Izvorni znanstveni članak
KAKO SU RAZVIJENI LOKALNI NADSTANDARDI ZA JEDNORODITELJSKE OBITELJI POREČA?
NATAŠA BASANIĆ ČUŠ
orcid.org/0000-0002-6284-2153
; Centar za pružanje usluga u Zajednici Zdravi grad Poreč-Parenzo, Poreč, Hrvatska
SELMA ŠOGORIĆ
orcid.org/0000-0002-2314-2146
; Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultet, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Uvod: Rad prikazuje rezultate akcijskog istraživanja potreba jednoroditeljskih obitelji Poreča te implementaciju lokalnih intervencija u korist jedno roditeljskih obitelji s područja Poreča. Isto tako prikazuje razvoj lokalnih politika kojima se uređuje provedba lokalnih intervencija za zaštitu jednoroditeljskih obitelji u neposrednom okruženju zajednice. Jednoroditeljske obitelji su prepoznate kao ranjiva skupina u populaciji sa značajnim rizikom za siromaštvo i lošije zdravlje svih članova.
Dostupni pokazatelji ukazuju da se struktura obitelji u razvijenim europskim zemljama mijenja te da raste udio jednoroditeljskih obitelji. Istraživanja ranog razvoja djece pokazuju da je utjecaj funkcionalne obitelji te stabilnog okruženja u kojemu dijete raste, bez obzira na strukturu obitelji, od dugoročnog značenja za zdravlje pojedinca i čitave populacije. Postoje dokazi o tome da rani razvoj polaže temelje zdravlja u odrasloj dobi. U Hrvatskoj nema sustava koji dobro zadovoljava potrebe ove ranjive skupine ni programa kontinuirane, sveobuhvatne podrške jednoroditeljskim obiteljima. Projektni tim Zdravog grada Poreč pristupio je ovom kvalitativnom akcijskom istraživanju pod nazivom „Utvrđivanje potreba jednoroditeljskih obitelji u hrvatskim zdravim gradovima“ u razdoblju od 2011. do 2016. godine. Istraživanje je provedeno u 6 hrvatskih zdravih gradova (Labinu, Vinkovcima, Rijeci, Zagrebu, Dubrovniku i Poreču) pod okriljem i uz stručno vodstvo Suportivnog centra HMZG pri Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uzorak i metode: Ukupni uzorak je činilo 79 ispitanika (uz iznimku jednog oca sve su ispitanice bile majke) iz jednoroditeljskih obitelji u dobi do 35 godina s djecom u dobi do 7 godina. Porečki uzorak obuhvatio je 10 roditelja (majki) iz jednoroditeljskih obitelji. Kao osnovni instrument za prikupljanje podataka korišten je standardizirani intervju, sastavljen od četiri skupine pitanja, koji su vodile educirane patronažne sestre. Rezultati su u svim gradovima, pa tako i u Poreču, pokazali da su jednoroditeljske
obitelji ranjiva skupina koja vrlo teško osigurava temeljne životne potrebe. Svrha je ovog istraživanja bila da svaka zajednica temeljem rezultata dobivenih istraživanjem u svom okruženju planira i provodi intervencije te uspostavi specifi čne lokalne nadstandarde zaštite i podrške jednoroditeljskim obiteljima. U rezultatima smo prikazali nadstandarde Grada Poreča kojima je unaprijeđena kvaliteta života i rada roditelja i djece iz jednoroditeljskih obitelji.
Ključne riječi
jednoroditeljske obitelji; utvrđivanje potreba; intervencije u zajednici; lokalni nadstandardi
Hrčak ID:
199523
URI
Datum izdavanja:
20.4.2018.
Posjeta: 1.839 *