Review article
KISELE KIŠE – PROBLEM DANAŠNJICE
R. Čož-Rakovec
H. Hacmanjek
Z. Teskeredžić
M. Tomec
E. Teskeredžić
V. Šojat
D. Borovečki
Abstract
Kisele kiše postaju jedan od najvažnijih problema čovjekova okoliša, a rezultat su onečišćenosti atmosfere nastale zbog bržeg industrijskog razvoja. Uzroci su oslobađanje oksida sumpora i dušika, koji uz određene kemijske reakcije prelaze u sulfate i nitrate, te mokrim ili suhim taloženjem dolaze do tla. Djeluju na jezera, rijeke, cijeli životinjski i biljni pokrov, uključujući i sva dobra stvorena ljudskom rukom.
U dužem razdoblju kisele kiše mogu uništiti organizme koji žive u vodi nekih slatkovodnih ekosustava, ovisno o lokalnim geološkim značajkama (prisutnost prirodnih neutralizatora kiselina u tlu) koje neko područje čine više ili manje osjetljivim na kiselost. Istraživači su utvrdili da je djelovanje H+ na organizme koji žive u vodi različito ovisno o vrstama i koncentracijama kiselosti. Za mnoge vrste problemi započinju već kod pH ≤ 6, a samo nekoliko otpornih vrsta preživljava kod pH ≤ 4,7. Kiselost mijenja kemijski i biokemijski sastav tkiva, smanjuje osmoregulaciju, utječe na razinu hormona u krvi, djeluje na smoltifikaciju riba, te prekida njihovu reprodukciju.
Zakiseljavanje osjetljivih vodenih ekosustava u sjevernim dijelovima Zemlje poklapa se s porastom kiselosti oborina. Da ovaj problem ne bi poprimio još šire razmjere, potrebno ga je što hitnije riješiti, bilo kontrolom otpuštanja onečišćivača u atmosferu, bilo sanacijom već nastalih posljedica.
Keywords
Hrčak ID:
46264
URI
Publication date:
30.3.1995.
Visits: 18.477 *