Izvorni znanstveni članak
Slavenski natpis na križu-relikvijaru iz Polocka
Василий Пуско
Sažetak
Slavenski natpis na križu-relikvijaru iz Polocka
Srebrni križ-relikvijar s opširnim slavenskim natpisom, koji se pripisuje Paraskevi Polockoj, čuva se sada u Rostovu Jaroslavskom. Natpis na obratnoj strani relikvijara nabraja relikvije koje su u nj stavljene. Čitanje natpisa otežano je time što je veoma netočno podijeljeno na retke i na riječi. Paralelno sa starim oblicima slova susreću se primjeri koji pokazuju da je pisac poznavao slavenski brzopis. Vrlo je vjerojatno da su kao obrazac mogla poslužiti slova prvotiska slavenskih knjiga. Velik broj pogrešaka najvjerojatnije je uzrokovan time što je graver mehanički kopirao određeni obrazac, bez razumijevanja sadržaja. Analiza natpisa potvrđuje tu pretpostavku. Sastav relikvija zaslužuje pozornost u tom pogledu što nema ni moći ni ruskih svetaca, niti svetaca kanoniziranih poslije 1054. godine; nema mnogo ni u užem smislu ruskih relikvija.
Provedena analiza natpisa dopušta da se govori o jugozapadnom podrijetlu križa-relikvijara. Ako je majstor-graver bio nepismen, to je sastavljač natpisa nosilac vitebsko-polockoga dijalekta, što se očituje osobito u pisanju imena.
Prema legendi križ-relikvijar pripadao je Paraskevi Polockoj, koja je umrla u Rimu 1239. godine. Stilski umjetnina se ne može datirati prije druge polovice 16. st. Vrlo je vjerojatna pretpostavka da je križ-relikvijar izrađen za igumaniju bazilijanskoga samostana u Polocku. Epigrafska obilježja navedenog natpisa čine ga jednim od najneobičnijih primjera u povijesti slavenske pismenosti.
Ključne riječi
Hrčak ID:
14344
URI
Datum izdavanja:
30.9.1980.
Posjeta: 1.967 *