Stručni rad
Utjelovljena energija i procjena ukupne energije u životnom vijeku zgrade: studija samostojeće obiteljske kuće
Sažetak
Izgradnja zgrade podrazumijeva potrošnju energije u cijelom njezinom životnom vijeku, od energije potrebne za iskop, transport i proizvodnju građevnih materijala do energije potrebne za njezinu izgradnju, održavanje i rušenje. Izračuni količina energije korištenih u različitim fazama životnog ciklusa zgrada omogućuju uvid u periode u kojima se koristi najviše energije - i s time povezano emitira najviše stakleničkih plinova - kako bi se ciljano razvile strategije za njihovo smanjivanje. Obaveza smanjenja stakleničkih plinova na nacionalnim razinama prema Protokolu iz Kyota utječe na sve veću potrebu za korištenjem takvih analiza.
Metoda nazvana Life-Cycle Energy Analysis, kojom se procjenjuje ukupna količina energije u životnom vijeku zgrade, uključuje sve potrebne parametre za određivanje utjecaja zgrade na okoliš, odnosno za utvrđivanje nivoa njezine održivosti, iako je upitno i još uvijek neutvrđeno do koje je širine smisleno postaviti obuhvat promatranog sustava.
U ovom se članku ukratko predstavlja metoda Life-cycle energy analysis i uz nju vezani pojmovi, kako bi se primjenila na procjenu utjelovljene energije i ukupne energije u životnom vijeku obiteljske kuće u Varaždinu. Za izračun utjelovljene energije uzeta je utjelovljena energija za trinaest energetski najbitinijih i najzastupljenijih građevinskih materijala u predmetnoj zgradi. Izračun pokazuje da utjelovljena energija za predmetne materijale iznosi 303,60GJ, te da je najviše utjelovljene energije u glinenim blokovima, toplinskoj izolaciji te čeličnom limu.
Rezultati studije nadalje ukazuju ne samo na očekivani većinski udio operativne energije, nego i na relativno značajni udio utjelovljene energije, na koju otpada 17% ukupne korištene energije u životnom vijeku zgrade.
Vremenom će razvoj i sve šira primjena integriranih sustava zasnovanih na održivim izvorima energije sve više smanjivati udio operativne energije u životnom vijeku kuće, pa će time utjelovljena energija dobivati sve veći značaj u ukupnoj korištenoj energiji. Predmetna studija o korištenoj energiji u životnom vijeku kuće ilustrira u kolikoj mjeri projektantske odluke mogu utjecati na razinu utjelovljene energije u kući odnosno na njezin ukupni utjecaj na okoliš. Svrha ove studije je usporedba količine energije utjelovljene u različitim materijalima u kući te demonstracija metode izračuna energije kroz čitav životni vijek kuće.
Ključne riječi
procjena ukupne energije u životnom vijeku zgrade; utjelovljena energija; samostojeća obiteljska kuća; Hrvatska
Hrčak ID:
99965
URI
Datum izdavanja:
27.11.2012.
Posjeta: 2.064 *