Kineziologija, Vol. 34. No. 1., 2002.
Izvorni znanstveni članak
Neposredan utjecaj vježbanja aerobike na smanjenje anksioznosti i uravnoteženje raspoloženja: relacije sa životnom dobi, crtama ličnosti i početnim raspoloženjem
Inga Neissaar
; Institute of Sport Pedagogy, University of Tartu, Estonia
Maris Kikas
; Institute of Exercise Biology, University of Tartu, Estonia
Anu Järvekülg
; Institute of Exercise Biology, University of Tartu, Estonia
Mehis Viru
; Institute of Exercise Biology, University of Tartu, Estonia
Atko Viru
; Institute of Exercise Biology, University of Tartu, Estonia
Sažetak
Svrha je ovoga istraživanja bila utvrditi kolika je važnost crta licnosti, životne dobi, inicijalnog stupnja anksioznosti i raznih afektivnih stanja za promjene anksioznosti i anksioznih stanja, kao i za pozitivne i negativne učinke 40-minutnog vježbanja aerobike. Uzorak ispitanica činilo je 70 zdravih žena u dobi od 17 do 57 godina. Za mjerenja, koja su provedena neposredno prije i poslije sata aerobike, korišteni su upitnici State and Trait Anxiety Inventory (STA) i Positive and Negative Affect Scale (PANAS). Ispitanice su idući dan popunile još dva upitnika – Big Five Personality Inventory (NEO-PI) i Beck Depression Inventory (BDI).
Ustanovljeno je sniženje anksioznoga stanja nakon četrdesetominutnog vježbanja aerobike. Dob nije korelirala ni sa jednom varijablom crta ličnosti, kao ni sa razinom anksioznosti i anksioznoga stanja prije i nakon treninga, ali je uspostavila korelaciju s redukcijom anksioznoga stanja tijekom vježbanja. Prema rezultatima multivarijatne analize varijance (MANOVA ), dob ne utječe znatnije na razine anksioznosti i anksioznih stanja niti na veličinu njihove promjene. Razine anksioznosti i anksioznih stanja korelirale su s neuroticizmom, ekstravertiranošću, savjesnošću i BDI-om, ali ne i sa stupnjem ugodnosti osobe. Eta-kvadrat je pokazao da se razina anksioznoga stanja prije vježbanja može pripisati ekstraverziji (29%). Varijanca anksioznoga stanja nakon vježbanja mogla se pripisati neuroticizmu (18%), ekstraverziji (27%), otvorenosti prema iskustvu (17%), savjesnosti (20%), stupnju ugodnosti osobe (21%) i BDI- u (33%). Veličina promjene anksioznosti nije korelirala s utvrđenim crtama licnosti. Samo je inicijalna razina anksioznoznog stanja značajno utjecala na ostale mjere anksioznosti. Udio inicijalne anksioznosti u varijanci anksioznoga stanja nakon vježbanja bio je 30%, a u promjeni anksioznoga stanja 39%. Interakcijom između dobi i inicijalnih razina anksioznoga stanja može se objasniti 37% varijance promjene anksioznoga stanja.
Trening nije značajnije utjecao na razinu pozitivnih emocija, ali je znatno smanjio negativne emocije. Na temelju rezultata MANOVA-e, utvrđen je glavni utjecaj ekstraverzije. Ostale crte ličnosti i dob nisu imale utjecaja na parametre emocija. Ekstraverzija objašnjava 24% varijance inicijalnih pozitivnih emocija i 19% varijance negativnih emocija nakon vježbanja. Pokazalo se da je inicijalna razina anksioznoga stanja, ali ne i anksioznosti, najznačajnije utjecala na promjene i pozitivnih i negativnih emocija tijekom vježbanja – 22% varijance promjene pozitivnih emocija i 15% varijance promjene negativnih emocija objašnjeno je individualnim razlikama u inicijalnom stupnju anksioznog stanja. Iinicijalna razina pozitivnih emocija sudjelovala je u promjeni anksioznoga stanja sa 25%, a inicijalna razina negativnih emocija sa 29%. Zaključimo, na anksiolitički učinak aerobike utjecale su, prije svega, visoka inicijalna razina anksioznoga stanja, inicijalno jasno izražene negativne emocije te interakcija između životne dobi, s jedne strane, i otvorenosti prema iskustvu i savjesnosti, s druge. Sniženje razine negativnih emocija povezano je s inicijalnim razinama anksioznoga stanja i negativnih emocija. Interakcija životne dobi s inicijalnim razinama anksioznoga stanja i negativnih emocija objašnjava 83% varijance anksiolitičkog efekta aerobike i 77% sniženja negativnih emocija.
Ključne riječi
aerobika; depresija; pozitivne emocije; negativne emocije; anksioznost; anksiozno stanje
Hrčak ID:
225363
URI
Datum izdavanja:
28.6.2002.
Posjeta: 1.584 *