Skip to the main content

Review article

O PORIJEKLU PASTRVA BALKANSKOG POLUOTOKA

S. B. Georgijev


Full text: english pdf 902 Kb

page 147-174

downloads: 1.318

cite


Abstract

Ovaj rad iznosi spoznaje o putovima doseljavanja predaka pet postojećih pastrvskih vrsta na Balkanskom poluotoku, a to su: Acantholingua ohridana (Steindachner, 1892), Hucho hucho (Linnaeus, 1758), Salmo trutta Linnaeus, 1758, Salmothymus obtusirostris Heckel, 1851 te Thymallus thymallus (Linnaeus, 1758). Teza o putovima doseljavanja zasnovana je na anatomskim, molekularnim i zoogeografskim čimbenicima objavljenima nedavno. Ti najnoviji čimbenici dopunjuju ili odbacuju prijašnje teze što su razmatrale porijeklo odjelitih vrsta, koje se u ovome radu razmatraju zajedno. Predloženo
je novo stajalište o porijeklu nekih populacija S. trutta što nastavaju vodoskup Sredozemnog mora. Nova je teza ta da se one nisu doselile sa zapada, preko Atlantskog oceana i Gibraltara, nego sa sjevera, preko ogranaka prijašnjeg Sarmatskog mora, koristeći se kopnenim putem. A. ohridana i S. obtusirostris, jedine endemske balkanske pastrve, razvile su se ovdje od skupnoga pretka s postojećim sibirskim Brachymystax lenok (Pallas, 1773). Taj je predak došao prvi, zajedno s linijom S. trutta poznatom kao »marmorata«. Koristeći se istim putem doseljavanja, populacija T. thymallus iz rijeke Soče, sjeverozapadna granica Balkanskog poluotoka ostala je izolirana u tom kutu vodoskupa Jadranskoga mora.
U vodoskupu Crnog mora (protezanje slijeva rijeke Dunava na Balkanskom poluotoku) rasprostranjenost T. thymallus poklapa se s rasprostranjenošću H. hucho. Teza koja je predložena za ovu, najveću suvremenu pastrvsku ribu Balkanskog poluotoka jest da je ona došla zadnja, nakon što su veze između bazena Sredozemnog mora i jednom postojećeg Sarmatskog mora nestale. To se dogodilo nakon završetka zadnje oledbe. Ovo je zaključeno na osnovi isključivosti areala linije »marmorata« S. trutta (vodoskup Sredozemnog mora) i H. hucho (vodoskup Crnog mora). Njihova protezanja dotiču se na vodorazdjelu između Sredozemnog i Crnog mora na dinarskim planinama. Ideja o ovoj tezi nastala je na osnovi podataka o rasprostranjenosti malenog kobitida Cobitis elongata Heckel & Kner, 1858. iznesenih u radu K a r ama n (1952). Teza da su endemski salmonidi došli u vodoskup Jadranskog mora preko jadransko.panonske veze potkrijepljena je zoogeografskom rasprostranjenošću nekoliko skupnih morskih, bočatih ili slatkovodnih ribljih vrsta za sam vodoskup Jadranskog mora ili vodoskup Jadranskog mora i ponto.kaspijske depresije (Crno more i Kaspijsko jezero). Te ribe pripadaju porodicama Acipenseridae i Cobitidae, neki endemski pretstavnici Cyprinidae iz vodoskupa Jadranskog mora pripadaju šire rasprostranjenim rodovima u srednjoj Europi, uglavno u slijevu rijeke Dunava.

Keywords

Acantholingua ohridana; Hucho hucho; Salmo trutta; Salmothymus obtusirostris; Thymallus thymallus

Hrčak ID:

4702

URI

https://hrcak.srce.hr/4702

Publication date:

24.12.2003.

Article data in other languages: english

Visits: 2.688 *