Izvorni znanstveni članak
Jedna crkvenoslavenska pjesma, vjerojatno djelo sv. Metodija
Dmitrij Tschižewskij
Sažetak
Jedna crkvenoslavenska pjesma, vjerojatno djelo sv. Metodija
1. Odavno zna da postoje crkvenoslavenske pjesme, koje oponašaju oblik bizantinskih pjesama. U najnovije vrijeme bavili su se istraživanjem tih pjesama najviše R. Jakobson i N. Trubeckoj (koji je upozorio na jednu pjesmu koja vjerojatno potječe od Konstantina-Ćirila, v. Zeitschrift für slav. Philologie, sv. 11, 1934).
2. U Žitiju sv. Metodija nalazi se (gl. VII) mjesto koje se sastoji od 12 gotovo jednako dugih (svakih 8-9 slogova) sintaktičkih jedinica. To mjesto opisuje posljednji razgovor umirućeg Konstantina-Ćirila s Metodijem i sadržava u prvom redu posljednju Ćirilovu želju: da Metodije nastavi njihovu misionarsku djelatnost.
Poslije neznatnih konjektura (ispuštanje nepotrebnih riječi) dobiva se tekst koji se može smatrati epigramatskom crkvenoslavenskom pjesmom bilo od 12 redaka (s po 8-10 slogova) bilo od 6 redaka (s po 16-18 slogova).
3. Autor pjesme može biti jedan od sudionika misije, najvjerojatnije sam Metodije, koji je na taj način zasnovao svoju dalju djelatnost u misijskim području i opravdao odsustvo iz polihronskog manastira, gdje je bio opat.
4. Nekoliko sličnih pjesama u kojima autor govori u ime pokojnih roditelja (kao što u toj pjesmi koju smo rekonstruirali autor govori u ime već pokojnog Konstantina-Ćirila) potječu od slavnog kršćanskog pjesnika, kojeg su Braća visoko poštovala, tj. od crkvenog oca Grgura Nazijanskg (Migne PG, sv. 38 i Anthologia Palatina knj. VIII, br. 16 i 22), u kojima Grgur govori u ime pokojnog oca, i br. 33, koji sadrži riječi njegove, također već pokojne, majke). Postojanje takvih pjesama moglo je u očima autora naše crkvenoslavenske pjesme opravdati način (temu) njegove pjesme.
Ne može se nažalost utvrditi je li naš crkvenoslavenski tekst original ili prijevod grčkog originala.
Ključne riječi
Hrčak ID:
13945
URI
Datum izdavanja:
30.9.1970.
Posjeta: 1.706 *