima nacionalnog ili internacionalnog ranga. Brojna su istraživanja pokazala da dugotrajno vježbanje u vrlo toplim i vlažnim uvjetima dovodi do dehidracije i hemokoncentracije, da opterećuje kardiovaskularni sustav i, konačno, narušava sportsku/fizičku uspješnost. Nadalje, brzina i smjer vjetra, koji su značajni faktori vremenskih uvjeta u veslanju, mogu bitno utjecati na hidrodinamiku i tehniku. Stoga je cilj ovog istraživanja bio analizirati vremenske uvjete u kolovozu i rujnu u proteklih 10 do 13 godina u regiji Schinias (Marathon, Grčka) gdje se održavala olimpijska veslačka regata u kanuu i kajaku na mirnim vodama. Cilj je bio i usporediti podatke o vremenskim uvjetima s onima s prošlih olimpijskih igara.
Metode rada
Podaci o prosječnoj minimalnoj i maksimalnoj brzini vjetra (m/s), prosječnoj temperaturi (oC) i relativnoj vlažnosti (%) za područje Marathona, oso-bito za područje Veslačkog olimpijskog centra, prikupljani svakodnevno svakog sata (od 800-2100) tijekom kolovoza i rujna tijekom proteklih jedanaest godina (1990-2000), preuzeti su iz statistike Grčkog državnog meteorološkog zavoda.
Rezultati
Dobiveni rezultati pokazuju da je brzina vjetra (m/s) u razdoblju od 1990. do 2000. godine bila viša u kolovozu nego u rujnu, a poprimala je vrijednosti od 2,9 m/s u jutarnjim satima do 6,5 m/s te se smanjivala u vrijeme popodnevnih treninga (1800--2000). Brzina vjetra bila je prilično velika; dosezala je do 19 m/s za vrijeme Svjetskog juniorskog prvenstva 2003, što je bio izuzetak u odnosu na ostala mjerenja. Brzina vjetra za vrijeme Olimpijskih igara 2004. godine varirala je manje od 5m/s. Osim toga, temperaturne vrijednosti kretale su se između 22,5 i 29,8oC, a vlažnost zraka bila je uglavnom ispod 60%. Konačno, smjer vjetra bio je uglavnom sjever- sjeverozapad, a kišni dani bili su rijetkost.
Rasprava i zaključak
Vremenski uvjeti za vrijeme Olimpijskih igara 2004. u Grčkoj bili su takvi da nisu ugrozili izvedbu ni uspješnost sportaša. Na temelju usporedbe pri-kupljenih meteoroloških podataka za vrijeme Olimpijskih igara u Ateni s onima iz Atlante i Sydneyja, može se zaključiti da su vremenski uvjeti za vrijeme Olimpijskih igara u Ateni bili najbolji za natjecanje.

Keywords

Hrčak ID:

4189

URI

https://hrcak.srce.hr/4189

Publication date:

30.6.2006.

Article data in other languages: english german

Visits: 3.838 *