Policija i sigurnost, Vol. 21 No. 3, 2012.
Stručni rad
Razvoj pravnog uređenja najtežih mjera osiguranja prisutnosti okrivljenika u kaznenom postupku i statistička analiza provođenja mjere uhićenja u Republici Hrvatskoj
Hrvoje Filipović
; Policijska akademija, Zagreb, Hrvatska
Marijan Šuperina
; Policijska akademija, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
U radu se analiziraju najteže mjere za osiguranje prisutnosti okrivljenika u kaznenom postupku prema Zakonu o kaznenom postupku iz 2008. godine s njegovim izmjenama i dopunama. To su: uhićenje, pritvor i istražni zatvor. U analizi ovih mjera rabljena je povijesna ili generička znan-stvena metoda kojom je praćen razvoj pravnog uređenja analiziranih mjera. Paralelno je rab-ljena i znanstvena metoda analize sadržaja pravne norme kojom se utvrđivala svaka promjena ili konstanta u pravnoj uređenosti (npr. uvjeti za primjenu, rokovi trajanja i dr.) svake pojedine mjere kroz dopune i izmjene Zakona o kaznenom postupku (2009. i 2011. godine).
Uhićenje, pritvor i istražni zatvor, kao mjere kojima se znatno zahvaćaju i ograničavaju jamče-na prava i slobode svakog čovjeka, analizirani su kroz pravne standarde usvojene u Ustavu Re-publike Hrvatske i Europskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda te kroz pravnu praksu Ustavnog suda Republike Hrvatske, Vrhovnog suda Republike Hrvatske i Eu-ropskog suda za ljudska prava.
U radu se posebno ističe nužnost poštovanja klauzule "rebus sic stantibus" prema kojoj sud i druga državna tijela (državno odvjetništvo, policija) pri odlučivanju o mjerama osiguranja pri-sutnosti okrivljenika u kaznenom postupku po službenoj dužnosti, paze da se ne primjenjuje teža mjera ako se ista svrha može postići blažom mjerom. Nadalje, obveza je suda i drugih državnih tijela da po službenoj dužnosti ukinu mjere osiguravanja prisutnosti okrivljenika u kaznenom postupku kad prestanu postojati uvjeti za njihovu primjenu ili pak da ih zamijene blažim mjera-ma ako su prestali zakonski uvjeti za primjenu težih mjera te ako su nastupili uvjeti da se ista svrha može postići blažom mjerom.
U drugom dijelu rada učinjena je statistička analiza uhićenih osoba u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 1. rujna 2011. do zaključno 30. lipnja 2012. godine. Analiza obuhvaća disperziju uhićenih osoba po policijskim upravama Ministarstva unutarnjih poslova, po mjesecima u pro-matranom razdoblju kao i rasprostranjenost uhićenika prema zakonskom opisu kaznenog djela (prema Kaznenom zakonu i posebnom kaznenom zakonodavstvu) u povodu kojeg je primijenjeno uhićenje, kao i prema dobi i spolu uhićenika.
Ključne riječi
uhićenje; pritvor; istražni zatvor; pritvorski nadzornik; pritvorska policijska jedinica; Zakon o kaznenom postupku; policijski službenik; postupanje policije
Hrčak ID:
94772
URI
Datum izdavanja:
23.12.2012.
Posjeta: 2.537 *