Izlaganje sa skupa
STANIŠNA I BIOLOŠKA RAZNOLIKOST — EKOLOŠKO UTEMELJENJE, ANTROPOGENI UTJECAJI I KONVENCIJA O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI
Milan Meštrov
; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb
Sažetak
Stanišna i biološka raznolikost utemeljena je na odnosima i cjelovitosti zbivanja u prostoru, u biotopima i ekološkim sustavima, obuhvaća biljne i životinjske vrste, niže i više biotičke sustave. Djelovanjem čovjeka uvelike se smanjuje biološka raznolikost, izjednačuju se uvjeti života i širi jednoličnost, monotonija struktura i ekoloških zbivanja, a to se doga|a na globalnoj razini te planet postaje sve ugroženiji smanjujući stanišnu i biološku raznolikost. Time se ugrožava ne samo biljni i životinjski svijet nego i čovjek.
Uočivši te opasnosti donešena je Konvencija o sačuvanju biološke raznolikosti u Rio de Yeneiru 1992.
Temeljni ciljevi Konvencije o biološkoj raznolikosti, koju je potpisala i Republika Hrvatska jesu »očuvanje biološke raznolikosti, održiva uporaba njezinih komponenti, te provedena i ravnopravna razdioba dobrobiti što proizlazi iz korištenja genetičkih resursa, uključujući primjeren pristup genetičkim resursima i odgovarajuće prenošenje relevantnih tehnologija, uzimajući u obzir sva prava nad tim resursima i tehnologijama, a uz primjereno financiranje«.
Sve ugovorne strane dužne su, prihvaćajući navedene ciljeve, provoditi niz mjera za njihovo ostvarivanje. Neke od tih zadaća i mjera bit će izložene u referatu.
Ključne riječi
antropogeni utjecaji; biološka raznolikost; ekološko utemeljenje; Konvencija o biološkoj raznolikosti; suvremena ekologija; stanišna raznolikost
Hrčak ID:
141745
URI
Datum izdavanja:
15.9.2000.
Posjeta: 1.981 *