Arhivski vjesnik, No. 43, 2000.
Stručni rad
Digitalna obrada podataka u funkciji zaštite arhivskih fondova? Zaključno izvješće radne skupine Njemačke udruge za znanstvena istraživanja
Marianne Dörr
Hartmut Weber
Sažetak
Ovo je izvješće prikaz rezultata istraživanja radne skupine Njemačke udruge za naučna istraživanja o prednostima i nedostacima tehnologija mikrofilmiranja i digitalizacije u zaštiti arhivskoga gradiva te njihovoj međusobnoj kompatibilnosti. Njemačka je udruga za naučna istraživanja, inače nadležna za pitanja zaštite arhivskoga gradiva, reagirala na činjenicu da su informacijske tehnologije sve prisutnije na području na kojem tradicionalno mikrofilm ima prioritetno značenje.
Radna je skupina oformljena u studenom 1995. g. pod predsjedanjem dr. Hartmuta Webera (Landesarchivdirektion Baden-Württemberg, Stuttgart), danas predsjednika Njemačkog saveznog arhiva (Bundesarchiv), a u njezinom su radu sudjelovali arhivisti, knjižničari i informatičari. Izvješće, izrađeno u ljeto 1996. g., sadrži tehničke i organizacijske smjernice za projekte mikrofilmiranja i digitalizacije arhivskoga gradiva, posebno u odnosu na ekonomičnost radnoga postupka, jer u pitanju su javne financije, a s napomenom o njihovoj privremenosti s obzirom na brzi razvoj informacijskih tehnologija.
Vrednovanje testova mikrofilmiranja i digitalizacije provedenih na standardiziranim materijalima i u raznim kombinacijama (izrada digitalnih snimaka već mikrofilmiranog gradiva, izrada mikrofilma iz digitalnih snimaka, digitalno skeniranje gradiva), pokazalo je da je prednost mikrofilma u njegovoj kvaliteti i cijeni, jer na ekonomičnost digitalizacije utječu troškovi migracija sa zastarjelih na novije tehnologije te nezadovoljavajući rezultati u kvaliteti izrađenih digitalnih snimaka. Velika je prednost digitalizacije u brzini pretraživanja i pristupu gradivu na fizičkoj udaljenosti korisnika.
Ključne riječi
mikrofilmiranje; digitalna obrada; zaštita gradiva; arhivski fondovi
Hrčak ID:
10463
URI
Datum izdavanja:
30.3.2001.
Posjeta: 2.886 *