Skoči na glavni sadržaj

Ostalo

Mogu li faktori rizika biti bolji prediktori rane akutne mezenterijalne ishemije od laboratorijskih i slikovnih pretraga? Retrospektivna studija i algoritam za ranu intervenciju

Zlatko Fiolić ; Klinika za kirurgiju, KBC Zagreb
Goran Augustin ; Klinika za kirurgiju, KBC Zagreb
Željko Jelinčić ; Klinika za kirurgiju, KBC Zagreb
Petar Matošević ; Klinika za kirurgiju, KBC Zagreb


Puni tekst: engleski pdf 656 Kb

str. 29-36

preuzimanja: 460

citiraj


Sažetak

Ciljevi
Cilj je naznačiti relevantne faktore rizika i izraditi algoritam za ranije slučajeve selektivne mezenterijalne angiografije te na taj način smanjiti stopu smrtnosti akutne mezenterijalne ishemije.

Metode
Tijekom petogodišnjeg razdoblja pregledan je 31 pacijent. Analizirano je 13 faktora rizika koji su uspoređeni sa standardnim dijagnostičkim postupcima.

Rezultati
Samo jedan pacijent nije imao arterijsku hipertenziju. Drugi najčešći faktor rizika je atrijalna fibrilacija s učestalošću od 64,5%. Najveća skupina pacijenata (38,7%) imala je dva faktora rizika, 6,5% pacijenata imalo je šest faktora rizika, a 87,2% svih pacijenata imalo je dva ili više faktora rizika. U 67,7% pacijenata izveli smo samo hitnu laparotomiju zbog neoperabilnog stanja. Bolnička smrtnost bila je 74,2%.

Zaključci
Kombinacija dobi iznad 70, hipertenzije i dva ili više faktora rizika povezanih s povišenim D-dimerima, kod pacijenta sa znatnom abdominalnom boli i minimalnim kliničkim zaključcima s nespecifičnim laboratorijskim zaključcima i uobičajenim abdominalnim radiografima mogu biti indikacija za ranu selektivnu mezenterijalnu angiografiju.

Ključne riječi

akutna mezenterijalna ishemija; faktori rizika; selektivna mezenterijalna angiografija; algoritam

Hrčak ID:

143760

URI

https://hrcak.srce.hr/143760

Datum izdavanja:

15.7.2015.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.587 *