Review article
Zlostavljanje zatvorenika u Europi: dijagnosticirana, no ne i izliječena bolest?
Maša Marochini
; Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
Abstract
U radu su prikazana razmatranja problema kako prevenirati zlostavljanje zatvorenika unutar sustava Vijeća Europe za zaštitu ljudskih prava. Autorica je odlučila pisati o ovoj temi iz razloga što su se uvele određene velike promjene u zaštiti zatvorenika u posljednjih deset godina. Europski sud za ljudska prava (ECtHR) i Odbor za sprečavanje mučenja (CPT) preuzeli su najveću ulogu u stvaranju bolje zaštite. ECtHR je proširio interpretaciju članka 3. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava (ECHR), dok je CPT postavio neke nove standarde koji sada izravno utječu na rad ECtHR. Sud nije bio spreman primijeniti članak 3. u slučajevima čiji se predmet odnosio na uvjete pritvora i na preventivnu zdravstvenu zaštitu u zatvorima. Uvijek se usredotočio na slučajeve namjernog zlostavljanja pritvorenika od strane službenih osoba. Okolnosti su se promijenile u zadnjih deset godina. Sud je drastično proširio svoju interpretaciju svega onoga što čini povredu članka 3. te se sada oslanja na CPT-ova izvješća prilikom utvrđivanja zlostavljanja. Ovaj novi pristup u ECtHR-ovoj sudskoj praksi pruža potencijalni alat za uvođenje nekih novih prava iz članka 3., kao što je to pravo na programe o štetnosti dijeljenja igala između zatvorenika koji intravenozno uživaju droge.
S druge strane, Sud je preopterećen sa slučajevima budući da broj zahtjeva konstantno raste posljednjih godina, a čini se kako postoji velika vjerojatnost da se ovaj problem neće riješiti u skorijoj budućnosti. ECtHR treba hitnu reformu kako bi se mogao nositi s trajnim porastom broja upućenih zahtjeva. Ovo je bio glavni razlog za donošenje nacrta Protokola br. 14. koji su ratificirale sve članice Vijeća Europe izuzev Rusije. Rusija stoga predstavlja glavni zastoj u reformiranju sustava Konvencije kao i pojačanju zaštite zatvorenika. Protokol br. 14 je trenutno za Vijeće Europe jedino dostupno rješenje kojim bi se smanjio broj podnesenih zahtjeva ECtHR-u povodom kojih postupak još nije pravomoćno okončan. U isto vrijeme, najveći je broj onih slučajeva pred Sudom koji su pokrenut protiv Rusije, a Rusija i dalje ima znatne teškoće pridržavati se postavljenih standarda u zaštiti ljudskih prava. Prosperitet ECtHR-a i njegove uloge kao najučinkovitijeg suda za ljudska prava su ozbiljno ugroženi.
Keywords
Europski sud za ljudska prava; članak 3. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda; zlostavljanje zatvorenika, Odbor za sprječavanje mučenja; Protokol br. 14
Hrčak ID:
52658
URI
Publication date:
14.12.2009.
Visits: 2.599 *