Publication date: 30 June 2018
Volume: 38
Issue: 154
Pages: 97-105
DOI:
Stručni rad
Utjecaj nafte i plina na unutardržavne i međudržavne odnose
Ivica Billege
; Znanstveno vijeće za naftno plinskog gospodarstvo i energetiku HAZU
Autor se desetljećima profesionalno bavio procesnom, a zatim i poslovnom preradom nafte. Pri tom je, između ostalog, pratio i utjecaje globalnih promjena cijena i raspoloživosti nafte i prirodnog plina, kako na stanja regionalnih tržišta i unutardržavnih ekonomskih odnosa, tako i na poslovna stanja unutar poslovnih subjekata. Pozabavio se cjelovitijom i sustavnijom analizom osjetljivosti i otpornosti na te utjecaje. U tu svrhu, izradio je simulator za brzo i cjelovito utvrđivanje posljedica stvarnih ili fiktivnih promjena cijena energenata te uočavao kvalitativne i kvantitativne specifičnosti tih promjena po sadržaju i intenzitetu.
Tako dobiveni uvid ne omogućava izbjegavanje posljedica globalnih i snažnijih promjena u području cijena nafte i plina i njihove tržišne raspoloživosti, ali omogućava da se unaprijed dobije uvid u moguće posljedice, njihov intenzitet pa i vrijeme za pripremu strategije u cilju ublažavanja posljedica. Konačno, svako dublje razumijevanje, brže uočavanje i preciznije kvantificiranje te omogućavanje sustavnijeg (cjelovitog i unaprijednog) praćenja tih posljedica, u principu pribavlja korist već samom činjenicom stanovitog izbjegavanja ili umanjenja neugodnih iznenađenja. S takvim opsegom pretenzija, autor preporučuje upoznavanje s karakterističnim nalazima simulacije oko mogućih i sve vjerojatnijih globalnih oscilacija vezanih uz još uvijek najdominantnije energente – naftu i prirodni plin. Kroz to potiče na planiranje kompenzacijskih mjera kako u tvrtkama tako i u matičnoj državi. Prezentirani primjeri simuliranja, dakle sustavnijeg analiziranja stvarnih i fiktivnih oscilacija na tržištu nafte i prirodnog plina, ilustriraju s jedne strane mogućnosti a s druge, potrebu, ne samo proširenja ovakvih nego i metodološki novih daljnjih analiza. To stoga, što će nafta i plin još najmanje jednu ljudsku generaciju, bitno utjecati na kvalitetu življenja ovisno o regionalnoj i državnoj pripadnosti te participaciji u odgovarajućem poslovnom subjektu.
država, nafta; prirodni plin; energenti; promet roba i usluga; državni proračun, prihodi; rashodi; energetska uravnoteženost; ekonomska osjetljivost; geostrategija
204424
30.6.2018.
Posjeta: 1.501 *
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/united-states/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/russia/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/saudi-arabia/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/china/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/germany/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/croatia/indicators
tradingeconomics.com. https://tradingeconomics.com/nigeria/indicators
EIA. www.eia