Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.31664/ripu.2019.43.06
Cæsari in mis omni hora fidelis servivi: Portreti Žigmunda Herbersteina i Waltera Leslieja u diplomatskim odorama
Polona Vidmar
; University of Maribor, Faculty of Arts, Department of Art History
Sažetak
U članku je riječ o portretima dvojice carskih poslanika otomanskim vladarima – baruna Žigmunda Herbersteina (1486.–1566.), koji se susreo sa sultanom Sulejmanom Veličanstvenim u vojnom logoru blizu Budimpešte 1541., i grofa Waltera Leslieja (1606.–1667.), koji je u poslanstvu kod sultana Mehmeda IV. boravio u Carigradu 1665.–1666. godine. Usprkos osjetnom vremenskom rasponu između njihovih misija, njihovi su portreti odabrani za ovo istraživanje jer, kao što je to već primijetio Friedrich Polleroß, posrijedi nisu samo najstariji, nego ujedno i najdojmljiviji i najvažniji portreti habsburških diplomata u službenim odorama; Arno Strohmeier smatrao je Lesliejevo poslanstvo dobrim primjerom učinkovitog medijskog događaja. Portreti se razmatraju u kontekstu narudžbi, uz osobit naglasak na diplomatskim odorama i samoprezentaciji naručitelja. Herbersteinova odluka da ilustrira svoja autobiografska djela sa šest drvoreznih portreta u cijeloj figuri na kojima je odjeven u diplomatske odore predstavljena je u kontekstu glorificirajućih pjesama tiskanih u nekim prestižnim izdanjima njegovih djela. Premda se ne mogu smatrati nepobitnim dokazom postojanja Herbersteinove galerije portreta, nekoć vjerojatno smještene u njegovoj kući u Beču, dvosmislene poetske reference na slikane portrete stavljene su u širi kontekst onodobnih galerija obiteljskih portreta. Herberstein se tijekom svojih diplomatskih putovanja mogao upoznati s fenomenom galerija portreta nastalih između 1530-ih i 1560-ih godina u austrijskim i češkim aristokratskim rezidencijama, koje su naručivali dobro obrazovani plemići, ugledajući se na primjere viđene tijekom njihovih posjeta carskim i nadvojvodskim rezidencijama diljem Europe. Pretpostavljena narudžba galerije obiteljskih portreta u skladu je s Herbersteinovim opsežnim genealoškim istraživanjima. U članku se također spominju dva portreta Žigmunda Herbersteina iz 18. stoljeća, koji se danas nalaze u dvorcima Herberstein i Ptuj. Kao predložak za portrete, njihovi su, zasad neznani, naručitelji, oba iz obitelji Herberstein, odabrali drvorez s prikazom Žigmunda u turskom kaftanu.
Izaslanstvo Waltera Leslieja bilo je jedno od sedam velikih carskih poslanstava u Carigradu nakon potpisivanja Žitvanskog mira 1606. godine. Carski dvor za poslanike je odabirao samo važne osobe, a sam Leslie je za svoje zasluge u diplomaciji bio odlikovan redom Zlatnog runa. Za svoj portret pozirao je neznanom, vjerojatno bečkom, slikaru u diplomatskim odorama koje je nosio tijekom ceremonijalnih parada u Beču, Odrinu (Edirne) i Carigradu. U radu se također interpretira i originalni portret sačuvan u Náchodu, u muzeju nedaleko od Lesliejeva dvorca Nové Město nad Metují u sjeveroistočnoj Češkoj (gdje se danas nalazi njegova kopija). Replika portreta, koja se do početka 20. stoljeća spominje u inventarima i popisima slika u dvorcu Mikulov, međutim, nije sačuvana. Portreti Waltera Leslieja ovdje su također sagledani u novome svjetlu na temelju dokumenata iz obiteljskih arhiva. Politička konotacija diplomatskih odora – na što su ukazali pojedini istraživači, ističući da je u skladu s tradicijom habsburških veleposlanika sultanu, Leslie nosio odoru mađarskih velikodostojnika kako bi demonstrirao careve pretenzije prema Mađarskoj – stavljena je ovdje u kontekst todobnih tekstova, u kojima se njegova odjeća definira kao turska. U radu se također razmatraju i bakrorezni portreti Waltera Leslieja koji ilustriraju putopis njegove misije, kao i druge onodobne knjige.
Ključne riječi
Žigmund Herberstein (1486.–1566.); Walter Leslie (1606.–1667.); carski poslanik; portret; Donat Hübschmann; Frans van der Steen
Hrčak ID:
233938
URI
Datum izdavanja:
31.12.2019.
Posjeta: 2.202 *