Prethodno priopćenje
Nabavna politika i izgradnja knjižničnih zbirki u visokoškolskim knjižnicama sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Gordana Gašo
orcid.org/0000-0002-5589-9792
; Filozofski fakultet, Sveučilište u Osijeku
Jasminka Mihaljević
orcid.org/0000-0002-2770-4791
; Ekonomski fakultet, Sveučilište u Osijeku
Ljiljana Siber
; Pravni fakultet, Sveučilište u Osijeku
Sažetak
Cilj. Rad prikazuje stanje i promjene u nabavnoj politici kao važnoj fazi u procesu izgradnje zbirki u visokoškolskim knjižnicama Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku temeljem longitudinalnog istraživanja provedenog tijekom ožujka 2015. i ožujka 2019. godine.
Istraživanje ima za cilj utvrditi na koji se način provodi nabava prema vrsti građe i obliku nabave, ima li značajnijih promjena u izgradnji knjižničnih zbirki u promatranom razdoblju te postoje li pisani dokumenti fakulteta i knjižnice kojima je uređena izgradnja knjižničnih zbirki, na koji se način provodi kontinuirana i sustavna nabavna politika i koliko matična ustanova unutar koje djeluju knjižnice na Sveučilištu u Osijeku utječe na donošenje odluka u upravljanju zbirkama i koji je najbolji način njihovog rješavanja.
Metodologija. Istraživanje je provedeno uz pomoć kvantitativnih i kvalitativnih metoda. Kvantitativni podatci dobiveni su online anketnim upitnikom koji je sudionicima istraživanja bio dostupan putem poveznice proslijeđene elektroničkom poštom. Sudionici istraživanja su voditelji visokoškolskih knjižnica pri fakultetima, akademijama i odjelima, sastavnicama Sveučilišta u Osijeku. U istraživanju 2015. godine sudjelovalo je 13, a u istraživanju 2019. godine 15 ispitanika. Kvalitativni podatci dobiveni su polustrukturiranim intervjuom provedenim tijekom listopada 2020. godine. U intervjuu je sudjelovalo 5 voditelja visokoškolskih knjižnica i 1 djelatnik Službe nabave Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.
Rezultati. Rezultati upitnika upotrijebljeni su za raspravu na zajedničkom sastanku voditelja visokoškolskih knjižnica Sveučilišta u Osijeku o koristima istraživanja u pogledu mogućnosti za postavljanje matrice ili okvira za pisanu politiku nabave kao faze u procesu izgradnje zbirki u visokoškolskim knjižnicama. Na temelju analize provedenog istraživanja konkretizirani su zaključci koji upućuju na mogućnosti izgradnje kvalitetnijih knjižničnih zbirki na lokalnoj i na nacionalnoj razini kroz zajedničku suradnju.
Originalnost/vrijednost. Doprinos rada je u mogućnosti postavljanja kriterija koji mogu poslužiti kao temelj za organizaciju i nabavu knjižničnih zbirki u svim visokoškolskim knjižnicama, uz uvažavanje različitosti između pojedinih fakulteta kao i mogućih rješenja politike koordinirane nabave matičnog Sveučilišta.
Ključne riječi
izgradnja knjižničnih zbirki; nabavna politika; smjernice za izgradnju knjižničnih zbirki; upravljanje knjižničnim zbirkama; visokoškolske knjižnice
Hrčak ID:
252867
URI
Datum izdavanja:
29.1.2021.
Posjeta: 1.451 *