Skip to the main content

Original scientific paper

De novo diferencijacija M stanica crijevnih resica u odbijene prasadi imunizirane pokusnim cjepnim F4ac+ ili F18ac+ neenterotoksigenim sojevima bakterije Escherichia coli s levamisolom kao adjuvansom.

Ana Kovšca Janjatović ; Department of Biology, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
Gordana Lacković ; Department of Zoology, Division of Biology, Faculty of Science, University of Zagreb, Croatia
Frane Božić ; Department of Pharmacology and Toxicology, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
Hrvoje Valpotić ; Department of Animal Nutrition, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
Mirna Tominac-Trcin ; Clinic for Traumathology, Medical Faculty, University of Zagreb, Croatia
Srećko Sladoljev ; Institute of Immunology, Zagreb, Croatia
Branka Šeol ; Department of Microbiology and Infectious Diseases, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
Ivica Valpotić ; Department of Biology, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
Maja Popović ; Department of Biology, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia


Full text: english pdf 283 Kb

page 77-90

downloads: 533

cite


Abstract

Aktivna imunizacija odbijene prasadi protiv kolidijareje (KD) i/ili kolienterotoksemije (KE) uzrokovane F4ac+ i/ili F18ac+ enterotoksigenim sojevima bakterije Escherichia coli (ETEC) još je uvijek neriješen problem. Crijevne mikronaborane (M) stanice imaju funkciju pri ulasku/invaziji intraluminalnih patogena (kao što su ETEC sojevi), unosu uzoraka antigena i pogodovanju tvorbi imunosti na probavne infekcije. Činjenica da ETEC sojevi rabe M stanice kao ulazna vrata za uzročnike infekcija, kao što su KD i/ili KE, a njihova velika sposobnost transcitoze čini ih ujedno pogodnim stanicama za unos mukoznih cjepiva, adjuvanata i lijekova. Cilj ovoga rada bilo je vrednovanje učinaka pokusnih cjepnih sojeva F4ac+ i F18ac+ ne-ETEC, s levamisolom kao adjuvansom, na pojavnost i brojnost M stanica u ileumu, te na poticanje unosa antigena nakon de novo tvorbe tih stanica u odbijene prasadi. Prasad iz uobičajenoga uzgoja, u dobi od 4 tjedna, bila je razvrstana u tri skupine od kojih su dvije parenteralno/oralno imunizirane levamisolom (-2., -1. i 0. dana pokusa) u kombinaciji s jednim od dva pokusna vakcinalna ne-ETEC soja (0. dana pokusa). Treća je skupina primila fiziološku otopinu kao placebo. Izazivačka je infekcija provedena s F4ac+ ETEC sojem (7. dana pokusa), a prasad je usmrćena (13. dana pokusa) radi uzimanja uzoraka za imunohistologiju. Distribucijski obrasci M stanica, pozitivnih na biljeg za citokeratin 18, pokazuju da su pretežito raspršene između enterocita, a manje ih je u malim nakupinama, te da se većina tih stanica nalazi pri vrhu resica ileuma prasadi u dobi od 6 tjedana. Morfometrijska kvantifikacija M stanica u sluznici ileuma pokazuje da prasad koja je prethodno dobivala levamisol i imunizirana F18ac+ ne- ETEC sojem ima značajno veći broj (P<0,01) M stanica u usporedbi s vrijednostima dobivenima u kontrolne neimunizirane prasadi. Udjel M stanica u te prasadi bio je povećan za 145%. U skupini prasadi prethodno obrađene levamisolom i imuniziranih F4ac+ ne-ETEC sojem zabilježen je samo blagi porast (za 7%) udjela M stanica. Međutim, taj porast nije bio statistički značajno različit od vrijednosti dobivenih u kontrolne prasadi. Naš nalaz da F18ac+ ne-ETEC vakcina s levamisolom kao adjuvansom može pospješiti de novo diferencijaciju M stanica time što povećava njihovu brojnost u ileumu, upućuje na povećanu sposobnost tih stanica da unose pokusni vakcinalni soj i tako dostavljaju imunogen do obližnjih limfocita što potiče zaštitnu imunost protiv KE. Međutim, trebalo bi objasniti izostanak sličnog učinka na M stanice u prasadi koja je primila F4ac+ ne-ETEC vakcinu s levamisolom kao adjuvansom.

Keywords

M stanice; adjuvantnost levamisola; E. Coli; vakcine; odbijena prasad

Hrčak ID:

66647

URI

https://hrcak.srce.hr/66647

Publication date:

21.2.2011.

Article data in other languages: english

Visits: 1.809 *