Politehnika i dizajn, Vol. 4 No. 4, 2016.
Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.19279/TVZ.PD.2016-4-4-04
KORIŠTENJE VIDEO KONFERENCIJE ZA POBOLJŠANJE STUDENTSKE KOLABORACIJE
Petar Osterman
orcid.org/0000-0002-8602-2627
; Tehničko veleučilište u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Videokonferencijski sustavi već su desetljećima prisutni na tržištu. Međutim, zbog različitih tehničkih i pedagoških ograničenja, relativno su se rijetko koristili u online obrazovanju. Pojavom pouzdanog i širokopojasnog pristupa internetu, kao i razvojem novih videokonferencijskih sustava, potencijali sinkronog računalno potpomognutog kolaborativnog učenja (eng. Computer Supported Collaboratice Learning - CSCL) su značajno porasli [1] [2].
U staroj Grčkoj, one koji su imali pravo, a nisu bili zainteresirani za sudjelovanje u javnim poslovima, nazivali su “idiotima”, tako da se može reći da danas na svijetu ima puno “idiota”, a obrazovne institucije su jedine koje mogu promjeniti stvari. Podržavajući sinkrono kolaborativno učenje, suvremeno obrazovanje ima veće šanse da razvije javne građane, a ne privatne osobe ili “idiote”. Da bi se olakšala takva vrsta komunikacije između učenika i nastavnika, ne kao sredstvo za dominaciju nastavnika, već kao alat za autentično obrazovanje [3], u radu se gleda na primjenu BigBlueButton (BBB) videokonferencijskog sustava integriranog u open-source virtualno okruženje Moodle.
U radu se analiziraju glavni poticatelji za provedbom sinkronog CSCL, te se ukratko uvodi u tehničke probleme u primjeni Moodle/BigBlueButton i istražuje njegove pedagoške primjene za pružanje odgovarajućeg mrežnog okruženja za demokratsko obrazovanje i poticanje studenata da promiču dijalog, raspravu i argumente potkrijepljene dokazima, te aktivno pregovaraju odnose između teorije i prakse [4].
Ključne riječi
Videokonferencija; Moodle; BigBlueButton; Računalom podržano kolaborativno učenje; Demokratsko obrazovanje
Hrčak ID:
174820
URI
Datum izdavanja:
29.12.2016.
Posjeta: 2.115 *