Izvorni znanstveni članak
Prevalencija progresivnih parodontnih bolesti zagrebačkog stanovništva
Marija Ivić-Kardum
Sažetak
Epidemiološka ispitivanja parodontnih bolesti pokazuju da je potrebno ispitati čestoću posebnih oblika progresivnih parodontnih bolesti, juvenilnog i rapidno progresivnog parodontitisa. Te bolesti počinju u mladenačkoj dobi pa zato zahtijevaju rano prepoznavanje i prikladan tretman.
Na uzorku od 1202 ispitanika populacije grada Zagreba, prihvatljivom za ovo istraživanje, ispitivali smo s pomoću CPITN-a čestoću juvenilnog i rapidno progresivnog parodontitisa, te usporedili odnos udjela progresivnih oblika parodontne destrukcije prema drugim vrstama parodontnih bolesti. Ispitanici su bili školska djeca, radnici i službenici svrstani u dobne skupine: 15-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-44 i > 55 godina.
Za procjenu stanja parodonta primijenili smo CPITN koji čini srednji broj sekstanata ispitanika u kojih se javlja krvarenje iz gingivnoga sulkusa, zubni kamenac, te plići ili dublji parodontni džepovi. Dodatni kriteriji za procjenu tih oblika parodontitisa u mlađoj dobi bili su: jače izraženi upalni simptomi na gingivi, aktivni i dublji parodontni džepovi, te klimavost zuba.
Statističkom obradom podataka, primjenom programa STATJOB-a dobiveni su rezultati koji pokazuju da prevalencija progresivnih parodontitisa na području grada Zagreba iznosi 4,1% (juvenilnog 0,6% i rapidnog 3,5%). Čestoća gingivitisa kao početnog oblika parodontne bolesti mnogo je veća i iznosi do 82% u mlađoj dobi, a čestoća parodontne bolesti u odraslih također je visoka i iznosi 80%.
Ispitali smo i čestoću pojedinih stupnjeva parodontne destrukcije. Tako je postotak osoba s dubokim parodontnim džepovima u skupini s juvenilnim i rapidno progresivnim parodontitisom bio 87,7%, a u skupini s adultnim parodontitisom 9,5 %, što upozorava na teži oblik parodontne destrukcije u skupini s juvenilnim i rapidno progresivnim parodontitisom.
Primjena CPITN-a pokazala se je orijentacijskom metodom kojom smo dobili uvid u prevalenciju ispitivanih oblika parodontne destrukcije te upotrebe tretmana. Na taj smo način izdvojili iz populacije pojedinačne slučajeva progresivnih parodontitisa koji traže daljnje kliničke pretrage i terapiju.
Ključne riječi
prevalencija; juvenilni parodontitis; rapidno progresivni parodontitis
Hrčak ID:
11087
URI
Datum izdavanja:
15.6.2000.
Posjeta: 3.558 *