Sažetak sa skupa
Što se sve može sakriti iza kliničke slike odontogenih apscesa. Previd ili pogrješka? - prikaz dvaju slučajeva.
Zoran Ivasović
Marko Krmpotić
Aleksandar Milenović
Davor Katanec
Sažetak
Ovim se radom želi upozoriti na važnost iscrpnoga kliničkog pregleda, dijagnostičke obradbe i dobroga poznavanja patologije usne šupljine kako se ne bi dogodilo pogrješno liječenje i gubitak dragocijena vremena.
Prvi pacijent R. J., tridesetπest godina, dolazi zbog perimandibularnog otoka i trizmusa desne strane lica u OB Karlovac, ORL odjel. Tu mu se dva puta učini ekstraoralna incizija pod sumnjom odontogenog apscesa. Dolaskom oralnoga kirurga u bolnicu i uvidom u stanje usne šupljine pacijent se dogovorno premješta u KKL»U KB “Dubrava”. Pregledom se intraoralno našao ispod jezika jasan ulkus desno te golem infiltrat gotovo cijele prednje dvije trećine jezika. Palpacijom se nađu fiksirane metastaze u regiji dva i tri veličine 50 milimetra. Nakon prikaza, na onkološkom konziliju indicira se samo iradijacija. Na kontroli, nakon πest mjeseci, vidljiva je djelomična regresija bolesti.
Drugi pacijent I. J., tridesettri godine, dolazi u ambulantu oralne kirurgije pod sumnjom palatinalnog apscesa od gornjih lijevih molara. Gornja lijeva šestica se trepanira, a suspektni apsces dva puta incidira. U tijeku šest mjeseci uopće nije bilo regresije bolesti pa se pacijent upućuje u KKL»U KB “Dubrava”. Tamo mu se učini citopunkcija, biopsija, CT maksile te se utvrdi da se radi o mukoepidermoidnom karcinomu tvrdoga nepca. Nakon preoperativne pripreme pacijentu se učini parcijalna resekcija gornje čeljusti. Terapija pacijenta je u tijeku.
Ta dva slučaja govore da se jasno moraju znati uzročnici različitih oteklina u području glave i vrata i da, ako se radi o odontogenoj upali, ona na odgovarajuću terapiju reagira za kratko vrijeme.
Ključne riječi
Hrčak ID:
1842
URI
Datum izdavanja:
15.12.2004.
Posjeta: 2.602 *