Revija za sociologiju, Vol. 22 No. 1-2, 1991.
Izvorni znanstveni članak
Tehnička ili ekološka diktatura
Momo Šarenac
; Tehniška fakulteta, Maribor
Sažetak
Ekološke proturječnosti sastavni su dio društvenih, razvojnih, strukturalnih suprotnosti. Upravo čitav civilizacijski napredak bio je otkupljen za cijenu mijenjanja, iskorištavanja i nasilja nad integritetom prirodnih ekoloških sistema.
Ekološka kriza očituje se u paleolitu kao kriza načina prehrane, u neolitu urbanizacijom kao stvaranjem jezgre buduće ekološke prijetnje. Industrijska revolucija nije riješila osnovne proturječnosti između prirode, kapitala i metoda iskorištavanja prirode, već ih je samo produbila. Čovječanstvo je izgleda dospjelo do te točke kada »glavni predmet« čovječanstva mora biti borba za opstanak Za rješenje ekološke krize i sprečavanje ekološke katastrofe prioritetni problem i pitanje je određivanje novih političkih koordinata. Načelno su mogućadva tipa, nivoa i ponašanja: Demokratsko-oblikovani sistemi i Autoritamo-oktroirani sistemi.
Da bi izbjegli tehničku i ekološku diktaturu, potrebno je promijeniti odnos ljudi spram globalnih opasnosti, posebno ekoloških. Više demokracije znači uvjet za ekološki preobražaj našeg društva, što nije moguće provesti bez aktivnog učešća svih u tom poslu.
Ključne riječi
Hrčak ID:
155067
URI
Datum izdavanja:
30.6.1991.
Posjeta: 1.388 *