Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.3935/ljsr.v25i1.168
PERSPEKTIVE ČLANOVA OBITELJI O DJELOVANJU KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA
Tereza Oreb
orcid.org/0000-0001-9878-0903
; Studijski centar socijalnog rada, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Ana Opačić
orcid.org/0000-0002-3486-0696
; Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Katarina Radat
orcid.org/0000-0003-0580-9792
; Društvo za socijalnu podršku, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Klubovi liječenih alkoholičara u Hrvatskoj (KLA) dominantan su oblik postbolničkog tretmana u čijim je temeljima obiteljski pristup. Uključivanje člana obitelji u grupni rad proizlazi iz razumijevanja alkoholizma kao bolesti koja rezultira višestrukim posljedicama na obiteljsku dinamiku i razvoj članova obitelji pojedinačno. Cilj istraživanja bio je utvrditi neka obilježja funkcioniranja članova obitelji i drugih značajnih osoba u pratnji te njihovu procjenu doprinosa KLA doživljaju
napretka u raznovrsnim područjima života, odnosno doživljaju promjene u psihosocijalnom funkcioniranju. Istraživanje je provedeno u 40 slučajno odabranih klubova u Hrvatskoj koristeći stratificirani uzorak, a ukupno je sudjelovalo 200 članova koji dolaze kao podrška osobi koja se liječi od ovisnosti o alkoholu.
Rezultati pokazuju da su članovi obitelji podijeljeni oko svog statusa, ali prepoznaju doprinos KLA doživljaju napretka u raznovrsnim područjima života, kao i doživljaju promjene u psihosocijalnom funkcioniranju. Koristeći hijerarhijsku regresijsku analizu, dva čimbenika pokazala su se osobito značajnima − duljina članstva u KLA i raznovrsnost različitih tema u stručnom radu. Što je osoba duže uključena u rad KLA i što više tema stručnjak prorađuje, to će KLA ostaviti snažniji doprinos na doživljaj osobnih promjena.
Pored toga, značajni prediktori su i prepoznat kvalitetniji odnos stručnjaka prema osobi u pratnji i kvalitetniji odnos drugih članova prema sudioniku. Na kraju se predlažu mjere usklađivanja stručne prakse oko uključivanja članova obitelji kako bi se ostvarili što bolji terapijski učinci za osobe s problemom ovisnosti o alkoholu i članove njihove obitelji.
Ključne riječi
alkoholizam; obiteljski sustav; grupa podrške; grupna dinamika; klubovi liječenih alkoholičara
Hrčak ID:
204015
URI
Datum izdavanja:
20.7.2018.
Posjeta: 3.911 *