Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

UTJECAJ KONCENTRACIJE VODOMJEŠIVIH TEKUĆINA ZA OBRADBU METALA NA SPOSOBNOST OHLAĐIVANJA

Ljiljana Pedišić ; Maziva-Zagreb d.o.o.
Božidar Matijević ; Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb
Jasminka Munić ; Maziva-Zagreb d.o.o.


Puni tekst: hrvatski pdf 222 Kb

str. 437-449

preuzimanja: 3.690

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 232 Kb

str. 450-462

preuzimanja: 850

citiraj


Sažetak

Kaljenje je najrašireniji postupak toplinske obradbe metala a sastoji se od odgovarajućeg gašenja s određene temperature austenitizacije da bi se postigla martenzitna struktura. Sposobnost ohlađivanja sredstva za gašenje uglavnom ovisi o toplinskim svojstvima metala, debljini oblika obradaka te o svojstvima odvođenja topline sredstva za gašenje. Pravilnim izborom odgovarajućeg sredstva za gašenje smanjuje se opasnost od nastajanja napetosti, eventualnih pukotina i deformacija obratka. Za gašenje čelika najčešće se primjenjuju voda, biljna i mineralna ulja, otopine polimera, solne kupke, fluidizirane kupke, inertni plinovi te zrak. Voda je oštro sredstvo za gašenje dok ulja hlade znatno sporije od vode ali je njihov glavni nedostatak opasnost od požara. Primjenom vodomješivih tekućina za gašenje kombiniraju se pozitivna svojstva ova dva tipa sredstava za gašenje, vode i ulja.
U ovom radu prikazana su fizikalno kemijska svojstva vodomješivih tekućina kao sredstva za gašenje kod toplinske obradbe metala. Pripremljeno je više vrsta tekućina s vodom u različitim koncentracijama. Za pojedine koncentracije ispitivanih sredstava za gašenje snimljene su krivulje hlađenja, određene brzine ohlađivanja i značajke H sredstva za gašenje prema standardu ISO 9950.

Ključne riječi

emulzije za kaljenje uranjanjem; kaljenje čelika radi postizanja martenzitne strukture; naftni i slični produkti sintetskog porijekla; gledište komparativne evaluacije

Hrčak ID:

32674

URI

https://hrcak.srce.hr/32674

Datum izdavanja:

31.12.2008.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 5.839 *