Medica Jadertina, Vol. 46 No. 1-2, 2016.
Izvorni znanstveni članak
Razlike u organizaciji i funkcioniranju patronažne djelatnosti u ruralnim i urbanim područjima Republike Hrvatske
Dobrislav Šimić
; Ordinacija obiteljske medicine "Dr. Dobrislav Šimić", Bednja
Zvonimir Bendeković
; Dom zdravlja Varaždinske županije, Ordinacija obiteljske medicine Lepoglava
Mladenk Vrcić Keglević
; Zaklada za razvoj obiteljske medicine, Zagreb
Sažetak
Cilj istraživanja bio je analizirati postoje li razlike u organizaciji i opsegu rada patronažnih sestara (PS) u ruralnim, djelomično ruralnim i urbanim područjima u Hrvatskoj (RH).
Metoda: Prema Strategiji ruralnog razvoja RH,14 županija pripada ruralnim, 6 djelomično-ruralnim, a samo Grad Zagreb pripada urbanoj regiji. Podaci o broju PS, njihovom obrazovnom i radnom statusu, te broju i vrsti posjeta prikupljeni su iz Hrvatskih zdravstveno-statističkih ljetopisa, 1995.-2014.
Rezultati: Broj PS u cijeloj je RH porastao, a najviše u ruralnim regijama, što je dovelo do manjega broja pacijenata u skrbi jedne PS, ali je taj broj još uvijek veći od standardom propisanoga. Obrazovna struktura također se poboljšala: najveći broj patronažnih sestara ima visoku školsku spremu, ali njihov je broj najmanji u ruralnim regijama. U ruralnim regijama veći broj PS radi s djelomičnim radnim vremenom. Razlike su vidljive i u većem ukupnom broju posjeta i posjeta trudnicama u ruralnim regijama, dok je broj posjeta babinjačama i novorođenčadi izjednačen s urbanom regijom. Međutim, godišnji broj posjeta dojenčadi i maloj djeci, kao i broj posjeta kroničnim bolesnicima po jednoj PS veći je u ruralnim regijama.
Zaključci: Na temelju navedenih parametara možemo zaključiti da je, usprkos napretku, patronažna djelatnost u ruralnim sredinama još uvijek manje dostupna i više opterećena poslom, od one u urbanim regijama RH.
Ključne riječi
patronažne sestre; broj i struktura posjeta; ruralno/urbane razlike; Hrvatska
Hrčak ID:
159832
URI
Datum izdavanja:
7.6.2016.
Posjeta: 1.681 *