Medica Jadertina, Vol. 40 No. 3-4, 2010.
Original scientific paper
Istraživanje okratoksina A u ječmu - doprinos mikotoksinskoj hipotezi nastanka endemske nefropatije
Iva Pavlinić
; Institut za zaštitu bilja, Zagreb
Dinko Puntarić
; Zavod za javno zdravstvo "Dr. A.Štampar",Zagreb,Služba za zdravstvenu ekologiju
Jasna Bošnir
; Zavod za javno zdravstvo "Dr.Andrija Štampar",Zagreb,Služba za zdravstvenu ekologiju
Dario Lasić
; Zavod za javno zdravstvo,Zagreb,Služba za zdravstvenu ekologiju
Lidija Barušić
; Zavod za javno zdravstvo "Dr.Andrija Štampar",Zagreb,Služba za zdravstvenu ekologiju
Matijana Jergović
; Zavod za javno zdravstvo "Dr.Andrija Štampar", Zagreb,Služba za zdravstvenu ekologiju
Maja Miškulin
; Sveučilište J.J.Strossmayera u Osijeku, Medicinski fakultet Osijek
Ida Puntarić
; Medicinski fakultet Zagreb
Katarina Vučić
; Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje Zagreb
Abstract
Cilj istraživanja bio je utvrditi koncentracije okratoksina A (OTA) u ječmu iz okolice Slavonskog Broda, područja pojavljivanja Balkanske endemske nefropatije (BEN), te ih usporediti s koncentracijama u ječmu iz „neendemskih“ Osijeka i Nove Gradiške. Tankoslojna kromatografija (TLC) i visokotlačna tekućinska kromatografija (HPLC) bile su korištene za detekciju okratoksina A u uzorcima ječma skupljenim tijekom 2000. i 2002. godine. Maksimalno dozvoljena koncentracija (MDK) okratoksina A u žitaricama je 5 μg/kg.
Najviše koncentracije OTA (medijan 25 μg/kg; interval pouzdanosti 20,0-25,0 μg/kg) utvrđene su u ječmu iz Slavonskoga Broda iz 2000. godine, potom u ječmu iz istog područja prikupljenom 2002. godine (medijan 20 μg/kg; interval pouzdanosti 10,0-20,0 μg/kg; p < 0,001). U uzorcima ječma iz Osijeka prosječna koncentracija OTA u uzorcima iz 2000. godine iznosila je 12,5 μg/kg (medijan 12,5 μg/kg; interval pouzdanosti 10,0-20,0 μg/kg), dok niti u jednom uzorku iz 2002. godine, kao i u uzorcima iz Nove Gradiške nije utvrđen OTA. Utvrđena je statistički značajno veća koncentracija OTA u uzorcima sakupljenim 2000.
godine u Slavonskom Brodu i Osijeku od onih iz 2002. godine. Uspoređujući međusobno uzorke prema lokaciji uzorkovanja utvrđena je statistički značajna razlika uzoraka iz Slavonskog Broda u odnosu na „neendemska područja“. Vlaga zrna niti u jednom uzorku nije prelazila dozvoljenih 14%. Kontaminacija ječma OTA značajno je viša u okolici Slavonskoga Broda u odnosu na ostala ispitivana područja, te višestruko prelazi dozvoljene koncentracije što govori o mogućoj povezanosti BEN i kontaminacije žitarica
OTA i općenito mikotoksinima.
Keywords
mikotoksini; okratoksin A; endemska nefropatija; žitarice; ječam; Hrvatska
Hrčak ID:
65088
URI
Publication date:
1.3.2011.
Visits: 2.451 *