Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Uloga molitve i askeze za osobni i zajedničarski život Reda bosonogih karmelićana

Franjo Podgorelec orcid id orcid.org/0000-0002-1088-7878 ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 192 Kb

str. 511-534

preuzimanja: 603

citiraj


Sažetak

Autor smatra da je opravdani koncilski naglasak na središnjosti liturgije za duhovni život vjernika, često shvaćen na isključiv način, što je jedan od razloga pada interesa za individualnu molitvu, a još više za askezu u suvremenom eklezijalnom kontekstu.
Zadanu temu razrađuje na temelju nauka troje karmelskih naučitelja. Tereziji Avilskoj, daje veći prostor u govoru o molitvi, dok u razradi askeze veću pažnju pridaje Ivanu od Križa i Tereziji iz Lisieuxa. Jednu i drugu temu predstavlja kroz četiri perspektive: teologalnu, apsolutnu, dinamičku i perspektivu prilagodbe. Teologalnoj pridaje središnju važnost jer sve ostale na određeni način proizlaze iz nje kao logične posljedice.
Karmelska duhovnost prožeta je idejom bliskosti i sjedinjenja s Bogom, koja se postupno ostvaruje po ljubavi. Sjedinjenje pritom nije samo cilj, nego i polazište. Čovjek po Božjem nastanjenju u duši već jest u zajedništvu s njim. Živjeti u toj svijesti Božje blizine i prijateljstva trajna je čežnja karmela. Molitva nije drugo doli ostvarivanje toga druženja s Bogom, a askeza je proces suobličenja Prijatelju, otklanjajući pritom sve ono što mu se ne sviđa.


Ključne riječi

molitva; askeza; teologalni život; sjedinjenje; duhovni razvoj; kontemplacija; duhovna suhoća

Hrčak ID:

153294

URI

https://hrcak.srce.hr/153294

Datum izdavanja:

24.2.2016.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.901 *